Przy ul. Żeromskiego powstaną dwa nowe murale. Komisja konkursowa właśnie wyłoniła zwycięskie projekty.
Murali w Warszawie jest coraz więcej. Niektóre upiększają krajobraz, niektóre szpecą okolicę, ale w żadnym wypadku nie da się zarzucić ich twórcom braku idei. Przeważnie upamiętnia się w ten sposób wybitne postaci, wydarzenia, choć niektóre z murali mają charakter czysto dekoracyjny czy humorystyczny czy wręcz prześmiewczy.
Zobacz też: Alarm bombowy w przedszkolu na Żoliborzu
Street-art zdobywa coraz większą popularność, również na Bielanach, a co za tym idzie kolejne budynki są ozdabiane muralami. Tym razem padło na jeden z bloków przy ul. Żeromskiego. Na szczytowych ścianach domu o numerze 44/50 zostanie upamiętniona słynna Krystyna Sienkiewicz i powszechnie uwielbiana Kora.
Sąsiadki z Płatniczej
Choć dorobku artystycznego obu pań nie trzeba nikomu przedstawiać to warto nakreślić ich związek z dzielnicą, bo ten jest mniej oczywisty. Przynajmniej jeśli chodzi o Korę – wokalistka zespołu Maanam kojarzy się przede wszystkim ze stolicą Małopolski. To w Krakowie się urodziła i właśnie temu miastu poświęciła dużą część swojej twórczości. Przez niemal dwadzieścia lat mieszkała jednak na Bielanach przy ulicy Płatniczej. Tam też, na jedynym z domów, po śmierci Kory powstał neonowy cytat: „Miłość to wieczna tęsknota” będący formą upamiętnienia artystki. Krystyna Sienkiewicz była z kolei aktorką przez większość życia związaną z warszawskimi teatrami, w tym z żoliborskim teatrem „Komedia”. Współpracowała również z Kabaretem Olgi Lipińskiej. Podobnie jak Kora mieszkała przy ulicy Płatniczej.
Zobacz też: Ten remont od lat był wyczekiwany. Szkoła na Żoliborzu wreszcie będzie mogła udostępnić uczniom boiska
Znamy autora projektu
Sam pomysł budzi powszechne uznanie: – Trzymam kciuki. Super decyzja – pisze na Facebooku pani Agnieszka. – To słuszna koncepcja – wtóruje jej pan Paweł. Projekt murali wyłoniła we wtorek 20 kwietnia komisja konkursowa, w której skład weszli m.in.: Kuba Sienkiewicz - bratanek Krystyny Sienkiewicz i lider zespołu Elektryczne Gitary, Kamil Sipowicz - mąż Kory, Grzegorz Pietruczuk - burmistrz dzielnicy Bielany, Katarzyna Potapowicz – wiceburmistrz dzielnicy Bielany, Agnieszka Wyrwał – radna Warszawy, Ewa Turek – radna dzielnicy Bielany, Joanna Radziejewska – radna dzielnicy Bielany, przedstawiciele wspólnoty mieszkaniowej Żeromskiego 44/50, Jarosław Bobin - dyrektor Bielański Ośrodek Kultury, Sylwia Brzezińska - zastępca Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Paweł Hołubiec – wydział Kultury i Promocji dla dzielnicy Bielany. Decyzją komisji konkursowej wyłoniono projekty autorstwa ilustratora i projektanta graficznego Tomasza Majewskiego.