1. Oszacuj swoją zdolność kredytową
Banki przed udzieleniem finansowania analizują ryzyko kredytowe, czyli prawdopodobieństwo, że klient nie wywiąże się z warunków zawartej umowy i nie będzie spłacał rat zgodnie z przyjętym harmonogramem. W tym celu sprawdzają zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Biorą pod uwagę m.in.:
- wiek,
- źródło dochodów,
- staż pracy,
- formę zatrudnienia,
- wysokość aktualnych zobowiązań,
- historię kredytową.
Banki weryfikują bazy, np. BIK (Biuro Informacji Kredytowej) – tam gromadzone są dane dotyczące historii kredytowej. Raporty dotyczą nie tylko korzystania z produktów bankowych, ale także pozabankowych firm pożyczkowych czy SKOK-ów. Zawarte w nich dane obejmują zarówno aktualne zobowiązania w trakcie spłaty, jak i te zamknięte. Scoring BIK to ocena punktowa w skali od 0 do 100 prognozująca terminowe wywiązywanie się z kolejnego zobowiązania.
Jeśli twoja zdolność kredytowa nie jest na odpowiednim poziomie, będziesz mieć problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego. Warto więc z wyprzedzeniem sprawdzić swój raport, który możesz zamówić na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej. Jeśli scoring nie jest najlepszy, zadbaj o jego poprawę. Przede wszystkim postaraj się spłacić aktualne zobowiązania, zrezygnuj np. z karty kredytowej lub maksymalnie zmniejsz jej limit.
Zdolność kredytową możesz oszacować, korzystając z kalkulatorów dostępnych w sieci. Jeśli zależy ci na bardziej wiarygodnej analizie, udaj się do doradcy finansowego, który ją dla ciebie przygotuje. Obliczy, o jaką maksymalną kwotę możesz ubiegać się w banku.
2. Przygotuj środki na wkład własny
Banki wymagają wkładu własnego zazwyczaj w wysokości co najmniej 20% wartości nieruchomości. Jednak niektóre z nich, wychodząc naprzeciw klientom, zmniejsza tę kwotę do 10% pod warunkiem skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu. Nie zawsze muszą to być oszczędności kredytobiorcy w formie gotówki. Wszystko zależy od polityki banku, którego ofertę wybierzesz.
3. Znajdź odpowiednie mieszkanie
Jeśli już wiesz, na jaki kredyt możesz liczyć, poszukaj odpowiedniego mieszkania spełniającego twoje oczekiwania. Żoliborz to dzielnica Warszawy, w której świetnie odnajdą się osoby lubiące spokojne życie i jednocześnie ceniące sobie bezproblemowy dostęp do miejskich udogodnień.
Najwygodniejszym sposobem na szukanie ogłoszeń o sprzedaży mieszkań w tej części stolicy jest przeglądanie anonsów na największych i najpopularniejszych portalach internetowych. Możesz również sprawdzić tematyczne grupy w mediach społecznościowych oraz strony agencji nieruchomości. Zastanów się, jakie mieszkanie najbardziej cię interesuje – uwzględnij jego powierzchnię, liczbę i rozkład pomieszczeń, a także standard. Zależy ci na tym, aby urządzić wnętrze według indywidualnych upodobań? Postaw na mieszkanie z rynku pierwotnego. Jego zakup będzie się jednak wiązał z dodatkowymi kosztami jego wykończenia. Zakup nieruchomości z rynku wtórnego to rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie. Jeśli takie mieszkanie nie wymaga gruntownego remontu, możesz w nim zamieszkać praktycznie od razu po zakupie.
4. Porównaj oferty kredytu i wybierz najkorzystniejszą
Zapoznaj się z propozycjami co najmniej kilku banków i przeanalizuj je, uwzględniając m.in.:
- oprocentowanie,
- wysokość marży i prowizji,
- dodatkowe koszty,
- wysokość wkładu własnego,
- maksymalny okres kredytowania.
W sieci znajdziesz praktyczne porównywarki ofert, za pomocą których szybko i bez wychodzenia z domu przeanalizujesz to, co proponują poszczególne instytucje finansowe.
5. Przygotuj niezbędne dokumenty i złóż wniosek
Po znalezieniu najkorzystniejszej propozycji kredytu hipotecznego musisz zgromadzić niezbędne dokumenty oraz złożyć wniosek. Jeśli planujesz zakup mieszkania z rynku pierwotnego, będziesz potrzebować m.in. przedwstępnej umowy zawartej z deweloperem, wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów oraz odpisu z księgi wieczystej, a także zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Dokładną listę dokumentów otrzymasz w banku, w którym chcesz złożyć wniosek.
6. Poczekaj na wydanie decyzji
Po złożeniu wniosku analityk przeanalizuje wszystkie dokumenty i oceni twoją zdolność kredytową. Na tej podstawie podejmie ostateczną decyzję o przyznaniu lub odmowie kredytu hipotecznego. Standardowo ma na to 21 dni. W przypadku pozytywnej decyzji otrzymasz wzór umowy kredytowej i będziesz mieć określony czas na jej zawarcie. Jeśli wniosek zostanie odrzucony, bank powinien ci udzielić informacji o powodach takiej decyzji.
Po otrzymaniu kredytu musisz złożyć wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości oraz poczekać na jego uruchomienie. Mimo że cała procedura może wydawać się na pierwszy rzut oka bardzo skomplikowana, to odpowiednie przygotowanie do niej i poznanie poszczególnych etapów może zdecydowanie ją ułatwić.
Napisz komentarz
Komentarze