Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 13:33

[Felieton] Park Fosa, czyli zielony i dziki zakątek Żoliborza z miejscem na sztukę

O parku Fosa i jego okolicach barwnie opowiada Magdalena Bodnari, autorka bloga "Podróżująca Rodzina". "Słyszałam od starszych mieszkańców fascynujące opowieści o targu, który odbywał się przed blokiem na Krajewskiego 2a dwa razy w tygodniu (jeszcze w latach 80. XX wieku). Zjeżdżali się rolnicy ze swymi dobrami, co sprzyjało oczywiście popijawom pędzonym na bimbrze" - czytamy.

Halo tu baza. Jestem Magdalena i to mój pierwszy felieton dla Gazety Żoliborza. Razem z dwójką dzieci przemierzam parki narodowe i miejskie, gdzie tylko się da (piszę o tym na blogu www.podrozujacarodzina.pl), a nasze gniazdko uwite jest w przedwojennym bloku przy południowych zboczach Cytadeli. Co tydzień będę Wam dostarczać krótkiej pisanej rozrywki z inspiracjami na mniejsze i większe wyprawy. Czasem na drugi koniec świata, a czasem osiedla. Dziś wyjdę tylko przed dom. Będzie o Parku Fosa.

Cytadela odcisnęła mocne piętno na Pięknym Brzegu - obecność carskich wojsk uniemożliwiała rozwój dzielnicy, a po odzyskaniu niepodległości pomysły architektoniczne wybuchały tak jak magnolie zrobią to w przyszłym tygodniu. Sama twierdza przez wiele lat po wojnie była zajmowana przez wojsko (polskie), a obecnie jest wielkim placem budowy i już niedługo będzie muzealną wyspą ze wspaniałą infrastrukturą turystyczną.

Zobacz też: Plac Wilsona z koncepcją rewitalizacji. Zielona rewolucja w centrum Żoliborza

Na terenie Cytadeli obecnie działają dwa muzea - Katyńskie oraz X Pawilon Cytadeli Warszawskiej. Pierwsze upamiętnia zbrodnie dokonane na ludności polskiej w 1940 roku. Poza przygnębiającą i smutną ekspozycją wewnątrz, uczucie dystansu i oddechu daje ogród muzealny. Cicha ścieżka wzdłuż muru ma przynosić refleksję nad długą drogą, którą pokonywali skazańcy w głąb lasu do miejsca straceń. Jednocześnie staje się oddechem od warszawskiego zgiełku.

Drugie muzeum również wiąże się z sąsiadami zza wschodniej granicy - poświęcone jest walkom narodowowyzwoleńczym w czasie zaboru rosyjskiego. Kiedy kupowałam moje mieszkanie, babcia bała się, że będą mnie nękali w snach wisielcy (wykonywano tu wyroki, m.in. na Romualdzie Trauguttcie, czy jego koledze Rafale Krajewskim, wcześniej obaj przetrzymywani byli w więzieniu na Cytadeli. Powieszono ich w Forcie Legionów, dzisiejszym Targu Kręglickich).  W budowie pozostaje Muzeum Historii Polski i miejmy nadzieję, iż będzie tworem uniwersalnym i niezależnym politycznie. A z Cytadeli - muzeum wszyscy będziemy dumni. Oczyma wyobraźni widzę ogródki kawiarniane, miłe restauracje i cieszę się, że jednak muzeum, a nie prestiżowa deweloperka, co było w pewnym momencie w planach.

Zobacz też: Działobitnia w osi alei Wojska Polskiego. Dzielnica uratowała zabytek przed dalszą degradacją

Park Fosa małą galerią sztuki

Park Fosa zorganizowano po wojnie, w 1950 roku według projektu Zygmunta Stępińskiego oraz Krystyny Onitzchowej, w dawnym korycie rzeki Drny, która biegłą pod czerwonym murem. Bardzo szybko Park Fosa stał się popularnym miejscem odpoczynku i rekreacji mieszkańców. Okala twierdzę z każdej strony.

Od strony Wisły park Fosa jest wąski, znajduje się tu Brama Straceń oraz mały cmentarz.

Serce parku bije w jego zachodniej części. To tu mieszkańcy Żoliborza biegają, spacerują z psami, a dzieci mają swoje bazy pod rozłożystymi wierzbami płaczącymi. Obecnie rewitalizowana jest Działobitnia górująca nad skarpą i znajdująca się na końcu Alei Wojska Polskiego - gdy mozolne prace dobiegną końca zostanie jej nadana nowa funkcja, a sądząc po tym jak fajnie prosperuje Prochownia czy Fort Sokolnickiego, będzie ciekawie! W tym miejscu nie wyobrażam sobie czegoś innego niż gastronomia lub centrum kultury. A najlepiej jedno i drugie.

Tuż za Działobitnią, w pasie zieleni Alei Wojska Polskiego, w sezonie letnim w soboty działa Targ Śniadaniowy. Pamiętam pierwszy Targ i ogromne poruszenie wśród mieszkańców. Forma była zupełnie inna - więcej można było kupić do lodówki niż zjeść na miejscu. Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nie tęskni za czasami, kiedy przy jednym stoliku można było z obcymi ludźmi cokolwiek zjeść. Zimą Targ Śniadaniowy funkcjonuje w skromniejszym wydaniu w podstawówce obok.

