O rejonizacji szkół na Żoliborzu dyskutowali w debacie samorządowej Marta Szczepańska (MJN), Grzegorz Hlebowicz (PiS) i Piotr Wertenstein-Żuławski (PO). - Zaproponowana rejonizacja jest zła, ale należy ją poprzeć - uważa radny dzielnicy Grzegorz Hlebowicz z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
Jeszcze w tym roku można spodziewać się zakończenia prac przy budowie zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy Anny German. To oznacza, że niezbędna jest nowa rejonizacja szkół podstawowych na Żoliborzu.
O tym jakie części dzielnicy będą przypisane do poszczególnych szkół informowaliśmy na łamach "Gazety Żoliborza". W poniedziałek z kolei odbyła się dzielnicowa Komisja Edukacji i Sportu, w trakcie której urzędnicy wyjaśniali na jakiej podstawie ustalili nową rejonizację szkół podstawowych na Żoliborzu.
Zobacz też: Zmiany w obwodach szkół na Żoliborzu. Część mieszkańców czuje się zawiedziona
„Jedna szkoła nie obsłuży całego Żoliborza Południowego”
Budowa nowej placówki przy Anny German ma zapewnić odpowiednie warunki nauki młodym żoliborzankom i żoliborzanom oraz odciążyć m.in. Szkołę Podstawową nr 92, która dziś funkcjonuje w trybie wielozmianowym. Placówka na Zatrasiu jest szkołą obwodową dla Żoliborza Artystycznego i części mieszkańców Żoliborza Południowego, który w ciągu ostatniej dekady dynamicznie się rozwija, co oznacza również szybki przyrost ludności.
- Jedna szkoła nie obsłuży całego Żoliborza Południowego. To była oczywista sprawa od lat – mówił podczas debaty samorządowej Piotr Wertenstein-Żuławski (PO) przewodniczący Rady Dzielnicy.
W wyniku nowej rejonizacji wykluczeni czują się mieszkańcy ulicy Rydygiera 11, 11a oraz 13, 13a i 13b, dla których jako szkołę obwodową ustanowiono palcówkę znajdującą się przy ulicy Or-Ota. Mieszkańcy, jak sami określali, „wykluczonych bloków” podkreślali podczas poniedziałkowej Komisji Edukacji i Sportu, że to oni m.in. wspierali urzędników w działaniach zmierzających do budowy placówki przy ulicy Anny German. „Czujemy się oszukani” – mówiła jedna z mieszkanek.
Zobacz też: Rejonizacja szkoły przy ulicy Anny German i zmiany w rejonizacji szkół podstawowych nr 92 i 68 z Żoliborza
Co zaproponowano mieszkańcom bloków z Rydygiera 11, 11a oraz 13, 13a i 13b?
- Naczelnik wydziału edukacji brzmiał kompetentnie i na pewno podzielił ten obszar najlepiej jak mógł – podkreśla radna dzielnicy Marta Szczepańska (MJN) i dodaje: - Żyjemy w XXI wieku, a tworzymy dzielnicę mieszkaniową, która jest niezaplanowana i nie myśli się o potrzebach ludzi, którzy będą tam mieszkać. Z kolei radny Grzegorz Hlebowicz (PiS) uważa, że zaproponowana rejonizacja jest zła, ale należy ją poprzeć. Rozwinięcie tej wypowiedzi znajduje się w wideo na końcu tekstu.
Naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców bloków przy ulicy Rydygiera 11, 11a oraz 13, 13a i 13b Zarząd Dzielnicy zaproponował pewne rozwiązanie. Dzieci z zerówek będą mogły przenieść się do nowej placówki w trakcie roku szkolnego. Ponadto w roku szkolnym 2021/2022 w szkole 68, 92 i 267 utworzone zostaną tzw. „klasy Anny German”. W chwili gdy SP 396 ( przyp. red. placówka przy ulicy Anny German) zostanie otwarta, cała klasa będzie przeniesiona do nowej szkoły. W przypadku klas 2 i 3, rodzice uczniów otrzymają ankiety, za pośrednictwem których zadeklarują gotowość przeniesienia dzieci do nowej szkoły. Te ustalenia mają obowiązywać przez najbliższe lata, w zależności od liczby uczniów uczęszczających do SP 396.
Zobacz też: Dzielnica powołuje przedszkole i szkołę podstawową przy ul. Anny German
Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły
Jednym z kryteriów kształtowania rejonizacji były odległości od granicy obwodu do szkoły. Urzędnicy mierzyli drogę jaką pokona dziecko od placówki do najdalszych części dzielnicy ciągami komunikacyjnymi. W drodze do szkoły dzieci z różnych części dzielnicy muszą pokonywać ruchliwe arterie. Czy kwestie bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły przy okazji planowania nowej rejonizacji zostały odpowiednio przedyskutowane i zaplanowane? Swoją opinię na ten temat wyraziła radna Szczepańska. Szczegóły znajdziecie w wideo poniżej, w którym poruszono również kwestie zatrudnienia nauczycieli do nowej szkoły.
Napisz komentarz
Komentarze