W ostatni piątek października wypada Tęczowy Piątek. Pierwotnie akcja zadomowiła się w polskich szkołach a jej celem jest okazanie wsparcie młodzieży LGBT+.
Tęczowy Piątek obchodzony jest od 6 lat. Jest to akcja zainicjowana przez Kampanię Przeciwko Homofobii. Jej głównym celem jest pokazanie, że w środowisku szkolnym akceptowana jest młodzież LGBT+.
Do akcji może dołączyć każdy. W szkołach to zazwyczaj uczniowie decydują w jaki sposób ma być przeprowadzona akcja. Każdy kto chce wziąć udział w tęczowym piątku może po prostu założyć coś tęczowego. – Możesz też po prostu zadzwonić do młodej osoby LGBT, którą znasz i powiedz jej, że może na Ciebie liczyć – podpowiada wicedyrektorka KPH, Mirosława Makuchowska.
Przeczytaj również: „Witkacy to nasza bezpieczna strefa” – Jak nauka w szkole przyjaznej LGBTQ+ wygląda z perspektywy uczniów?
KPH radzi jednak by świętować bezpiecznie. „W poprzednich latach dostawaliśmy wiele sygnałów od młodzieży i nauczycieli, że za świętowanie Tęczowego Piątku spotkały ich nieprzyjemne konsekwencje” – przypomina KPH i podpowiada co robić, jeśli tym, którzy chcą świętować będą grozić kłopoty w szkole: „Świętuj poza murami szkolnymi. Np. umów się ze znajomymi i zróbcie tęczowe zdjęcie w rozpoznawalnym w Twojej miejscowości miejscu.”
Zatrważające statystyki
Jak podaje Kampania Przeciwko Homofobii, 70 proc. nastolatków LGBT ma myśli samobójcze. Z kolei niemal połowa z nich zmaga się z objawami depresji. Dodatkowo 26 proc. osób LGBT spotyka z przypadkami przemocy w szkołach.
Przeczytaj również: Szkoła z Żoliborza w czołówce rankingu placówek przyjaznych uczniom LGBTQ+
Powszechny jest również fakt, że młode, osoby, które zdradzili swoją orientację seksualną, nie mają również akceptacji rodziców. Jedynie 25 proc. spotkało się z akceptacją ze strony matek i tylko 12 proc. z akceptacją ojców. Negatywny wpływ na młodzież LGBT+ ma dodatkowo pandemia. Jak wskazują tegoroczne badania aż 80 proc. nastolatków LGBT twierdzi, że izolacja w sposób negatywny odbiła się na ich dobrostanie psychicznym, a 1/4 bała się uczestniczyć w zajęciach online z obawy przed homofobicznymi rówieśnikami. Jasne jest więc, że Tęczowy Piątek jest dla młodych osób LGBT+ bardzo potrzebnym wyrazem wsparcia.
- Wedle tegorocznych wyników Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, spośród ankietowanych osób uczniowskich, 63proc. wzięło choć raz udział w aktywnościach związanych z Tęczowym Piątkiem w swoich szkołach ponadpodstawowych. Organizacja Tęczowego Piątku jest dla nas ważnym wyznacznikiem rankingowym – to znak tolerancji i bezpieczeństwa, które może odczuwać nieheteronormatywna młodzież w swoich placówkach. Znak, że są pełnoprawnymi członkami i członkiniami swoich społeczności szkolnych – wyjaśnia Agata Zapora z Rankingu Szkół LGBTQ+.
Przeczytaj również: Flagi Dzikości Serca na Żoliborzu po raz kolejny zostały zniszczone – wandalizm z nienawiści?
Napisz komentarz
Komentarze