Koniec wakacji to nie tylko rozpoczęcie roku szkolnego i tym samym nie bardzo lubiany przez młodzież powrót do nauki, ale to także nowy sezon kulturalny w Bielańskim Ośrodku Kultury. Poza przygotowanym programem wydarzeń kulturalnych, w którym znajdziecie imprezy muzyczne, teatralne, czy wystawiennicze… wznawiamy również działalność większości sekcji stałych! 24 sierpnia ruszyły zapisy na zajęcia – długo wyczekiwany czas przez seniorów, dorosłych oraz dzieci. Nic dziwnego, każde takie spotkanie to inna, ciekawa tematyka poznawcza i doskonała okazja do pogawędek, czy wymiany zdań na związane z owymi zajęciami tematy. Któżby za tym nie tęsknił?
Początek września to dla nas gorący czas (pomijając wszelkie kaprysy pogodowe). Właśnie teraz włączamy się również w kolejną odsłonę kampanii „Nadajemy Kulturę”, którą tworzy sieć warszawskich domów kultury. W ramach kampanii zapraszamy na nasze Dni Otwarte. Bezpłatne, różnorodne i bezpieczne. Wszystkie na wyciągnięcie ręki, blisko odbiorców, bez barier! Szczegóły na stronie www.nadajemykulture.pl.
W ciągu najbliższego miesiąca zapraszamy na wydarzenia, warsztaty i zajęcia, które odbędą się w naszych trzech lokalizacjach: Bielańskim Ośrodku Kultury ul. Goldoniego 1, Filii Bielańskiego Ośrodka Kultury ul. Estrady 112 a i MALu Samogłoska ul. Samogłoska 9a. We wszystkich placówkach zarówno wydarzenia, jak i zajęcia stałe są różnorodne i dopasowane do zainteresowań odbiorców. Spis dostępnych zajęć oraz ich opisy znajdziecie na stronie internetowej oraz na Facebooku każdej z nich.
Na wszystkie spektakle/koncerty wciąż obowiązuje limit miejsc oraz zachowanie środków ostrożności ale cieszymy się, że możemy jak za dawnych „przed pandemicznych czasów” spotkać się z naszymi odbiorcami.
Przeczytaj również: Włoska klasyka i nieco więcej – Gelateria Flaminia zaprasza przez cały rok na lody i desery prosto z Włoch – Materiał partnera
Bielański Ośrodek Kultury, ul. Goldoniego 1, wrzesień 2021
11.09 (sobota) - OtwieraMY BOK
godz. 12.30
Spektakl plenerowy dla dzieci „Cyrkowa Podróż” w wykonaniu Teatru Kubika oraz animacje szczudlarza i malowanie na dużej sztaludze. Wiek: od 2 lat
Autorski spektakl uliczny, nawiązujący do tradycji objazdowych trup cyrkowych i teatralnych z czasów komedii dell arte. Grupa artystów w trakcie tournee gra swoje kolejne przedstawienie, przywozi tajemnice zza cyrkowej kurtyny. Niespodzianki czekające na odkrycie przez widzów ukryte zostały w wozie klaunów oraz w ich czarodziejskiej skrzyni. W przedstawieniu nie brakuje również wątków refleksyjnych, tajemnicza aura życia cyrkowca ogniskuje się w blasku fleszy na arenie i samotności poza nią. Przyjazd magicznej karawany jest inspiracją do wyśmienitej zabawy. Spektakl przeniesie Nas w niezwykły świat pantomimy, klaunady i cyrku.
godz. 19.30
„BOKino” - seans niespodzianka w plenerze
Wejściówki dostępne od 6.09 na stronie www.bok-bielany.eu.
12.09 (niedziela), godz. 16.00
Kulturalnie w Parku Herberta
Koncert Zespołu Kameralnego Filharmonii Narodowej pt. „Mistrz Muzycznych Krajobrazów - Ennio Morricone”
Jest to muzyczne pożegnanie z legendą muzyki filmowej Ennio Morricone. Utwory które wypełnią program koncertu opracował na zespół kameralny Jan Lewtak.
