Dziesięć nowych hoteli dla owadów znajdzie się tej jesieni w różnych miejscach Żoliborza. To efekt wybranego do realizacji projektu z budżetu obywatelskiego.
W tym artykule przeczytasz m.in. o:
- dlaczego hotele dla owadów są przydatne?
- w jakich lokalizacjach na Żoliborzu znajdą się budki dla owadów?
Do końca listopada na Żoliborzu ma pojawić się 10 hoteli dla owadów. Nietypowe budki z małymi otworami mają pomóc egzystować w warunkach miejskich przede wszystkim owadom, które zapylają.
Przeczytaj również: Mniej komarów na Żoliborzu. W dzielnicy powstanie ponad 100 budek dla jerzyków
Schronienie mogą tam znaleźć gatunki os lub pszczół, które żyją samotnie, takie jak miesierki czy murarki. Owady, szczególnie te zapylające, są kluczowym elementem bioróżnorodności. Jak wynika z badań, ludzie zawdzięczają im produkcję aż jednej trzeciej żywności. Hotel dla owadów może być schronieniem nie tylko dla pszczół, ale dla wielu różnych bezkręgowców. Przyczyniają się też do redukcji szkodników i stanowią źródło pokarmu dla 60 proc. gatunków ptaków.
Miejskie środowisko często nie jest przyjazne dla owadów zwłaszcza w sytuacji, gdy dookoła brakuje roślinności z powodu choćby rozwoju infrastruktury miejskiej i innego rodzaju działalności człowieka, która powoduje fragmentację siedlisk.
Przeczytaj również: Żoliborz w SPPN. Opłacie podlegają wyłącznie wyznaczone miejsca parkingowe
Instalowane w parkach i skwerach hotele dla owadów mają zrekompensować fakt ubywających siedlisk.
Budki dla owadów pojawią się w ośmiu lokalizacjach na Żoliborzu w parku Kaskada, Kępa Potocka, Fosa, Żeromskiego, na skwerze Kalinowa Łąka i przy skrzyżowaniu ulicy Krasińskiego z Gwiaździstą oraz Gwiaździstej z Potocką. W Sadach Żoliborskich zamontowane zostaną 2 budki.
Koszt projektu zgłoszonego w budżecie obywatelskim przez Stowarzyszenie Żoliborz Przyszłości to 50 tys. złotych.
Przeczytaj również: Jesienne nasadzenia na Żoliborzu i Bielanach. W obu dzielnicach pojawi się ponad 400 nowych drzew
Napisz komentarz
Komentarze