Park Fosa staje się również miejscem realizacji ciekawych projektów artystycznych. W pamiętne lato 2020 roku na łące przesiadywał artysta rzeźbiarz Jan Sajdak. Zebrał on suche gałęzie z okolic Cytadeli i uformował postać rosłego osiłka w dość dynamicznej pozie. Jest wioślarzem i ma flisacki kij. To piękny układ w stronę historii i rzeczki Drny, która tu niegdyś płynęła. Parędziesiąt metrów w kierunku północnym nad kanałkiem stoją dwa wiklinowe ptaki. Na tej samej łące, co flisak jest kolejna instalacja - brama do domu jeżów. To wspaniale zwraca uwagę na to, iż choć nasz piękny Żoliborz jest w sercu europejskiej stolicy, to żyje tu dużo dzikich zwierząt, a jeżom jest wyjątkowo dobrze w niegrabionych hałdach liści. I powinniśmy to szanować.

Pierwszym podchodem Sajdaka do zrobienia z Parku Fosa małej galerii sztuki było wstawienie witraży i oświetlenia w pień starej wierzby. Usłyszał dzieciaki, które nazywają to drzewo z wybroczonym wnętrzem „wierzbową świątynią” i już pomysł poszedł pomysł do realizacji.

Zobacz też: Cytadela: Wierzba, do której można wejść i podziwiać kolory tańczące na pajęczynach!

Mieszkalne otoczenie parku

Park Fosa to łącznik bogatego Żoliborza, pięknych willi, z osiedlami socjalnymi na południu. Rozstrzał jest ogromny i choć atrakcyjne place zabaw są już przy obu końcach, a po środku duże szkolne boisko, to „dolna” część nie doczekała się nawet oświetlenia ścieżki, podczas gdy na północy są ławeczki, śmietniki i przycinana, zadbana zieleń. Rewitalizacja przebiega bardzo powoli, a z każdym rozdaniem budżetu obywatelskiego, światełko w tunelu jest coraz jaśniejsze.

Warto się pochylić nad historią osiedla bloków przy południowym zboczu Cytadeli. Zostało wybudowane w latach 30. XX wieku, a ich projekty wyszły spod ołówków znakomitych architektów - Jana Redy, Czesława Przybylskiego, Kazimierza Tołłoczko, Edgara Norwertha, Romualda Gutta czy Bogdana Pniewskiego. Osiedle powstało na terenach pofortecznych Cytadeli i było jedynym zwartym osiedlem wojskowym w Warszawie. Mieszkania przysługiwały żonatym żołnierzom zawodowym. Podoficerom przysługiwało mieszkanie dwu lub trzy pokojowe o powierzchni od 30 do 50 m2, oficerom młodszym do 90, a starszym do 120 m.

Zobacz też: [Wideo] Debata Samorządowa: SPPN na Żoliborzu. Zarząd Dzielnicy Żoliborz poszukuje dodatkowych miejsc parkingowych. Czy ucierpi zieleń?

Urodą wyróżnia się blok Krajewskiego 2a, który zakręca wraz z ulicą. Przez pieszy tunel pod torami, dziś odrobinę psychodeliczny, niegdyś jeździły tramwaje i była to jedyna droga w okolicy ze Śródmieścia na Żoliborz. Nad pierwszą klatką budynku 2a przed wojną górowała dwupiętrowa dominanta (prawie jak na sPlace), jednak na nią spadła bomba w czasie powstania i dodatkowych poziomów już po wojnie nie przywrócono.

Słyszałam od starszych mieszkańców fascynujące opowieści o targu, który odbywał się przed blokiem na Krajewskiego 2a dwa razy w tygodniu (jeszcze w latach 80. XX wieku). Zjeżdżali się rolnicy ze swymi dobrami, co sprzyjało oczywiście popijawom pędzonym na bimbrze. Kiedyś między blokami były nawet korty tenisowe i ogródki działkowe z basenami. Dziś podwórka zabudowane są dzikimi garażami, których nikt nie ma odwagi zlikwidować.  

Zobacz też: Żoliborzanie z osiedla sPlace od prawie dwóch lat boją się otworzyć okno. Wszystkiemu winne śmieci


brama-jezy-fos

brama-jezy-fos

rzezba-sajdak-park-fosa

rzezba-sajdak-park-fosa

rzezba-sajdaka

rzezba-sajdaka

witraze-wierzba

witraze-wierzba

brama-sreacen

brama-sreacen

cmentarz-cytadel

cmentarz-cytadel

cytadela-2

cytadela-2

cytadela-mur

cytadela-mur

cytadela

cytadela

dzialobitnia

dzialobitnia

park-fosa

park-fosa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Złoty Rybek 21.10.2023 13:55
W latach 1950- 1954 mieszkałem przy ul. Dymińskiej a do przedszkola chodziłem przy ul Krajewskiego. Bawiłem się z kolegami w fosie. To było blisko wjazdu na teren Cytadeli.

