Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 14:18

Miłość, która zbudowała Bielany

Pierwszy raz spotkali się na studiach. Oboje połączyła miłość do architektury. Maria pochodziła z Tarnowa (choć urodziła się w Krakowie), Kazimierz był z Warszawy. Poznali się na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Bielańskie osiedla mają wiele cech wyróżniających je na tle całej Warszawy, ale tą szczególnie charakterystyczną jest fakt, że za każdym z nich kryje się niesamowita historia.

„Działo się w Warszawie, parafii świętego Stanisława, siódmego kwietnia tysiąc dziewięćset dwudziestego roku o godzinie piątej po południu. Stawił się: Wacław Piechotka […] i okazał nam dziecię płci męskiej oświadczając, iż takowe urodzone jest dwudziestego listopada zeszłego roku o godzinie dziewiątej wieczorem, […]. Dziecięciu temu na chrzcie świętym dziś odbytym nadano imiona: Kazimierz Maciej” – głosi zapis w kronikach parafii św. Stanisława na Woli. Tenże chłopiec wraz z późniejszą małżonką odciśnie niezwykłe piętno tak na Bielanach jak i całej Warszawie, będzie zaangażowany w konspirację antyhitlerowską, weźmie udział w powstaniu warszawskim, a po wojnie wraz z żoną przejdzie do historii jako budowniczy stolicy.

Burzliwe czasy

Po pierwszym roku naukę przerwał wybuch wojny. Jednak dzięki swojemu stryjowi, który był profesorem na politechnice, Maria Huber zdobyła kontakt z dziekanem tajnego wydziału architektury prof. Bryłą. Tym sposobem udało jej się kontynuować studia i uczestniczyć w tajnych kompletach.

Oboje brali udział w powstaniu warszawskim. Maria była łączniczką Jerzego Brauna, ostatniego Delegata Rządu na Kraj. Kazimierz Piechotka z początku działał w konspiracji i pomagał fałszować dokumenty na potrzeby Armii Krajowej, a podczas powstania walczył w batalionie „Pięść” dowodzonym przez cichociemnego Stanisława Jankowskiego „Agatona.

Zobacz też: Stolica bezdomnych

Budowniczowie Bielan i całej Warszawy

Po wojnie podjęli ryzyko i zdecydowali ujawnić się jako członkowie Armii Krajowej. Nie wiadomo czy to ze względu na szczerość, czy niezwykle potrzebny w owym czasie profil wykształcenia, nie byli oni przez nowe, komunistyczne władze internowani. Za namową profesora Jana Zachwatowicza zatrudnili się przy odbudowie stolicy. Ich dziełem stały się budynki do dziś na Bielanach obecne m.in.: gmach XXII Liceum Ogólnokształcącego czy osiedla domów wielorodzinnych, dziś nazywane „Piechotkowem”. Byli również współautorami systemu budownictwa wielkopłytowego W-70 i Wk-70, który zrewolucjonizował budownictwo w PRL.  

Miłość podczas wojny

Ślub wzięli jeszcze w trakcie powstania warszawskiego. Maria przyjęła nazwisko po mężu. Przez resztę życia byli nierozłączni do tego stopnia, że w literaturze czy Internecie nie da się właściwie znaleźć wzmianki o którymś pojedynczo. Zawsze występują jako „Maria i Kazimierz Piechotkowie”.  

Szczególne miejsce na mapie Bielan

„Piechotkowo” to nazwa nieoficjalna. Osiedle znajduje się przecież na terenie administracyjnie określanym jako „Stare Bielany”. Historia stojąca za mieszczącymi się tam domami sprawiła, że w powszechnej świadomości ten obszar został wyodrębniony i zyskał własne miano, a architekci do dziś są wspominani z wielką atencją i nieskrywaną sympatią. Ta inność widoczna jest już nawet na pierwszy rzut oka. Trudno powiedzieć czy mamy do czynienia z blokami, czy z kamienicami, ale z pewnością budynki te odróżniają się od okolicznej zabudowy. Przywiązanie do twórców osiedla jest dziś eksponowane na wiele sposobów. W wielu miejscach osiedla powstały murale podkreślające, że przechodzień znajduje się właśnie na Piechotkowie.

Czy mieszkańcy pamiętają o małżeństwie architektów?

