W ramach zapowiadanej miejskiej sieci czujników monitorujących jakość powietrza w całym mieście pojawi 165 urządzeń. Lokalizacje czujników zostały wytypowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej. Część z nich znajdzie się na Żoliborzu i Bielanach.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym gdzie będą zlokalizowane czujniki?
- w jaki sposób będzie zagwarantowana rzetelność pomiarów?
- kiedy czujniki zaczną działać?
Warszawa będzie miała swój system monitoringu powietrza. Poza wybudowanymi w 2020 roku stacjami w standardzie porównywalnym ze stacjami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Składająca się obecnie z dwóch stacji sieć stołecznego monitoringu powietrza uzupełni w tym roku 165 czujników jakości powietrza. Nowe czujniki zmierzą zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5 oraz PM1, czyli pyłami, których średnica nie przekracza jednego mikrometra. Możliwość pomiaru tej wielkości pyłów przez czujniki jakości powietrza jest technologiczną nowinką.
Przeczytaj również: Smog, Nasz niewidoczny wróg
Wszystkie czujniki będą mierzyły również zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, a 12 urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic dodatkowo ozonem.
– Naszym priorytetem jest wiarygodność danych. Dlatego konstrukcja zamawianych urządzeń będzie pozwalała na wyeliminowanie wpływu warunków meteorologicznych na prowadzone pomiary. Ponadto czujniki będą poddawane okresowej, obowiązkowej weryfikacji. Wskazana pula urządzeń będzie poddawana badaniom porównawczym z urządzeniami referencyjnymi lub równoważnymi. W przypadku, gdy pomiary czujnika będą za bardzo odstawać, będzie on podlegał obowiązkowej wymianie – podkreśla Marcin Morawski, dyrektor Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej.
Gdzie na Żoliborzu i Bielanach zamontowane zostaną czujniki?
Lokalizacje czujników zostały wytypowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej – w taki sposób, aby uzyskane wyniki były reprezentatywne dla poszczególnych dzielnic. Zaproponowane lokalizacje skonsultowano również z zarządami dzielnic. Część urządzeń pojawi się na budynkach placówek oświatowych, użyteczności publicznej oraz w rejonie ruchliwych ulic i skrzyżowań. Pozwoli to na dokładniejsze monitorowanie i identyfikację potencjalnych zagrożeń, a także na dalsze doskonalenie systemu informowania mieszkańców.