1. Sierść kota
Sierść kota jest jednym z najczęstszych alergenów zwierzęcych, na który wiele osób reaguje objawami alergicznymi. Preparaty antyhistaminowe (wypróbuj tabletki na alergię z Nowej Farmacji) są często stosowane do łagodzenia objawów takich jak kichanie, zatkany nos czy łzawienie oczu – to one pojawiają się po kontakcie z alergenem. Alergeny pozostają obecne zarówno w kociej sierści, jak i w martwym, złuszczającym się naskórku, ślinie, a nawet moczu kotów. Alergicy powinni więc unikać bliskiego kontaktu z kotami oraz regularnie czyścić mieszkanie, aby zminimalizować ilość alergenów przynoszonych z zewnątrz.
2. Sierść psa
Sierść psa, podobnie jak w przypadku kotów, może powodować reakcje alergiczne. Alergeny zawarte są w sierści, łupieżu i ślinie psa. Wywołują one u alergików objawy takie jak przekrwienie oczu, kaszel, a nawet prowadzą do przewlekłego zmęczenia. Osoby cierpiące na alergię na psy mogą rozważyć wybór rasy uważanej za hipoalergiczną. Przydatne są także regularne kąpiele zwierzęcia, które redukują ilość alergenów. Częste sprzątanie domu, w tym odkurzanie i mycie podłóg, to absolutna podstawa profilaktyki alergicznej. Bez różnicy – czy ktoś ma zwierzę, czy nie.
3. Alergeny pochodzące od ptactwa
Pióra są znacznie mniej rozpowszechnionymi alergenami, ale dla osób uczulonych mogą stanowić poważny problem. Objawy uczulenia obejmują:
- trudności w oddychaniu;
- zaczerwienienie skóry;
- ataki astmy.
Posiadasz ptaki w domu mimo alergii? Musisz regularnie czyścić klatki oraz miejsca, w którym przebywają ptaki, aby unikać gromadzenia się piór i alergenów w powietrzu. Gdy twoja alergia jest poważna, zrezygnuj z posiadania ptaków. To przykre, ale często to jedyny sposób, aby ograniczyć występowanie irytujących, a często niebezpiecznych objawów. Rozważ także zakup oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA, który pomoże w usuwaniu alergenów z powietrza w twoim domu czy mieszkaniu.
4. Alergeny pochodzące od gryzoni
Alergeny pochodzące od takich zwierząt jak gryzonie, czyli od myszy, szczurów, a nawet chomików czy świnek morskich, są nierzadko przyczyną poważnych reakcji alergicznych. Alergeny są zawarte przede wszystkim w ich moczu. Regularne sprzątanie miejsc, w których mogą przebywać gryzonie – nie chodzi tylko o te domowe, ale także, niestety, te, które są nieproszonymi gośćmi – to dobry pomysł. Pomaga redukować ilość substancji wywołujących uczulenie i ograniczać irytujące i niebezpieczne reakcje alergiczne.
5. Alergeny pochodzące od koni
Twoją pasją jest jeździectwo lub zajmujesz się końmi zawodowo? Uprawiasz jeździectwo hobbystycznie? Sprawdź, czy nie jesteś uczulony na alergeny pochodzące od koni. Te alergeny znajdują się na samym dole naszego wyliczenia, bo są stosunkowo rzadkie. Co nie znaczy, że nie występują. Masz zamiar uprawiać jeździectwo mimo alergii? Stosuj preparaty antyhistaminowe. Jeśli pracujesz z tymi zwierzętami na co dzień, tego typu preparaty będą ci niezbędne każdego dnia.
Oto pięć alergenów odzwierzęcych, na które wielu alergików musi uważać każdego dnia. Niektóre są bardzo powszechne (sierść psów i kotów), inne występują nieco rzadziej, ale każdy wywołuje u alergika nieprzyjemne reakcje. Dbaj o siebie, pamiętaj o profilaktyce i preparatach antyhistaminowych, a kontakt ze zwierzętami, które cię uczulają, nie stanie się przyczyną wielu problemów zdrowotnych
Napisz komentarz
Komentarze