Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 21:25
Reklama

Trening personalny: czy warto?

Dla kogo jest trening personalny? Przedstawiamy krótki przewodnik dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad zainwestowaniem we własne zdrowie.

Trening personalny: co to jest?

Trening personalny to cykl jednoosobowych treningów pod nadzorem trenera. Jego podstawą jest indywidualny plan treningowy, który pozwala najpierw wyznaczyć, a potem zrealizować cele treningowe. To bezpieczniejszy i skuteczniejszy sposób niż samodzielne treningi na siłowni – bo trener zadba o motywację, o właściwy sposób wykonywania ćwiczeń oraz o szybszy progres.  

 

Trening personalny a zdrowie

Trener personalny to także rozwiązanie dla tych, którzy mają za sobą urazy, kontuzje lub są w trakcie rehabilitacji. Amelia Andrzejak, profesjonalny trener personalny z Żoliborza, specjalizuje się w patologiach ruchu. „Dla osób z urazami czy bólami kluczowe jest właściwe wykonywanie ćwiczeń, bo zły sposób może powodować groźne kontuzje, pogłębiać zwyrodnienia i prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Trener czuwa nad każdym powtórzeniem i daje gwarancję, że rehabilitacja idzie we właściwym kierunku.”

 

Jak wybrać trenera personalnego?

Trening personalny w Warszawie jest bardzo popularny, na samym Żoliborzu można znaleźć wielu doświadczonych trenerów. Szukając opcji dla siebie, warto zwrócić uwagę na doświadczenie i kwalifikacje, oraz zastanowić się, jaki cel chcemy osiągnąć. Przemysław Jańczuk ze studia butikowego Feniks Gym to v-ce mistrz świata OCR i multi-finalista Ninja Warrior. „Łączę trening personalny i startowanie w zawodach. Dzięki temu mogę szkolić swoich podopiecznych w najnowszych technikach, a także przygotowywać ich do różnych wyzwań, np. do startów w maratonach albo sportowych czelendżach”.

 

Ile kosztuje trener personalny?

Skorzystanie z usług trenera personalnego to większy koszt niż zwykłe karnety na siłownię, ale na korzyść tej opcji przemawia większa efektywność. Niektóre studia oferują progresywny system zniżek – im częstsze treningi, tym mniejsza stawka. Dla osób, które nie są jeszcze pewne czego oczekują, często oferuje się treningi zapoznawcze – jednorazowe spotkanie z trenerem, bez zobowiązań. Warto skorzystać z tej opcji przed zainwestowaniem w stałą współpracę.

 

Jak długo trenować z trenerem

O ile o dobrą kondycję należy dbać całe życie, to treningi z trenerem personalnym nie muszą wymagać aż tyle czasu. Trener personalny Amelia Andrzejak: „Z mojego prawie dziesięcioletniego doświadczenia widzę, że najważniejsze cele treningowe osiąga się zazwyczaj w dwa lata. To czas potrzebny na trwałą metamorfozę ciała i zbudowanie dobrych nawyków zdrowotnych. Po dwóch latach moi podopieczni zwykle osiągają samodzielność treningową i mogą dalej praktykować sami, chociaż mam też kilka trudniejszych przypadków, gdzie wyprowadzenie z głębokich patologii, jak na przykład dyskopatie kręgosłupa, trwa już trzy lata.” 

Przemysław Jańczuk, studio Feniks Gym: „Dużo zależy od formy wyjściowej i od wyznaczonego celu. Jeśli jest nim na przykład udział w Runmageddonie, może wystarczyć kilka miesięcy przygotowań. Ale każdy organizm ma swoje tempo, które trzeba respektować”.

Dla wielu osób trener personalny to inwestycja w przyszłość, bo nasze zdrowie jest bezcenne. Warto choć raz spróbować tej opcji, żeby samodzielnie ocenić korzyści płynące z indywidualnego planu treningowego, profesjonalnego wsparcia, motywacji oraz monitorowania postępów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
trener Adam Burdanowski 10.09.2024 06:47
Trening z trenerem personalnym to w zasadzie same plusy. Pod warunkiem ze wybierze się odpowiednią osobę, która przeprowadzi nas przez cały proces i osiągnie zamierzone cele. trener personalny bydgoszcz

PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 32 km/h