W programie usłyszymy m.in. tematy muzyczne z filmów:
“Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” w reż. Sergia Leone (temat główny)
“D’amore si muore” w reż. Carla Carunchio Malena w reż. Giuseppe Tornatore
“Karol. Człowiek, który został papieżem” w reż. Giacomo Battiato (temat Karol i miłość)
“Za garść dolarów” w reż. Sergia Leone
“Dawno temu w Ameryce” w reż. Sergia Leone Kino Paradiso w reż. Giuseppe Tornatore (temat główny)
“La Califfa” w reż. Alberto Bevilacqua
“Bękarty Wojny” w reż. Quentina Tarantino (muzyka E.M. zacytowana w filmie pochodzi z włoskich westernów)
“Dobry, zły i brzydki” w reż. Sergia Leone (utwór Ekstaza złota)
“Love Affair” w reż. Glenn Gordon Caron (temat Finding each other again)
“Misja” w reż. Rolanda Joffe
“Zawodowiec” w reż. Georges’a Lautnera (temat Le vent, le cri)
Wstęp wolny
Miejsce: Park im. Zbigniewa Herberta
Przeczytaj również: Weekend na Żoliborzu i Bielanach: Warsztaty z elektroniki, koncert Kukulskiej oraz duetu Karaś/Rogucki
19.09 (niedziela), godz. 12.30
Dwie Godziny dla Rodziny
Spektakl teatralny „Bukiet Talentów” w wykonaniu Teatru Kultureska
Bohaterami spektaklu są trzy kwiaty o światowych temperamentach: piękna polska Stokrotka, ognista hiszpańska Róża i meksykańska dusza, czyli Kaktus. Mają one ważną misję – uratować przyrodę przed bałaganiarskimi ludźmi! Który z nich zasługuje jednak najmocniej na tytuł ekologicznego bohatera? Który z kwiatów zaprezentuje największy talent? Wszystko rozstrzygnie się na Kwiatoturnieju, którego będziecie świadkami!
Wiek: od 3 lat
Wejściówki dostępne od 13.09 na stronie www.bok-bielany.eu.
26.09 (niedziela), godz. 17.00
Koncert „HISTORIA DE UN AMOR. Opowieść o miłości”
W programie usłyszymy pieśni miłosne pochodzące z terenów Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej. Poza Hiszpanią odwiedzimy takie kraje jak Argentyna, Brazylia, Chile, Meksyk czy Wenezuela. Zabrzmi bardzo różnorodny repertuar od pieśni starohiszpańskich i sefardyjskich po argentyńską milongę i zambę, wenezuelski walc i joropo oraz brazylijską bossa novę.
Wystąpią: Anna Riveiro: śpiew, gitara, scenariusz koncertu, Michał Pindakiewicz: gitara, aranżacje
Bilety 20 zł, przedsprzedaż od 14.09 w kasie BOK i na eventim.pl
29.09 (środa), godz. 18.00
Koncert „Ciuchuteńko” w wykonaniu Doroty „Sowy” Kuzieli (skrzypce, gitara, śpiew), Marka Wojtczaka (gitara basowa) i Adama Lewandowskiego (cajon)
Dorota Kuziela to songwriterka którą wyróżnia bardzo ciekawa umiejętność. Podczas śpiewu sama akompaniuje sobie na skrzypcach co sprawia, że wyróżnia się na polskiej scenie muzycznej osiągając oryginalne efekty brzmieniowe. To rzadko spotykane i arcytrudna umiejętność, autorskie teksty najwyższej próby oraz pełen wrażliwości śpiew składają się na pieśniarkę którą warto zobaczyć.
Bilety 20 zł, przedsprzedaż od 21.09 w kasie BOK i na eventim.pl
Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury, wrzesień 2021
4.09 (niedziela) godz. 16.00 i 18.00 Sound Stąd - spacer dźwiękowy. Co widzimy a co słyszymy?
Spacer dźwiękowy będzie praktyką zapoznawania się z przestrzenią za pomocą słuchu i poszukiwania zależności między tym, co słyszymy, a zmianami i procesami zachodzącymi w środowisku dźwiękowym. Spacer dofinansowany z Funduszu Edukacji Kulturalnej.
wstęp wolny, zapisy: strefazajec.pl
10.09 (piątek) godz.19.00 Rytmy podhalańskie- wernisaż wystawy akwareli Agaty Cygańskiej
Nowy sezon otwieramy wystawą, w której natura, przyroda i polskie krajobrazy stanowią spektrum zainteresowania twórcy. Cykl pt. "Rytmy podhalańskie" jest zbiorem prac powstałych wśród łąk i pól Podtatrza, będącego niezmiennym źródłem artystycznej inspiracji autorki.
wstęp wolny
11-12.09 (sobota – niedziela) godz. 10.00-14.00 Sound Stąd – warsztaty dźwiękowe. Rewolucja słuchania vol.1
Podczas warsztatów zastanowimy się, jak o historii i tożsamości miejsca można opowiadać z perspektywy ucha. Warsztaty wprowadzą Was w dziedzinę nagrań terenowych: poznacie fragmenty zapisów, które uznaje się za istotne w rewolucji, jaka dokonała się w słuchaniu. Warsztaty dofinansowane z Funduszu Edukacji Kulturalnej.
wstęp wolny, zapisy: strefazajec.pl
12.09 (niedziela) godz. 10: 00 -15: 00 Dzień Otwarty. Kółko Architektoniczne
Warsztaty mają na celu kształtowanie świadomości przestrzennej oraz pobudzanie kreatywnego i twórczego myślenia. Będziecie projektować, budować, tworzyć, ale przede wszystkim dowiecie się jak wygląda praca i świat architekta. Zajęcia dla dzieci w wieku 8-13 lat.
wstęp wolny, zapisy: strefazajec.pl
12.09 (niedziela) godz. 10: 00 Dzień Otwarty. Rodzinna stolarka
Podczas warsztatów zapoznacie się z maszynami i narzędziami stolarskimi.