To przywiązanie do historii osiedla jest chyba jednak dziełem nielicznych jego mieszkańców. Z rozmów z lokatorami znajdujących się tam budynków nie udało mi się wywnioskować jakiegoś szczególnego przywiązania do osiedla. Na pytanie czy Maria i Kazimierz Piechotkowie zajmują jakieś szczególne miejsce w sercach miejscowych jedna z mieszkanek odpowiada: – Widzę ich codziennie przez okno, mają tu naprzeciwko swój mural. Ale nie czuję ani u siebie, ani nie widzę u sąsiadów jakiegoś szczególnego przywiązania. Raz w roku, przy okazji rocznic powstania warszawskiego są państwo Piechotkowie wspominani. Odbywają się tu związanie z nimi jako powstańcami uroczystości.

Może ta obojętność jest jednak efektem spowszednienia, bo nawiązania do Marii i Kazimierza, czy samej nazwy „Piechotkowo” widać tu na każdym kroku. Samych murali jest przynajmniej trzy.

Zobacz też: „Zdobycz Robotnicza” – jak powstawało najpiękniejsze osiedle w Warszawie?

To osiedle dla każdego

Mieszkańców nie można sklasyfikować jako jednorodnej grupy. Mieszkają tu zarówno studenci, jak i pracownicy fizyczni, intelektualiści, emeryci, renciści, jednym słowem typowe warszawskie osiedle. W oczach sąsiadów z Wawrzyszewa zachodzi jednak pewna generalizacja tubylców. – Tu wszędzie mieszkali pracownicy huty. Kiedyś huta zatrudniała 7,5 tysiąca pracowników, teraz niespełna 600. Na „Piechotkowie” mieszkają w większości bezrobotni, biorą zasiłki i głosują na PiS – mówi mi z wyraźną zgryźliwością starszy pan mieszkający po drugiej stronie alei Reymonta.

Jak się tu mieszka?

–Podwórka zostały ładnie odnowione. Spółdzielnia je sprząta więc jest czysto. Domy mają grube mury, więc zimą wcale nie jest zimno, za to w lecie te mury przyjemnie schładzają mieszkanie – mówi mi pani mieszkająca w jednej z kamienic. – Mimo sąsiedztwa ruchliwej ulicy jest tu dość cicho. Szkoda tylko, że wieczorami, na tych ładnych podwórkach odbywają się libacje alkoholowe. Czasami w nocy jest głośniej niż w dzień – dodaje.  

▪️Maria Piechotka 1920 - 2020▪️ Od momentu narodzin każdego zaczyna budować udział. W Przyszłości powyżej tygodnia SIĘ na ... Opublikowany przez Grzegorza Pietruczuka - Burmistrza Dzielnicego Bielanego & nbsp; Sobota, 28 listopada 2020

Rozłączyła ich dopiero śmierć

Maria i Kazimierz Piechotkowie fascynowali się i byli uznanymi badaczami synagog i architektury żydowskiej. Byli autorami dwóch monografii dotyczących drewnianych i murowanych bożnic. W 2008 roku opublikowali trzecią i ostatnią książkę Krajobraz z menorą. Kazimierz zmarł dwa lata później 6 marca 2010. Jego żona odeszła niedawno, 28 listopada 2020 roku, sto trzydzieści dziewięć dni po swoich setnych urodzinach.

Zobacz też: Zmarła architektka Bielan Maria Piechotka


IMG_20210316_095454

IMG_20210316_095454

IMG_20210316_101850

IMG_20210316_101850

IMG_20210316_095454-1

IMG_20210316_095454-1

IMG_20210316_095604

IMG_20210316_095604

IMG_20210316_095830

IMG_20210316_095830

IMG_20210316_100014-1

IMG_20210316_100014-1

IMG_20210316_100215

IMG_20210316_100215

IMG_20210316_101850-1

IMG_20210316_101850-1

IMG_20210316_102919

IMG_20210316_102919

tabelka-piechotkowie-2

tabelka-piechotkowie-2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

Z rabatów mogą korzystać tylko prenumeratorzy posiadający aktywną (wykupioną) prenumeratę.

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Aktualną listę partnerów oraz informacje o oferowanych przez nich rabatach znajdziesz na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów" oraz w przesyłanych do Ciebie newsletterach.

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna.

