Najważniejsze, najciekawsze i najświeższe informacje związane z dzielnicą Żoliborz.
W plebiscycie "Najlepsze w Warszawie" mieszkańcy stolicy mogą wybrać swoją ulubioną kawiarnię, restaurację, sport, kulturę, rozrywkę, zdjęcie, inicjatywę, wydarzenie, dzielnicę oraz warszawiaka roku.
Warszawa od wielu lat prowadzi badania opinii mieszkańców – najpopularniejsze z nich to Barometr Warszawski. Z czterech badań przeprowadzonych w ciągu całego 2023 roku wynika, że mieszkańcy Żoliborza są w czołówce najbardziej zadowolonych z mieszkania w Warszawie, a w zestawieniu bardzo i raczej zadowolonych z życia w swojej dzielnicy zajmują niekwestionowane pierwsze miejsce!
Jaki był miniony właśnie rok na Żoliborzu? Chyba ani dobry ani zły. Choć bywało różnie, podobnie jak w całym kraju powiało optymizmem, nadzieją na zmiany. Obyśmy w rozpoczętym właśnie roku 2024 tych zmian na lepsze doświadczyli jak najwięcej.
Za nami najdłuższa noc w roku. Tuż przed świętami latarnie świeciły przez 16 godzin i 5 minut. To ponad dwa razy dłużej niż w czerwcu. Dzięki oprawom ledowym, które są sukcesywnie montowane w Warszawie, również na Żoliborzu, pobór energii tej nocy był znacznie mniejszy niż pięć lat temu. Dlatego - mimo ogromnej podwyżki cen prądu w ostatnich latach - rachunek za utrzymanie żoliborskich latarni prawie nie wzrósł.
Mieszkańcy Żoiborza, którzy nie wiedzą co zrobić z nadmiarem świątecznych dań albo nie mogą już patrzeć na pierogi, ale z chęcią zjedli by dajmy na to bigos, mogą oddać lub wymienić się jedzeniem w jadłodzielni przy dzielnicowym Ratuszu.
Sentymentalna wizyta Agaty Passent w restauracji Alpenrose. O eks partnerkach taty - Daniela Passenta.
Są na Żoliborzu ulice, których nazwy są tajemnicze, enigmatyczne, dziwne albo przynajmniej trudno w sposób oczywisty wytłumaczyć skąd się wzięły.
Wiosną 2023 Pawilon Kulturalny zakończył swoją działalność w związku z zakończeniem umowy dzierżawy. Lokal był dwukrotnie wystawiany w konkursie z przeznaczeniem na działalność kulturalną i gastronomiczną. W żadnym z nich nie wyłoniono zwycięzcy. Obecnie Pawilon czeka na trzeci przetarg. Czy ZGN zapomniał o koncepcji funkcjonalnej Pawilonu określonej w obowiązującej wciąż koncepcji jego zagospodarowania?
Syrena jest najbardziej znanym warszawskim symbolem. To wszyscy wiedzą. Na Żoliborzu mamy swoje, bardzo ciekawe i oryginalne syrenki.
5 grudnia poznaliśmy zwycięzcę konkursu na Prochownię Północną. Zwyciężczynią została Marianna Zjawińska, która przez lata prowadziła tu Prochownię Żoliborz, o czym pisała już nasza gazeta. Teraz znamy więcej szczegółów co do przebiegu konkursu.
Przedświąteczne wydarzenia w Miejscu Aktywności Lokalnej. Co będzie się działo w drugiej połowie grudnia?
Dolina Rudawki wyraża zaniepokojenie obecnie panującą sytuacją, kierując uwagę na kilka kluczowych kwestii.
Warszawskie księgarnie Wrzenie Świata, Antykwariat Zakładka, Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa, Księgarnia Dwie Siostry i Księgarnia „Mamy to!” zostały wyróżnione tytułem Ulubionej Księgarni Warszawy 2023. Spośród 5,5 tysiąca warszawiaków i warszawianek, którzy wzięli udział w głosowaniu, jury wyróżniło 20 osób za ich szczególne opinie na temat wybranych miejsc.
7 grudnia Rada Miasta podjęła uchwałę o wprowadzeniu strefy czystego transportu. O tym, z czym się strefa wiąże, opowie Michał Olszewski – zastępca prezydenta m. st. Warszawy.
Temat zaległości finansowych, dotykający nie tylko Rudawki, staje się coraz poważniejszym problemem Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jak informuje stowarzyszenie Dolina Rudawki, ostatnie sprawozdanie z posiedzenia Rady Nadzorczej ujawniło, że zaległości wzrastają w całej Spółdzielni, z Rudawką na trzecim miejscu pod względem rocznego wzrostu nieuregulowanych płatności.
5 grudnia obchodzono Międzynarodowy Dzień Wolontariusza podczas uroczystej gali, dedykowanej warszawskim ochotniczką i ochotnikom. W wydarzeniu uczestniczyli reprezentanci społeczności wolontariackiej z całego miasta.
Dyrektorka Żoliborskiego Domu Kultury, Iwona Dolecka oficjalnie ogłosiła zwycięzcę konkurs na dzierżawę Prochowni Żoliborz. Czynsz miesięczny wyniesie 10 000 złotych.
Rusza przebudowa ulicy Ficowskiego w ramach trójstronnej umowy podpisanej między Urzędem Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A. oraz firmą AKONSULT. Umowa, podpisana z datą 29 listopada 2023 roku, zakłada przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej w ciągu 10 miesięcy.
Planowana budowa żłobka i przedszkola na terenie dawnej wojskowej bocznicy kolejowej na Powązkach wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców południowej części Żoliborza. Projekt, mający powstać na zalesionej działce przy ul. Ficowskiego, spotkał się z opozycją niektórych mieszkańców, którzy zgłaszają swoje wątpliwości co do celowości tej inwestycji.
Czy chcesz zapisać swoje dziecko na feryjne zajęcia? Zobacz, gdzie możesz to zrobić.
Budowę I kolonii zaczęto 4 lata po założeniu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Kamień węgielny pod budowę pierwszej w WSM kolonii mieszkaniowej położono 12 grudnia 1925 r. Akt erekcyjny zaczyna się cytatem z Mickiewicza: „Wyzwolenie robotników może być dziełem samych robotników. Akt erekcyjny pierwszego domu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu. Działo się dnia dwunastego grudnia tysiąc dziewięćset dwudziestego piątego roku. Założona przez grono działaczy robotniczych w 1922 r. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, dzięki wydatnej pomocy organizacyjnej Rady Związków Zawodowych m. st. Warszawy przystąpiła do budowy pierwszego domu zbiorowego w kolonii robotniczej na Żoliborzu, rozpoczynając tem samem akcję społeczną, mającą na celu dostarczenie szerokim warstwom robotniczym stolicy zdrowych, wygodnych i nowocześnie urządzonych mieszkań”.