Aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój należy zadbać o to, aby zmysły, którymi poznaje otaczający świat działały prawidłowo. Nie jest inaczej ze zmysłem wzroku - szacuje się, że około 80% informacji o otaczającym nas świecie pochodzi właśnie z oczu. FRAME Optics podpowiada na co należy zwracać uwagę dbając o wzrok swojego dziecka.
Rozwój układu wzrokowego rozpoczyna się już w życiu prenatalnym i jest kontynuowany po narodzeniu. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować wzrok najmłodszych. Podpowiadamy jakie sygnały powinny Cię zaalarmować oraz kiedy przeprowadzać kontrolne badania wzroku u dzieci.
Jakie symptomy wzrokowe u dzieci powinny nas zaniepokoić?
Pamiętajmy o tym, że dziecko nie powie, jeśli źle widzi. Dziecko nie wie co to znaczy dobre widzenie (dorośli też często wiedzą, że dobrze widzą, przez co nie sprawdzają regularnie wzroku). Musimy być zatem bacznymi obserwatorami naszych pociech, aby w porę wyłapać nieprawidłowość. Poniżej znajdziesz najczęstsze przykłady alarmujących objawów, które możesz zaobserwować u swojego dziecka.
Zobacz też: Kierowco – czy jesteś bezpieczny na drodze?
W przypadku niemowlęcia zwróć uwagę czy:
- nie jest widoczna biała źrenica. Będzie to widoczne szczególnie na zdjęciach. Biała źrenica to bardzo niebezpieczna przesłanka i powinna być natychmiast skonsultowana z lekarzem okulistą
- oczy oraz źrenice są tej samej wielkości
- dziecko wodzi wzrokiem za twarzami (2 miesiąc życia)
- oko nie ucieka na zewnątrz lub w kierunku nosa - do 3-4 miesiąca życia może się zdarzyć, że oko ustawi się w zezie, ale powinno to być chwilowe. Na późniejszych etapach rozwoju uciekające oko zawsze świadczy o nieprawidłowościach.
U przedszkolaków zwróć uwagę na:
- nienaturalne przechylanie głowy
- problemy z utrzymywaniem równowagi
- problemy z łapaniem, np. piłki
- zasłanianie jednego oka
- mrużenie oczu
- częste łzawienie, zaczerwienienie lub swędzenie oczu
- podchodzenie blisko do telewizora
- chorobę lokomocyjną
Alarmujące problemy u dzieci w wieku szkolnym:
- nadmierne pochylanie się nad tekstem
- mrużenie oczu
- brzydki charakter pisma
- problemy z nauką w szkole, problemy z koncentracją
- brak wyobraźni przestrzennej
- bóle głowy
Zobacz też: Komputer, smartfon, sztuczne oświetlenie – czy odczuwasz ich wpływ na wzrok?
Kiedy powinniśmy badać wzrok dziecka?
O ile nie obserwujemy żadnych niepokojących objawów, ciąża oraz poród przebiegły bez powikłań, w rodzinie nie występują poważne problemy ze wzrokiem, pierwsze badanie wzroku dziecka powinniśmy wykonać w wieku 2,5 - 3 lat. Wtedy dziecko jest w stanie współpracować z lekarzem okulistą. Następnie profilaktyczne kontrole powinny odbywać się co 2 lata lub w momencie wystąpienia któregokolwiek problemu wzrokowego.
U dzieci ze zdiagnozowaną wadą wzroku, wizyty kontrolne są częstsze - minimum raz na pół roku, chyba że specjalista zaleci inaczej.
Szczególnie ważna jest kontrola widzenia przed rozpoczęciem nauki w szkole, kiedy każdy tydzień jest niezwykle istotny w rozwoju i asymilacji w szkolnym środowisku.
Pierwsze badanie wzroku dziecka powinno być zawsze przeprowadzane przez lekarza okulistę z wykorzystaniem środków porażających akomodację, tzw. zakrapianie oczu. Jest to niezbędne, aby w pełni ocenić wadę wzroku dziecka oraz sprawdzić stan zdrowia oczu. Dopiero w drugim kroku możemy wybrać się do optometrysty celem oceny stanu akomodacji, widzenia obuocznego oraz doboru okularów.
Zobacz też: FRAME to salon optyczny na Żoliborzu, który zadba o Twój punkt widzenia
Kilka cennych rad dla zdrowia oczu najmłodszych
- Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2050 roku połowa populacji będzie borykała się z krótkowzrocznością. Badania zgodnie wykazują zmniejszenie ryzyka pojawienia się krótkowzroczności u dzieci spędzających dużo czasu w naturalnym świetle. Spędzaj z dzieckiem dużo czasu na świeżym powietrzu w naturalnym oświetleniu, minimalnie godzinę dziennie.
- Pandemia zamknęła nasze pociechy w domach i przed komputerami, telefonami i tabletami. Niestety nie zmienimy rzeczywistości, ale możemy na nią pozytywnie wpłynąć. Dbaj o przerwy w pracy wzrokowej dziecka. Wielogodzinna praca w bliży jest czynnikiem ryzyka rozwinięcia wady wzroku. W trakcie przerw wyglądajcie za okno lub wychodźcie na krótki spacer.
- Ustaw wyświetlacze urządzeń elektronicznych w tryb nocny, aby ograniczyć ekspozycję na szkodliwe światło niebieskofioletowe.
- W trakcie zabawy zasłoń dziecku raz prawe, raz lewe oko sprawdzając z dzieckiem czy oczy widzą tak samo wyraźnie. Jeżeli jedno oko widzi gorzej to należy udać się do lekarza okulisty.
- Bawiąc się z niemowlakiem wybieraj zabawki o dużym kontraście kolorystycznym. Dzięki temu dostarczysz bodźców wzrokowych dla prawidłowego rozwoju układu wzrokowego.
- Pamiętaj, że krótkowzroczność u rodziców zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tej wady u dziecka. Jednak prawidłowy wzrok u rodziców nie wyklucza wystąpienia wady wzroku u dziecka.
Zapisz się na optometryczne badanie wzroku przechodząc na stronę: frameoptics.pl/umow-wizyte/
Napisz komentarz
Komentarze