Po wykupieniu prenumeraty będziesz mieć dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

Dokonując zakupu online u naszych partnerów, aby otrzymać rabat, należy przy zamówieniu wpisać specjalny kod, który zostanie wygenerowany przez partnera i przekazany prenumeratorowi.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online i/lub realizacji vouchera (będącego nagrodą w konkursie dla prenumeratorów, o którym piszemy w pkt. 9) trzeba powołać się na kod/voucher wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę lub odebrać nagrodę w konkursie.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem. Szczegółowe informacje znajdziesz w opisie oferty każdego z nich.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Rabatów przeznaczonych dla prenumeratorów nie można przekazywać osobom trzecim. Są one dedykowane wyłącznie dla naszych prenumeratorów jako forma podziękowania za wsparcie. Udowodnione przypadki łamania tego postanowienia będą skutkowały anulowaniem prenumeraty, bez możliwości jej odnowienia.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Nie. Każdy z partnerów ma swoje odrębne rabaty, które nie łączą się z rabatami od innych partnerów.

Tak, ale Twoja subskrypcja będzie aktywna do końca okresu rozliczeniowego, na który się zdecydowałeś.

Wystarczy zaoferować zniżki (10%, 15% lub 20%) na swoje produkty lub usługi dla naszych prenumeratorów. W zamian otrzymasz pakiet promocyjny opisany w naszej ofercie.

Skontaktuj się z nami pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [662001449]. Omówimy szczegóły i odpowiemy na wszelkie pytania.

Po skontaktowaniu się z nami ustalimy szczegóły współpracy, podpiszemy umowę i przekażemy wszystkie niezbędne materiały do realizacji promocji.

Nie, udział jest całkowicie bezpłatny. W ramach współpracy barterowej oferujesz rabaty dla naszych prenumeratorów, a my zapewniamy Ci promocję i zwiększenie rozpoznawalności Twojej marki.

Nie. Program skierowany jest głównie do firm z Żoliborza i Bielan, aby wspierać lokalną społeczność. Jeśli Twoja firma działa w tym obszarze lub kieruje ofertę (także) do mieszkańców tych dzielnic, zapraszamy do współpracy. Zapraszamy zatem do współpracy także firmy i instytucje z innych warszawskich dzielnic!

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni (posiadający opłaconą prenumeratę) prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Twoja firma otrzyma bezpłatną reklamę w naszych mediach: na portalu, w social mediach, grupach lokalnych, w artykułach oraz w kampaniach reklamowych. Dzięki temu zwiększysz rozpoznawalność marki i dotrzesz do szerokiej lokalnej społeczności. Zrobisz to w sposób innowacyjny i efektywny – całkowicie bezpłatnie. Naszym głównym celem jest nie tylko uhonorowanie naszych prenumeratorów, ale też skuteczne zareklamowanie ofert firm, które zostaną naszymi partnerami.

Oferujemy m.in.:

  • Baner reklamowy z Twoim logotypem na naszym portalu i w social mediach.
  • Publikację artykułu zbiorczego promującego wszystkich partnerów.
  • Top Layer z informacjami o prenumeracie i partnerach.
  • Stałą komunikację w naszych grupach społecznościowych.
  • Zdjęcie w tle w mediach społecznościowych z logotypami partnerów.
  • Relacje (stories) z logotypami partnerów.
  • Plakat promocyjny informujący o współpracy.
  • Mailingi do prenumeratorów (dla partnerów oferujących 15% i 20% rabatu).
  • Promocję w Kinie Wisła (dla partnerów oferujących 20% rabatu).

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna. Ich lista będzie też wysyłana w newsletterach dla prenumeratorów.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online należy podać kod wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę. By odebrać nagrodę, trzeba będzie okazać ten voucher lub wpisać (w przypadku realizacji online) umieszczony na nim kod, wygenerowany przez partnera.

Szczegóły dotyczące sposobu wykorzystania, ilości i dostępności rabatów ustalamy indywidualnie, aby najlepiej dopasować ofertę do potrzeb Twojej firmy. Stałe są tylko wysokości oferowanych rabatów: 10%, 15% i 20%.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem.

Oczywiście! Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje, które mogą przynieść korzyści obu stronom.

Czas trwania współpracy ustalamy indywidualnie, ale minimalny okres to jeden miesiąc (jeden cykl współpracy). Możesz zdecydować się na okres próbny (miesięczny) lub długoterminową współpracę.

Tak, aczkolwiek Twoja obecność – a zatem przywileje i obowiązki partnera – będą obowiązywały do zakończenia miesięcznego cyklu współpracy.

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 37 km/h