ale przez ponad dziewięć lat doświadczenia zawodowego nie sposób nie zauważyć pewnych powtarzających się prawidłowości. Dzisiaj rzucamy światło na somatotypy, czyli trzy zwyczajowe typy sylwetki.
SOMA-CO?
Somatotyp, z greckiego „soma” - ciało oraz „typos” - typ, to określenie typu sylwetki z uwzględnieniem charakterystycznych cech budowy ciała oraz szerzej - sposobu jego funkcjonowania. Pojęcie to utworzył w latach 40. XXw amerykański psycholog William Sheldon, wyróżniając trzy morfologiczne typy: ektomorfia, endomorfia i mezomorfia. Jego teoria początkowo uwzględniała także związek między budową ciała a temperamentem, co współczesna nauka odrzuca jako bezpodstawne. Jednak sam podział morfologiczny jest popularny do dzisiaj, bo ułatwia zrozumienie dyspozycji i postępów treningowych.
EKTOMORFIA
Ektomorf (lub ektomorfik), z greckiego „ektos” oznaczającego „zewnętrzny” i „morphe” oznaczającego „kształt”, to typ o naturalnie szczupłej budowie ciała i niewielkim udziale masy mięśniowej czy tkanki tłuszczowej - nazwa ta sugeruje dominację zewnętrznej sylwetki nad masą wewnętrzną. Ektomorficy odznaczają się zatem lekką budową, cienkimi kośćmi, wąskimi ramionami i biodrami, długimi kończynami w stosunku do tułowia, naturalnie niewielką masą mięśniową i tłuszczową. Szczupła sylwetka jest skutkiem szybkiego metabolizmu. I właśnie przez ten metabolizm ektomorficy mogą mieć trudności ze zbudowaniem masy mięśniowej - szybkie spalanie kalorii utrudnia przyrost masy. Z kolei niewielka ilość tkanki tłuszczowej chroniącej stawy może zwiększać ryzyko urazów. Plan treningowy dla ektomorfika zazwyczaj skupia się na treningu siłowym z wykorzystaniem ciężarów, z mniejszym udziałem kardio, przy dużym zapotrzebowaniu kalorycznym dla zapewnienia wzrostu mięśni i dłuższym czasie na regenerację.
Przeczytaj cały artykuł klikając w link poniżej:
Napisz komentarz
Komentarze