Gościem Radia Żoliborz jest Wiktor Zając, prezes Stowarzyszenia Zatrasie. Na co należy zwrócić uwagę przy wprowadzeniu SPPN na Żoliborzu, zwłaszcza w kontekście terenów osiedlowych? Czy wytyczenie linii autobusowej ulicą Elbląską jest konieczne i gdzie mógłby działać dzielnicowy dom kultury?
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego ma objąć Żoliborz w 2021 roku. Drogowcy przyznają, że Żoliborz jako teren jest bardzo trudny do wprowadzenia SPPN, ze względu na duża liczbę dróg wewnętrznych należących do spółdzielni i wspólnot, na których, w świetle litery prawa, nie mogą pobierać opłat za parkowanie. Tego typu drogi i podwórka wewnętrzne mogą być dziurą w całym systemie SPPN. - Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której mieszkaniec, mając pilota od szlabanu, może zaparkować pod domem za darmo, a po za terenem osiedla będzie musiał płacić. - mówi Wiktor Zając ze Stowarzyszenia Zatrasie i dodaje: - Administracje muszą przemyśleć swoje działania.
Istotną kwestią dla życia osiedla jest również rozwiązanie kwestii stanu prawnego gruntu znajdującego się wzdłuż ulic Broniewskiego, gdzie obecnie mieszkańcy muszą parkować swoje auta na klepisku. Przylegająca do wyremontowanej w ostatnim czasie drogi, działka nr 1, dziś jest własnością Skarbu Państwa zarządzaną przez Zarząd Mienia Skarbu Państwa. - Chcemy, żeby w tym miejscu powstały zatoki postojowe z płyt eko - podkreśla Wiktor Zając. Priorytetem dla Stowarzyszenia Zatrasie jest zrealizowanie założeń projektowych Zarządu Zieleni Warszawskiej m.in. nasadzenie w tej części szpaleru drzew, a także zielone torowisko wzdłuż ulicy Broniewskiego.
Autobusy przez Elbląską? „Staram się podchodzić do tematu racjonalnie”
Trwa dyskusja na temat konieczności wprowadzenia autobusu, który kursowałby przez ulicę Elbląską. Jest jednak grupa mieszkańców przeciwna temu pomysłowi. - Staram się podchodzić do tematu racjonalnie. Uważam, że poprowadzenie linii autobusowej ulicą Elbląską ma duży potencjał - wyjaśnia prezes Stowarzyszenia Zatrasie, które we wrześniu przedstawiło trzy koncepcje trasy linii nr 303.
Tematem rozmowy był też rozpad koalicji na Żoliborzu. Obecny zarząd składa się z trzech członków Platformy Obywatelskiej. Czy obecny układ sprosta oczekiwaniom mieszkańców? - Mam nadzieję, że tak, szczególnie, że obserwuję to, co zamieszczają w mediach społecznościowych członkowie PO. Dużo mówiło się o domu kultury. Ten dom istnieje i jest to „Społeczny Dom Kultury”. Zarządza nim Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, ale nikt z urzędu nie podejmuje rozmów, żeby działał na rzecz dzielnicy. Obecnie jest to przestrzeń komercyjna. Nie wspomnę o innych działaniach, które wydają się dużo prostsze a były obiecywane w trakcie kampanii - stwierdza Wiktor Zając.
Napisz komentarz
Komentarze