Odsłonięty 16 maja mural ma być wizytówką III Kongresu Zdrowia Psychicznego, który odbędzie się pod hasłem #ZdrowiePsychiczneMaZnaczenie.
Na południowej ścianie wiaduktu biegnącego nad ul. Słomińskiego przy Dworcu Gdańskim w niedzielę odsłonięto nowe dzieło street-artu. Tym razem nie ma ono związku z upamiętnieniem żadnego artysty. Mural jest wyrazem solidarności z osobami doznającymi kryzysu psychicznego. - Założeniem muralu jest wyjście z tematem zdrowia psychicznego w przestrzeni publicznej - pokazanie, że osoby w kryzysie są wśród nas i każdy w swoim życiu poznał, zna lub pozna taką osobę; że osoby w kryzysie nie powinny obawiać się prosić o pomoc i że każdy z nas może być dla nich wsparciem - wyjaśnienia Julia Pankiewicz, współorganizatorka wydarzenia i lekarz stażysta w szpitalu w Sochaczewie.
Zobacz też: Artystyczne oblicze Żoliborza na muralach
Mural odsłonięto w niedzielę o 17.10., a wydarzeniu towarzyszył pokaz „Taniec z wachlarzami bojowymi”. - Na muralu zostały przedstawione osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego i portret prof. Antoniego Kępińskiego wraz z krótkimi przesłaniami dotyczącymi zdrowia psychicznego - mówi główny autor muralu Dariusz Paczkowski i wyjaśnia: - W wycinaniu szablonów brały udział studentki i studenci medycyny, którzy szykują się do zostania psychiatrami, działają w kółkach psychiatrycznych przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i przy szpitalu Nowowiejskim. Oni też biorą udział w jego malowaniu.
Czyje twarze znalazły się na ścianie?
- Autorem jest Dariusz Paczkowski - wyjaśnia Katarzyna Szczerbowska, jedna z bohaterek muralu i opisuje, kto jeszcze się na nim znalazł: - Tu na zdjęciu z moją twarzą są Julia Pankiewicz i Maria Hołdys. Julia jest lekarzem stażystą w Szpitalu w Sochaczewie. Maria studiuje medycynę na Warszawskiej Akademii Medycznej, wybrała psychiatrię. Dziewczyny, Serca, dziękuję za to, że przy tym pomagacie. Każdej twarzy będzie towarzyszyło kilka słów przypisanych do niej. Przesłanie tej osoby związane z tematem zdrowia psychicznego.
Choć tematyka poważna to mural kolorowy
- Energia tych młodych ludzi jest zaklęta w szablonach i kolorach. Bardzo im zależało, żeby ten cały mural, pomimo powagi tematyki, był pełen radości życia i tego, żeby ludzie wiedzieli, że w każdym momencie warto o to życie i zdrowie zadbać - wyjaśniał podczas wydarzenia Dariusz Paczkowski.
Zobacz też: Nowe murale upamiętnią Krystynę Sienkiewicz i Korę. Wybrano autora projektu
Czym jest Kongres Zdrowia Psychicznego?
- Kongres Zdrowia Psychicznego na wielkie spotkanie osób na rożne sposoby z psychiatrią - ludzi doświadczonych kryzysem psychicznym, ich bliskich, lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, pielęgniarek psychiatrycznych, asystentów zdrowienia, osób działających w fundacjach, stowarzyszeniach i innych organizacjach na rzecz, którzy przeżywają lub przeżyli załamanie zdrowia psychicznego - piszą organizatorzy kongresu i dodają: - Spotkanie odbywa się co dwa lata i ma służyć wymianie informacji, doświadczeń, refleksji, pomysłów, której celem jest dążenie do budowania jak najbardziej przyjaznej, dostępnej i różnorodnej pomocy psychiatrycznej i terapeutycznej w Polsce.
- Mural, który widzicie jest wizytówką tegorocznej edycji Kongresu Zdrowia Psychicznego. Na muralu widzicie twarze osób, są pilnie zaangażowane w poprawę zdrowia psychicznego w Polsce. Tworzyliśmy ten mural od lutego - wyjaśniła podczas odsłonięcia Julia Pankiewicz. Głównym tematem kongresu będzie reforma psychiatrii dorosłych, dzieci i młodzieży. Towarzyszyć mu będą wykłady i webinaria dotyczące wpływu pandemii Covid-19 na stan psychiczny dzieci i młodzieży, reformy psychiatrii oraz zdrowia psychicznego w pandemii. Prelegentami będą m.in .: prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca; Jacek Wciórka, profesor psychiatrii z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, a także Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan. Kongres odbędzie się 7 czerwca w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury w Parku Sowińskiego.
Zbiórka na mural
Koszty powstania muralu to ok. 10 tys. złote. Można pomóc sfinansować dzieło poprzez dołączenie do zbiórki dostępnej pod tym linkiem. Do końca zrzutki zostały spełnione dwa tygodnie, jak na razie udało się zebrać trzecią trzecią oczekiwaną kwotę.
Zobacz też: Flagi Dzikości Serca na Żoliborzu po raz kolejny zostały zniszczone – wandalizm z nienawiści?
- Działajmy zatem razem aby obalić istniejący w społeczeństwie fałszywy, negatywny wizerunek osób zmagających się zaburzeniami psychicznymi, do rozwoju i popularyzacji psychiatrii środowiskowej - opieki lokalnej, umożliwiającej pozostanie w codziennym środowisku społecznym, tym samym mającej pozytywny wpływ na zdrowienie i trwanie w zdrowiu - apeluje grafficiarz i współautor muralu przy Dworcu Gdańskim Dariusz Paczkowski.
Napisz komentarz
Komentarze