Szkoły na Żoliborzu są przeciążone. Dzielnica chce je rozładować, ale jest grupa mieszkańców, którzy nie są zadowoleni z proponowanych zmian w rejonizacji szkół podstawowych.
Nowa placówka oświatowa przy ulicy Anny German ma być ukończona w sierpniu tego roku. Uczniowie pierwszy pełny rok szkolny spędzą w nowych murach dopiero w 2022 i 2023 roku. Wcześniej, bo prawdopodobnie od listopada lub grudnia tego roku, naukę w nowej szkole rozpoczną uczniowie klas nauczania początkowego i przedszkolaki.
Otwarcie nowej szkoły wiąże się ze zmianami rejonizacji podstawówek na Żoliborzu. Obwód Szkoły Podstawowej nr 92 pomniejszy się o Żoliborz Artystyczny i fragment Żoliborza Południowego (przyp. red. obszar pomiędzy ulicą Powązkowską a Anny German, Krasińskiego a południową granicą Żoliborza). Zmieni się również obwód Szkoły Podstawowej nr 68. Wedle proponowanego przez dzielnicę podziału, placówka przy Or-Ota pozostanie szkołą obwodową dla dzieci z tzw. Serka Żoliborskiego oraz obszaru miedzy ulicą Anny German a Broniewskiego i placem Grunwaldzkim. W wyniku nowego podziału obwód SP nr 68 powiększono o fragment pomiędzy ulicą Felińskiego a Mickiewicza.
Nowa placówka przy Anny German, czyli Szkoła Podstawowa nr 396, będzie szkołą obwodową dla dzieci z Żoliborza Artystycznego i Żoliborza Południowego z wyjątkiem budynków przy ulicy Rydygiera oznaczonych numerami 11, 11a oraz 13, 13a i 13b.
W jaki sposób wytyczano nowe obwody?
W utworzeniu nowych obwodów, urzędnicy z Żoliborza posłużyli się danymi meldunkowymi, na podstawie których sprawdzili potencjał konkretnych obszarów, tak by uniknąć przeludnienia danej szkoły. Jak podkreślali podczas dzielnicowej Komisji Sportu i Edukacji są to szacunki, bo część zameldowanych dzieci może nie wybrać swojej szkoły obwodowej.
Cały proces planowania i wyliczeń ma pomóc w odpowiednim dobrze wielkości obwodu do wielkości szkoły, tak żeby uniknąć funkcjonowania placówek w trybie wielozmianowym. Na przedstawionych wykresach widzimy więc, że nowa szkoła odciąży trzy obecnie funkcjonujące. Widać to na przykładzie SP 92, gdzie w wariancie przedstawiającym dotychczasowe obwody do placówki w roku szkolnym 2022/2023 uczęszczałoby ponad 1,2 tys. uczniów. W nowym podziale liczba ta zmniejsza się o połowę.
Z kolei liczba uczniów w szkole przy Anny German w chwili jej pełnego otwarcia wyniesie 800, zaś w roku szkolnym 2026/2027 wzrośnie do ponad 1,4 tys. Są to dane opracowane wyłącznie na meldunkach. Urzędnicy nie uwzględniali mieszkańców wynajmujących nieruchomości na Żoliborzu.
Kolejnym kryterium były odległości od granicy obwodu do szkoły. Urzędnicy mierzyli drogę jaką pokona dziecko od placówki do najdalszych części dzielnicy ciągami komunikacyjnymi.
Dzielnica powołuje przedszkole i szkołę podstawową przy ul. Anny German
Postulowali o budowę nowej szkoły, teraz muszą walczyć o możliwość skorzystania z niej
Nowy podział rejonizacyjny na Żoliborzu wzbudził emocje wśród mieszkańców bloków przy ulicy Rydygiera 11, 11a oraz 13, 13a i 13b. Po zmianach szkołą obwodową dla ich dzieci stanie się Szkoła Podstawowa nr 68. W marcu mieszkańcy tychże bloków apelowali do Zarządu Dzielnicy, by wzięto pod uwagę ich zdanie przy planowaniu nowych obwodów, tak aby SP 396 była szkołą obwodową dla ich dzieci.
W tej sprawie odbyło się spotkanie z Renatą Kozłowską, żoliborską wiceburmistrz.