Na tapetę bierzemy drewniany piórnik w stylu retro. Oszlifujemy, pokleimy, zaimpregnujemy, nałożymy grawer za pomocą plotera laserowego a własnoręcznie wykonany piórnik zabierzecie ze sobą do domu.Prowadzenie: Stowarzyszenie Robisz.to
wstęp wolny, zapisy: strefazajec.pl
Przeczytaj również: Wraz z kolegami napisał antologię o polskiej scenie techno. Docenił ją cały świat
12.09 (niedziela) godz. 13: 00 Dzień Otwarty. Zielskie przetwarzanie
Warsztaty z podstaw zielarstwa i roślinnego przetwórstwa. Poznamy kilka roślin zielarskich i ich właściwości w lecznictwie, dzikiej kuchni oraz etnobotanice, a także sposoby wykonania podstawowych preparatów ziołowych - macerat, tinctura, gliceryt, infusum, coctum. Przygotowujemy wspólnie maść lub nalewkę leczniczą. Prowadzenie: Werka Karasek.
wstęp wolny, zapisy: strefazajec.pl
14.09 (wtorek) i 30.09 (czwartek) godz. 18.00 Kultura i Natura. Ceramika roślinna
Spotkanie z gliną to czułe doznanie. Odpręża, odstresowywuje, jest rodzajem aktywnej medytacji. Na pierwszym spotkaniu powstaną naczynia z odbiciem faktur roślinnych. Po wypaleniu prac spotkamy się po raz drugi, aby móc nałożyć szkliwa i malować naczynia specjalnymi farbami.
wstęp wolny, zapisy: strefazajec.pl
17.09 (piątek) godz. 19: 00 Piątek z Offem. Powroty
Powroty bywają miłe i wzruszające. Czasami zmuszają nas też do konfrontacji wspomnień z teraźniejszością. Pokaz offowych filmów krótkometrażowych z Rosji, Izraela, Francji, oraz Włoch, które łączy motyw powrotu rozumianego na wiele sposobów. Prowadzenie: Maciej Misztal.
wstęp wolny, zapisy: strefazajec.pl
18-19.09 (sobota-niedziela) godz. 10.00-14.00 00 Sound Stąd – warsztaty dźwiękowe. Rewolucja słuchania vol.1
Warsztaty wprowadzą Was w dziedzinę nagrań terenowych: poznacie fragmenty nagrań, które uznaje się za istotne w rewolucji, jaka dokonała się w słuchaniu, o tym jak środek ciężkości przeniósł się z nagrań realizowanych w studiu na nagrania "zewnętrzne". Nauczycie się obsługi programu do edycji materiału audio oraz wspólnie stworzymy końcową koncepcję dźwiękową.
Warsztaty dofinansowane z Funduszu Edukacji Kulturalnej.
wstęp wolny, zapisy: strefazajec.pl
21.09 (wtorek) godz. 18.30 Spełniaj Siebie. O zmianie
Wtorek 21 września to Pełnia Księżyca i koniec cyklu astrologicznego – to dobry czas, aby coś zmienić, rozpocząć, przyjrzeć się swoim emocjom i wyruszyć w nową podróż z samą sobą. Spotkanie inauguruje cykl autorskich warsztatów Spełniaj Siebie, którego celem projektu jest inspirowanie kobiet do odkrywania i rozwijania pełni swojego potencjału.
koszt 30 zł, zapisy: strefazajec.pl
23.09 (czwartek) godz. 18.30 Kultura i Natura. Roślinny Ecoprinting
Eco-printing (eko-druk), inaczej nazywany "odbiciem natury" lub poetycko "malowaniem naturą", to technika druku kontaktowego wykorzystująca naturalne barwiące właściwości roślin. Każdy uczestnik warsztatu stworzy swój niepowtarzalny botaniczny obraz lub kompozycję roślinną.
wstęp wolny, zapisy: strefazajec.pl
25.09 (sobota) godz. 11: 00 Robale rządzą - leśna gra terenowa
Jeśli intryguje Was świat owadów, pajęczaków i skorupiaków, lubicie rodzinne wyzwania i kontakt z przyrodą – ta gra jest dla Was. Przechodząc specjalną trasą weźmiecie udział w sekretnej misji ratującej ekosystem. Wydarzenie zrealizowane w ramach program partnerstw instytucji rozwijających wolontariat dofinansowany z Centrum Komunikacji Społecznej w Warszawie.
