Budowa siedziby Żoliborskiego Domu Kultury, Środowiskowy Dom Samopomocy, a także remont ul. Mierosławskiego i Dymińskiej były przedmiotami ostatniego posiedzenia Komisji Infrastruktury, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowska, podczas której omówione zostały 4 zadania. Szczegółowo omówiono stan przygotowania realizacji projektu, harmonogram prac, a także budżet. O ile sprawa Żoliborskiego Domu Kultury, a także Środowiskiego Domu Samopomocy stały długo w miejscu, to w końcu jest nadzieja, że inwestycje te wreszcie powstaną.
Żoliborski Dom Kultury przy ul. Śmiałej
Jak udało się nam ustlaić, w połowie marca zostanie podpisana umowa na roboty budowlane. Osobno zostanie przeprowadzony przetarg na wyposażenie obiektu. Zgodnie z ofertą realizacja na roboty budowlane będzie kosztować 13 mln złotych, Sam budżet na całe zadanie zamyka się w kwocie 16 mln złotych, co zdaniem naczelniczki Wydziału Infrastruktury powinno wystarczyć. Urząd nIe przewiduje problemów finansowych. Urząd Dzielnicy postawił za priorytet, aby proces budowlany był z jak najmniejszą uciążliwością dla mieszkańców. Prowadzone są konsultacje w tej sprawie z mieszkańcami pobliskich nieruchomości. Budowa Żoliborskiego Domu Kultury ma się rozpocząć na przełomie marca i kwietnia. Prace będą wykonywane w technologii białej wanny.

Dyrektorka Żoliborskiego Domu Kultury zaręczała, że oprócz konsultacji społecznych chce przygotować dokładny program tego, co będzie się działo w domu kultury, tak aby mieszkańcy byli informowani o tym co będzie się działo w ŻDK. Szczególną uwagę zwrócnono na dąb (drzewo niemal pomnikowe). Wykonana była ekspertyza dendrologiczna. Podobne badania będą wykonane także po zakończeniu inwestycji.
Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Izabelli
Sprawa Środowiskowego Domu Samopomocy ciągne się już wiele lat. Budynek ten ma powstać przy ul. Izabelli, nad ciekiem dawnej rzeczki Rudawki, który okazał się problemem. Latami trwał spór do kogo ten ciek należy i kto w związku z tym odpowiedzialny jest za jego przebudowę. Rok temu Ministerstwo Infrastruktury wydało decyzję, która zakwalifikowała ciek Rudawki do kanalizacji deszczowej, a jako zarządzającego ustanawia m.st. Warszawa - w tym przypadku zarządcę terenu, czyli Urząd Dzielnicy Żoliborz. Decyzja jest ostateczna i wykonalna, a to daje dzielnicy zielone światło do rozpoczęcia długo oczekiwanego i odkładanego procesu inwestycyjnego związanego z budową nowego Środowiskowego Domu Samopomocy. Jak wyjaśniła naczelniczka Wydziału Innfrastruktury, MPWiK nie zajmuje się kanalizacją deszczową. Urządzeniami kanalizacyjnymi będzie musiał zająć się sam Urząd Dzielnicy, który potrzebował na ten cel dodatkowych środków. 4 mln zł od Wwy, dofinansowanie od samorządu województwa. Oprócz zatwierdzenia projektu na przebudowę kanalizacji, Urząd Dzielnicy musi przygotować kosztorys. Na jego podstawie Rada Warszawy będzie mogła przyznać odpowiednie środki na budowę ŚDS.

W obecnym Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Rydygiera stan budynku jest już na tyle zły, że podczas większych opadów wiadra stoją na korytarzach, o czym alarmowała radna Monika Kurowska podczas ostatniego posiedzenia Komisji Infrastruktury, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska. ŚDS potrzebuje uzyskania pozwolenia na budowę. Wstępna prognoza w kwestii rozpoczęcia budowy tej inwestycji planowana jest najwcześniej na wiosnę przyszłego roku.
Mierosławskiego
W grudniu Urząd Dzielnicy rozstrzygnął przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Po wykonaniu projektu oraz kosztorysu, Urząd Dzielnicy planuje wystąpić o dofinansowanie 4 mln złotych z budżetu województwa mazowieckiego.W najgorszym przypadku koszt może wzrosnąć o ok. 1,5 mln złotych. Niebawem przygotowana będzie wstępna koncepcja. Wydział Infrastruktury zakłada, że pod koniec roku uda się uzyskać pozwolenie na budowę. Wstępnie rozważano wykonanie tam woonerfu, lecz po konsultacjach z mieszkańcami oraz z konserwatorem zabytków, planowany jest remont odtworzeniowy.
Dymińska
Urząd Dzielnicy planuje wyremontować całą długość ul. Dymińśkiej. Projekt zakłada podkreślenie rangi tej ulicy względem dojścia do Bramy Żoliborskiej Cytadeli. Jest to główny ciąg łączący Cytadelę z Dworcem Gdańśkim i stacją metra. O ile nie będzie to woonerf, to ma być to droga z odpowiednią oprawą dla Cytadeli, gdzie dojście ma być bardziej komfortowe dla pieszych. Na tę inwestycję potrzebne będzie ok. 6,5 mln złotych. Urząd Dzielnicy zamierza wystąpić o 4 mln złotych dofinansowania od Marszałka Województwa. Przetarg na wykonanie dokumentacji na remont ul. Dymińskiej został rozstrzygnięty w styczniu b.r. Wykonawca przedłożył już pierwszą koncepcję, lecz Urząd Dzielnicy miał do niej spore zastrzeżenia. W międzyczasie został przeprowadzony spacer, gdzie zostały omówione wszelkie uwagi i zastrzeżenia do wstępnej koncepcji. Inwestycja ma być prowadzona w oparciu o ZRiD, co jest nieco dłuższą procedurą, niemniej planowane jest przejęcie jednego z parkingów znajdującego się w sąsiedztwie Cytadeli, który aktualnie jest własnością Skarbu Państwa.
Napisz komentarz
Komentarze