Kolejny weekend w Sadach Żoliborskich upłynął pod znakiem zbierania owoców. Tym razem niektóre z nich trafią do laboratorium.
Owoce w Sadach Żoliborskich nadal cieszą się niezwykłym uznaniem wśród mieszkańców Żoliborza. Mimo początkowych przekazów z urzędu, że owoce może jedynie zbierać wyspecjalizowana firma zajmująca się pielęgnacją zieleni na Żoliborzu, okazało się, że mieszkańcy mogą je zbierać, ale tylko na własne potrzeby.
Przeczytaj również: Sady Żoliborskie i awantura o zbieranie owoców. Prezentujemy nagrania z rozmów z urzędnikami.
Tak też się dzieje od wielu tygodni. W parku można nazbierać sobie soczyste, smaczne i wolne od oprysków gruszki czy jabłka. Ich smak zdobywa coraz większe rzesze miłośników, czego dowodem jest widok zbierających owoce mieszkańców, zgodnie z zaleceniami urzędu, na własne potrzeby. Na zbiory przyjeżdżają również osoby z pozostałych części Warszawy.
Czy owoce z Sadów Żoliborskich okażą się lepsze od sklepowych? Sprawdzą to naukowcy
W Sadach, o czym przekonują się odwiedzający je eksperci, rosną rzadkie okazy takie jak: sapieżanka, król bera hardy czy paryżanka.
Ponadto, ci którzy zbierają dzielą się swoimi zbiorami z tymi, którzy zbierać owoców z różnych przyczyn nie mogą. Tak robi np. nasza felietonista Katarzyna Nowak ze Stowarzyszenia Żoliborz Przyszłości o czym pisała w swoim felietonie opublikowanym w ubiegłym tygodniu. „Wzięłam skrzynkę w ręce i podeszłam do pierwszej pary, potem do kolejnych osób, zaczepiałam i zachęcałam wszystkich do częstowania się pysznymi gruszkami. Mało kto odmawiał, ale najbardziej z tych ‘prezentów’ cieszyły się starsze panie, których było o tej porze w Parku naprawdę wiele” – relacjonowała.
Przeczytaj również: Sady Żoliborskie łączą ludzi! Owocobrania łączą ludzi! – Felieton
W tym roku mija 50-lecie Parku Sady Żoliborskie, a niektórzy wciąż nie są przekonani co do wyjątkowości, jakości i smaku rosnących tam owoców uznając stare drzewa i ich płody za mało atrakcyjne.
Dlatego zebrane owoce w Sadach Żoliborskich zostaną przebadane m.in. pod kątem zawartości metali ciężkich przez naukowców z Instytutu Nauk Ogrodniczych SGGW. Przy okazji zostanie również sprawdzona jakość i odmiana przekazanych do badania owoców.
Przeczytaj również: Protest w sprawie Parku Sady Żoliborskie. „Nie chcemy być stawiani przed faktem dokonanym”
Napisz komentarz
Komentarze