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

Z rabatów mogą korzystać tylko prenumeratorzy posiadający aktywną (wykupioną) prenumeratę.

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Aktualną listę partnerów oraz informacje o oferowanych przez nich rabatach znajdziesz na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów" oraz w przesyłanych do Ciebie newsletterach.

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna.

Po wykupieniu prenumeraty będziesz mieć dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

Dokonując zakupu online u naszych partnerów, aby otrzymać rabat, należy przy zamówieniu wpisać specjalny kod, który zostanie wygenerowany przez partnera i przekazany prenumeratorowi.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online i/lub realizacji vouchera (będącego nagrodą w konkursie dla prenumeratorów, o którym piszemy w pkt. 9) trzeba powołać się na kod/voucher wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę lub odebrać nagrodę w konkursie.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem. Szczegółowe informacje znajdziesz w opisie oferty każdego z nich.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Rabatów przeznaczonych dla prenumeratorów nie można przekazywać osobom trzecim. Są one dedykowane wyłącznie dla naszych prenumeratorów jako forma podziękowania za wsparcie. Udowodnione przypadki łamania tego postanowienia będą skutkowały anulowaniem prenumeraty, bez możliwości jej odnowienia.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Nie. Każdy z partnerów ma swoje odrębne rabaty, które nie łączą się z rabatami od innych partnerów.

Tak, ale Twoja subskrypcja będzie aktywna do końca okresu rozliczeniowego, na który się zdecydowałeś.

Wystarczy zaoferować zniżki (10%, 15% lub 20%) na swoje produkty lub usługi dla naszych prenumeratorów. W zamian otrzymasz pakiet promocyjny opisany w naszej ofercie.

Skontaktuj się z nami pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [662001449]. Omówimy szczegóły i odpowiemy na wszelkie pytania.

Po skontaktowaniu się z nami ustalimy szczegóły współpracy, podpiszemy umowę i przekażemy wszystkie niezbędne materiały do realizacji promocji.

Nie, udział jest całkowicie bezpłatny. W ramach współpracy barterowej oferujesz rabaty dla naszych prenumeratorów, a my zapewniamy Ci promocję i zwiększenie rozpoznawalności Twojej marki.

Nie. Program skierowany jest głównie do firm z Żoliborza i Bielan, aby wspierać lokalną społeczność. Jeśli Twoja firma działa w tym obszarze lub kieruje ofertę (także) do mieszkańców tych dzielnic, zapraszamy do współpracy. Zapraszamy zatem do współpracy także firmy i instytucje z innych warszawskich dzielnic!

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni (posiadający opłaconą prenumeratę) prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Twoja firma otrzyma bezpłatną reklamę w naszych mediach: na portalu, w social mediach, grupach lokalnych, w artykułach oraz w kampaniach reklamowych. Dzięki temu zwiększysz rozpoznawalność marki i dotrzesz do szerokiej lokalnej społeczności. Zrobisz to w sposób innowacyjny i efektywny – całkowicie bezpłatnie. Naszym głównym celem jest nie tylko uhonorowanie naszych prenumeratorów, ale też skuteczne zareklamowanie ofert firm, które zostaną naszymi partnerami.

Oferujemy m.in.:

  • Baner reklamowy z Twoim logotypem na naszym portalu i w social mediach.
  • Publikację artykułu zbiorczego promującego wszystkich partnerów.
  • Top Layer z informacjami o prenumeracie i partnerach.
  • Stałą komunikację w naszych grupach społecznościowych.
  • Zdjęcie w tle w mediach społecznościowych z logotypami partnerów.
  • Relacje (stories) z logotypami partnerów.
  • Plakat promocyjny informujący o współpracy.
  • Mailingi do prenumeratorów (dla partnerów oferujących 15% i 20% rabatu).
  • Promocję w Kinie Wisła (dla partnerów oferujących 20% rabatu).

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna. Ich lista będzie też wysyłana w newsletterach dla prenumeratorów.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online należy podać kod wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę. By odebrać nagrodę, trzeba będzie okazać ten voucher lub wpisać (w przypadku realizacji online) umieszczony na nim kod, wygenerowany przez partnera.

Szczegóły dotyczące sposobu wykorzystania, ilości i dostępności rabatów ustalamy indywidualnie, aby najlepiej dopasować ofertę do potrzeb Twojej firmy. Stałe są tylko wysokości oferowanych rabatów: 10%, 15% i 20%.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem.

Oczywiście! Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje, które mogą przynieść korzyści obu stronom.

Czas trwania współpracy ustalamy indywidualnie, ale minimalny okres to jeden miesiąc (jeden cykl współpracy). Możesz zdecydować się na okres próbny (miesięczny) lub długoterminową współpracę.

Tak, aczkolwiek Twoja obecność – a zatem przywileje i obowiązki partnera – będą obowiązywały do zakończenia miesięcznego cyklu współpracy.