Szambo a przydomowa oczyszczalnia - najważniejsze różnice
Od dekad główną alternatywa dla kanalizacji są tradycyjne szamba, a więc zbiorniki bezodpływowe, które trzeba regularnie opróżniać. Obecnie jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się o wiele wygodniejsze przydomowe oczyszczalnie ścieków, które stanowią autonomiczny i przepływowy system pozbywania się ścieków. Tak naprawdę oba rozwiązania - poza celem, jaki spełniają - różnią praktycznie wszystkim, od użytej technologii, po kwestie ekologiczne i ekonomiczne. W związku z tym przydomowe oczyszczalnie wypierają z rynku szamba i są montowane na potęgę. Wielu właścicieli zastanawia się jednak, czy do ich budowy można wykorzystać dotychczasowe szambo?
Zamiana szamba na oczyszczalnię - co trzeba wiedzieć?
Jak się okazuje, z prawnego, ale i technicznego punktu widzenia, nie ma możliwości przerobienia szamba na przydomowa oczyszczalnię. Instalacja tego typu nie spełniłaby podstawowych norm, w tym nie przeszłaby testu wodoszczelności itp. Optymalnym wyjściem jest więc pożegnanie się z szambem i stworzenie w jego miejsce od podstaw przydomowej oczyszczalni, która będzie spełniać najwyższe standardy. Jeśli chodzi o same rodzaje oczyszczalni, to jest w czym wybierać, ponieważ w grę wchodzą zarówno proste oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, jak i bardziej nowoczesne roślinne, aż po biologiczne. Wszystko zależy od panujących na danym terenie warunków, wielkości działki czy indywidualnych potrzeb i oczekiwań samego inwestora.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków w 2025 roku - jakie formalności?
Kilkuosobowe gospodarstwo domowe nie potrzebuje dużej oczyszczalni ścieków. W większości przypadków sprawdzi się instalacja o wydajności do 7,5 metra sześciennego na dobę. To dobra wiadomość, ponieważ budowa takiej oczyszczalni nie wymaga spełnienia wygórowanych formalności. Nie trzeba bowiem uzyskiwać pozwolenia na budowę. W zamian należy jedynie zgłosić chęć budowy we właściwym starostwie powiatowym, minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac. Wraz z takim zgłoszeniem dostarcza się m.in. projekt oczyszczalni naniesiony na mapę terenu, z uwzględnieniem odległości od granicy działki czy innych instalacji. W związku z tym najlepiej zlecić przeprowadzenie inwestycji fachowej ekipie, która zadba o każdy szczegół, a inwestor będzie mieć gwarancję, że wszystko odbędzie się tak, jak powinno.
Napisz komentarz
Komentarze