Teatry mają swoje święto. Jakie niespodzianki przygotowały dla swoich widzów?
- 28.03.2020 11:21
Święto ludzi teatru odbywa się w okolicznościach niezwykle trudnych. Jednak warszawskie sceny szybko zareagowały w sytuacji odwołania wszystkich wydarzeń kulturalnych, oferując swoim widzom możliwość obejrzenia ciekawych spektakli i projektów teatralnych on-line.
- Warszawskim teatrom, zmagającym się z niełatwymi realiami, życzymy wytrwałości. Wiemy, że starają się nie tracić kontaktu i relacji ze swoimi widzami. Doceniamy liczne inicjatywy, udostępnianie on-line spektakli i licznych zasobów archiwalnych. Tak jak teatr z widzami, widzowie pozostaną z teatrem – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.
Zostań w domu - nie wychodź z teatru! To akcja zainicjowana przez warszawskie teatry w odpowiedzi na ograniczenia spowodowane epidemią. Dzięki tej inicjatywie możemy obejrzeć spektakle on-line, spotkania z aktorkami i aktorami w mediach społecznościowych, mamy okazję na popatrzenie na teatr od kuchni.
Teatr Powszechny zachęca do skorzystania z programu „Powszechny online. Teatr minimum”. W jego ramach na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych regularnie udostępniane są wartościowe materiały teatru - nagrania archiwalnych spektakli i debat, publikacje i programy w wersji PDF oraz projekt „Księga z San Michele. Wspólne czytanie pamiętników Axela Munthego z pomocą wyobraźni” (czytania w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego oraz Krystiana Lupy i Piotra Skiby).
TR Warszawa, zwracając się do widzów z hasłem „Zostań w domu, nie wychodź z teatru!”, proponuje oglądanie pokazu online rejestracji spektaklu „Woyzeck” w reżyserii laureata nagrody DEBIUT TR 2017, Grzegorza Jaremki. Pokaz odbędzie się w najbliższą sobotę, 28 marca, o godz. 19.00 na Facebook’u Live TR Warszawa.
Teatr Wielki - Opera Narodowa, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów, pokaże on-line operę „Carmen”. Sztukę będzie można obejrzeć w trzech terminach - 28 i 31 marca oraz 2 kwietnia o godz. 19.00.
Nowy Teatr zaprasza na spektakl „Jezus” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Pokaz będzie dostępny od niedzieli, 29 marca, od godz. 12.00, do poniedziałku, 30 marca, do północy.
Teatr Lalka proponuje spektakl „Krawiec Niteczka” według Kornela Makuszyńskiego. Spektakl ten jest dostępny na platformie vod.tvp.pl.
Teatr Ateneum, dołączając do akcji, poleca widzom spektakl, będący debiutem reżyserskim Piotra Fronczewskiego - „Ja, Feuerbach”. Ponadto teatr regularnie przygotowuje dla swoich widzów szereg artystycznych atrakcji na swoich mediach społecznościowych - Facebooku i Instagramie.
Teatr Dramatyczny na swoim kanale YouTube udostępnia ponad 30 nagrań z czytań i dyskusji Laboratorium Dramatu. Proponuje również obejrzenie on-line spektakli „Szczęśliwe dni” na podstawie sztuki Samuela Becketta oraz „Wymazywanie” w reżyserii Krystiana Lupy.
Teatr Studio informuje o darmowych streamingach spektakli operowych ze świata. Zachęca również do zapoznania się z Kolekcją Galerii Studio, która powstała w 1972 roku z inicjatywy Józefa Szajny. Jest to wyjątkowy zbiór sztuki XX i XXI wieku, który liczy obecnie blisko tysiąc obiektów. Natomiast w każdą niedzielę o godz. 12.00 Marcin Masecki w transmisji live z własnego mieszkania przedstawia złoty okres europejskiej muzyki klasycznej. W programie m.in. Teleman, Mozart, Beethoven, Scarlatti, Schubert, a w pierwszym odcinku, 29 marca, „Wariacje Golbergowskie” Bacha. W repertuarze on-line Teatru Studio znalazło się także video - słuchowisko „Ameryka(nie)”. Teatr rusza także z projektem KWARANTANNA - będziemy mogli oglądać najzdolniejszych artystów polskiego teatru, tańca i sztuk performatywnych młodego oraz średniego pokolenia w mikroprzedstawieniach przygotowanych w prywatnych mieszkaniach przy użyciu najprostszych środków.
Teatr Współczesny na początek proponuje materiał ze spotkania, które odbyło się po projekcji spektaklu "Tango", pierwszego z cyklu spotkań zorganizowanych przy okazji 60-lecia Teatru Współczesnego. Goście spotkania: Marta Lipińska, Danuta Szaflarska, Piotr Adamczyk, Krzysztof Kowalewski, Wiesław Michnikowski, prowadzi Maciej Englert. Udostępnia również spektakl „Męczeństwo Piotra Ohey’a“ Sławomira Mrożka, wyreżyserowane w 1962 r. przez Erwina Axera.
Teatr Lalek Guliwer zaprasza do projektu #TeatrGuliwerOnline. Na profilu FB ruszył cykl Wirtualnych Podróży Guliwera.
Międzynarodowy Dzień Teatru 2020 Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), by upamiętnić inaugurację Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny” (1957, Paryż). Od tego czasu jest obchodzone co roku przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. Towarzyszy mu zawsze orędzie przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru. Pierwsze takie przesłanie napisał w 1962 roku Jean Cocteau. Polacy dwukrotnie byli autorami międzynarodowego orędzia: w 1980 roku – Janusz Warmiński, w 2015 roku – Krzysztof Warlikowski. Międzynarodowemu orędziu towarzyszą również lokalne przesłania.
Autorem tegorocznego orędzia jest Shahid Naadem, pakistański dramaturg, reżyser teatralny, scenarzysta i działacz na rzecz praw człowieka.
Polskie orędzie przygotowała w tym roku Weronika Szczawińska, reżyserka, dramaturżka i performerka, kuratorka sezonu w Komunie Warszawa i współzałożycielka kolektywu, działającego w ramach Instytutu Sztuk Performatywnych. Laureatka wielu nagród, m.in. nominowana do prestiżowego Paszportu Polityki 2014 w kategorii "Teatr", laureatka Paszportu Polityki w kategorii "Teatr" w roku 2020 - za spektakle, podejmujące ważną tematykę społeczną i budzące emocje.
Napisz komentarz
Komentarze