Muzeum Historii Polski. Muzeum z bliska
.png)
Muzeum Historii Polski to miejsce, które nie tylko upowszechnia pamięć o przeszłości poprzez wystawy i zbiory, ale również oferuje przestrzeń do zdobywania wiedzy, prowadzenia debat, twórczego działania i odpoczynku. Program muzealny obejmuje różnorodne propozycje, skierowane do szerokiego grona odbiorców. Pracownicy tej nowoczesnej instytucji dbają o aktualność i jakość oferty oraz rozwój relacji z publicznością.
Wielofunkcyjna architektura budynku, rozbudowany program wydarzeń oraz zielony teren wokół – z ławkami i placem zabaw – sprawiają, że muzeum ma potencjał, by stać się nowym lokalnym centrum dla mieszkańców Żoliborza i okolic.
Seniorzy w centrum uwagi

Jedną z tych ciekawych inicjatyw są Czwartki dla Seniora. To cykl wydarzeń obejmujący oprowadzania po wystawach, wykłady, warsztaty, spacery historyczne, pokazy filmowe czy klub książki. Szczególnie cenione są zajęcia o charakterze twórczym – taniec, śpiew, haft – które inspirują do działania, niezależnie od wieku czy doświadczenia.
Wiosną 2025 roku wydarzenia nawiązują do wystawy czasowej „1025. Narodziny Królestwa”, opowiadającej o początkach państwowości. W programie m.in. warsztaty wokalne (22 maja) z muzyką dawną oraz spotkanie o kuchni średniowiecznej z degustacją (w czerwcu).
Odkrywanie historii i zieleni Cytadeli

Od momentu otwarcia Cytadeli Warszawskiej dla zwiedzających, sąsiedzi Muzeum zyskali nowe miejsce spacerowe. W otoczeniu zieleni ustawiono ławki i leżaki. Muzeum planuje dalsze działania w tym kierunku, łącząc edukację z naturą.
Podczas spacerów „Tajemnice Cytadeli” muzealni przewodnicy opowiadają m.in. o pochodzeniu nazwy Żoliborz (od „Joli Bord” – Piękny Brzeg), Konwikcie Pijarów i Gwardii Pieszej Koronnej.
Oferta dla rodzin, dzieci i młodzieży

Muzeum prowadzi warsztaty rodzinne dla dzieci od 3. roku życia, lekcje muzealne dla szkół i przedszkoli oraz kursy przygotowujące do matury z historii. Dostępne są także zajęcia i oprowadzania dostosowane do osób ze szczególnymi potrzebami.
W każdych działaniach podkreślana jest otwartość – także wobec najmłodszych. Dla opiekunów z dziećmi do 1,5 roku organizowane są spotkania „Pierwsza wizyta w Muzeum”.
Lokalna tożsamość i partnerstwo z Żoliborzem

Choć Muzeum Historii Polski działa w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej, ważne miejsce zajmuje budowanie relacji z najbliższym sąsiedztwem. Współpraca z lokalnymi szkołami i organizacjami, udział w wydarzeniach dzielnicowych, rozwój wolontariatu i troska o historię lokalną to stałe elementy strategii muzeum.
Już wkrótce otwarta zostanie wystawa stała, która opowie o tysiącu lat dziejów Polski. Tymczasem Cytadela Warszawska – z aż czterema muzeami – staje się naturalnym i symbolicznym centrum Żoliborza.
Napisz komentarz
Komentarze