wstęp wolny, zapisy: strefazajec.pl
Miejsce Aktywności Lokalnej Samogłoska, wrzesień 2021
8, 15, 22, 29.09 (środa), godz. 19:00-20:30 Wieczorny relaks - łagodna joga i relaksacja,
wstęp płatny, zapisy: www.strefazajec.pl
9.09 (czwartek), godz. 17:30-19:00 Marbling - jak zrobić papier marmurkowy, warsztaty w ogrodzie,
zapisy: www.strefazajec.pl
Jak zrobić unikalny papier marmurkowy?
Technika ozdabiania papieru za pomocą specjalnych farb to prawdziwa przygoda. Efekty ciężko do końca przewidzieć, ale zabawa abstrakcyjnymi kształtami malowanymi na wodzie jest czystą frajdą.
Na warsztatach wykonasz zestaw autorskich papierów do wszechstronnego zastosowania.
11.09 (sobota), godz. 11:00-14:00 Leśne motywy - plenerowe warsztaty rękodzieła,
zapisy: www.strefazajec.pl
Zanurz się w leśną przestrzeń w poszukiwaniu inspiracji do swojej twórczości.
Zapraszamy na plenerowe warsztaty rękodzieła, podczas których będziemy przenosić leśne motywy na papier i tkaninę. Szyszki, grzyby, liście i rośliny staną się inspiracją do akwarelowych ilustracji i haftowanych wzorów.
Będziemy pracować na świeżym powietrzu, w swobodnej, piknikowej atmosferze.
Ubierz się ciepło i wygodnie. Zachęcamy do wzięcia ze sobą koca i podkładki do rysowania.
14, 28.09 (wtorek), godz. 18:00-20:00 Śpiewajmy razem! Warsztaty śpiewu białym głosem,
zapisy: www.strefazajec.pl
16, 30.09 (czwartek), godz. 10:30-11:30 Brykanki - muzyczne poranki dla rodziców i dzieci,
zapisy www.strefazajec.pl
16.09 (czwartek), godz. 17:30-19:30 Addio pomidory! Warsztaty kiszenia z Tomaszem Zielkem,
zapisy: www.strefazajec.pl
Na warsztatach z kiszenia zapoznamy się z teoretycznymi podstawami fermentacji mlekowej i przygotujemy własnoręcznie przetwory z sezonowych produktów. Tematem przewodnim będą pomidory, którym kiszenie nadaje nowych, interesujących aromatów. Wyposażeni w podstawową wiedzę uczestnicy będą w stanie przygotować kiszonki z dowolnie wybranych przez siebie warzyw czy owoców.
17.09 (piątek), godz. 18:00-20:00 Decoupage - sąsiedzkie warsztaty rękodzieła,
zapisy: www.strefazajec.pl
18.09 (sobota), godz. 16:30-18:30 Park Kultury na Bielanach - spotkanie wspomnieniowe, prowadzenie: Mateusz Napieralski,
zapisy: www.strefazajec.pl
Był nazywany „zielonym salonem Warszawy”. Przez ponad 30 lat Park Kultury w Lesie Bielańskim przyciągał tłumy nie tylko mieszkańców pobliskich osiedli, ale także gości z całego miasta. A atrakcji było co niemiara: potańcówki, występy teatralne i muzyczne, zajęcia sportowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, a dla najmłodszych plac zabaw ze słynnym słoniem, wspomnianym dziś z łezką w oku.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie, na którym porozmawiamy o dziejach tego wyjątkowego miejsca. Będziemy wspominać, oglądać zdjęcia (zachęcamy do zaprezentowania własnych zbiorów!), poczytamy o bielańskich imprezach kulturalnych w dawnej prasie, poznamy ponadto kulisy założenia parku i przyczyny jego likwidacji.
Poprowadzenie: Mateusz Napieralski – badacz historii dzielnicy Bielany oraz Puszczy Kampinoskiej, autor artykułów o przeszłości dzielnicy dla miesięcznika „Nasze Bielany”.
25-26.09 (sobota-niedziela), godz. 10:00-15:00 Kosz z wikliny - weekendowe warsztaty plecionkarskie, wstęp płatny,
zapisy: www.strefazajec.pl
Zapraszamy na warsztaty, podczas których poznasz podstawy plecionkarstwa i wykonasz okrągły kosz z wikliny nieokorowanej z plecionym dnem i pałąkiem. Taki kosz sprawdzi się idealnie na przykład podczas jesiennej wyprawy do lasu! Taki kosz sprawdzi się idealnie na przykład podczas jesiennej wyprawy do lasu!
BOK
Napisz komentarz
Komentarze