Wzrost opłat za wywóz śmieci miał obowiązywać od lutego. Tak się jednak nie stanie. Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała nowe przepisy. Powodem opóźnienia są błędy w uchwale śmieciowej. Kiedy wejdą w życie nowe opłaty?
Przed miesiącem stołeczni radni debatowali nad podwyżką opłat za śmieci i formą jaka powinna obowiązywać. Wówczas Michał Olszewski przekonywał, że wprowadzenie zmian jest potrzebne natychmiast, bo system gospodarki odpadami powinien być finansowany w całości z opłat mieszkańców. - Przepisy nie pozwalają nam na dopłacanie do gospodarki odpadami komunalnymi - tłumaczył w Radiu Żoliborz wiceprezydent Michał Olszewski.
Błędy w uchwale śmieciowej
Nowe przepisy zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa kontrolująca finanse samorządów. - W jednym miejscu przyjęto zasadę, że za odpady nieposegregowane płaci się dwukrotność. Natomiast w stawce, która jest policzona według modelu arytmetycznego, w trzech pozycjach z kilkunastu, pojawiła się informacja, że to jest trzykrotność – mówi dla Radia Kolor Olszewski.
Uchwała ma być poprawiona na najbliższej sesji Rady Warszawy, w czwartek. Tym samym, jeśli radni ponownie opowiedzą się za jej przyjęciem, wejdzie ona w życie miesiąc później, czyli 1 marca.
Jakie zmiany niesie uchwała?
O podwyżkach opłat za odbiór śmieci wiadomo już od listopada. Początkowo urzędnicy proponowali by wprowadzono stawki zależne od metra, a w domach jednordzinnych miał obowiązywać ryczałt. To rozwiązanie nie zdobyło jednak uznania radnych. Stawka dla domów się nie zmieniła. W przypadku mieszkań również ma obowiązywać ryczałt, co oznacza, że opłata śmieciowa niezależnie od wielkości gospodarstwa domowego ma wynosić 65 zł miesięcznie.
Wprowadzona ma być również odpowiedzialność zbiorowa za niesegregowanie odpadów. Jeśli jeden sąsiad nie będzie segregował, pozostali zapłacą dwukrotność stawki, czyli 130 złotych.
Napisz komentarz
Komentarze