W Warszawie nadal do wymiany pozostało prawie 6 tys. kopciuchów. Które dzielnice kopcą najwięcej?
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym, kiedy tzw. kopciuchy staną się nielegalnym źródłem ogrzewania,
- o tym, które dzielnice mają najwięcej kopciuchów do wymiany,
- ile kopciuchów jest na Żoliborzu.
Od stycznia 2023 roku palenie w kopciuchach na terenie Warszawy będzie zakazane.
Wymiana kotłów na węgiel lub drewno niespełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012, jest wymogiem przyjętej w 2017 roku przez samorząd Mazowsza uchwały antysmogowej.
Warszawa chce zaostrzenia uchwały antysmogowej. Zakaz palenia węglem w 2023 roku
Warszawiacy mają jeszcze szansę, aby wymienić stare piece na bardziej ekologiczne źródła ciepła przy wsparciu samorządu. Jak informuje ratusz dokumenty w wersji papierowej można składać w dowolnym urzędzie dzielnicy, gdzie działają ekodoradcy, którzy pomagają w wypełnieniu wniosku o dotację. Wniosek można również wysłać pocztą, jednak w tym przypadku, liczy się data wpływu wniosku. W tym roku wysokość dotacji wynosi do 70 proc. dofinansowania. - Warto z tej dotacji skorzystać, ponieważ po nowym roku może być ona niedostępna. „Kopciuchy” bardzo skutecznie zanieczyszczają powietrze na naszych osiedlach, o czym mogliśmy się przekonać w ostatnich dniach. Wymieńmy je więc w trosce o zdrowie nasze i naszych bliskich – apeluje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
Przez 5 lat zlkiwidowano prawie 5 tys. kopciuchów. Ile ostało się na Żoliborzu?
Choć od jej przyjęcia minęło 5 lat, to w Warszawie nadal działa prawie 6 tys. kotłów niespełniających norm wskazanych przez uchwałę antysmogową. Od roku, w którym samorząd Mazowsza przyjął uchwałę antysmogową w stolicy wymieniono 4806 kopciuchów.
Jakie dzielnice w Warszawie kopcą najbardziej? Najwięcej kopciuchów działa na terenie Wawra (1667) i Białołęki (919). Najmniej kotłów niespełniających nadchodzących wymogów jest na Ochocie (12), w Śródmieściu (22) i na Żoliborzu (25). W przypadku Żoliborza są to kotły działające w prywatnych nieruchomościach. Jeszcze na początku tego roku było ich w dzielnicy 89.
Tym, którzy nie zastosują się do zapowiadanych przepisów grozi mandat w wysokości 500 złotych a nawet grzywna licząca 5 tys. złotych. Miasto zapowiada kontrole, a ma je przeprowadzać Straż Miejska, która w ostatnich latach zaopatrzyła się w specjalną aparaturę, jak choćby drony ze specjalnymi czujnikami. Jak kontrole przeprowadzane przez Straż Miejską wyglądały w praktyce? Jak wynika z danych z 2021 roku strażnicy przeprowadzili 13,5 tys. kontroli w tym zakresie. Stołeczni strażnicy nałożyli 500 mandatów i sporządzili 4 wnioski do sądu o ukaranie.
Dwa czujniki zamontowane będą na Żoliborzu, a konkretnie na placu Wilsona i placu Lelewela. Na Bielanach pojawi się 9 nowych czujników w następujących lokalizacjach: Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Estrady, przy Przedszkolu nr 340, Urzędzie Dzielnicy Bielany, przy zbiegu ulicy Pułkowej i Wóycickiego, na Kępie Potockiej, przy Zespole Szkół nr 49, Zakładzie Eksploatacji Tramwajów, Przedszkolu nr 306 i Szkole Podstawowej nr 273.
Napisz komentarz
Komentarze