Okolice stacji metra Stare Bielany czeka gruntowna przebudowa.
Do budżetu obywatelskiego dwukrotnie trafiał projekt stworzenia miejskiego skweru w okolicy skrzyżowania ulicy Kasprowicza i alei Zjednoczenia. Autorzy zgłaszali go jako pomysł do budżetu partycypacyjnego na 2016 i 2017 roku, raz jako projekt dzielnicowy, raz jako ogólnomiejski, jednak w obu przypadkach bez powodzenia.
Autorem pomysłu jest jedna z mieszkanek. Zgodnie z założeniami przedmiot projektu miał sprzyjać stworzeniu przyjaznej atmosfery w przestrzeni publicznej, która skłaniałaby bielanian do integracji. – Zielony skwer ulokowany w samym sercu Bielan byłby naturalnym miejscem spotkań, otwartym dla wszystkich. Podstawą projektu ma być niestandardowa, wysokiej jakości mała architektura (wygodne, drewniane ławy do wypoczynku, kolorowe siedziska) oraz kaskada wodna do swobodnego korzystania w letnie dni – czytaliśmy w opisie projektu do budżetu obywatelskiego na 2017 rok.
Zobacz też: W Warszawie powstanie sieć systemu monitoringu powietrza. Nowe czujniki na Żoliborzu u Bielanach
Do dwóch razy sztuka
Niestety ani w 2016 roku, ani rok wcześniej projekt nie zdobył wystarczającej liczby głosów, choć, według autorki projektu, istniało w owym czasie silne zapotrzebowanie na budowę takiego skweru. – Na Bielanach brakuje obecnie jakościowej przestrzeni publicznej, która miałaby jednocześnie integrujący charakter dla wszystkich mieszkańców – twierdziła w 2016 roku pomysłodawczyni i wyjaśniała: – Brakuje również ławek położonych po prostu w miłych miejscach. Bielany się rozwijają, jest gdzie spacerować, powstają kawiarnie, ale nie ma tu centralnego parku czy placu, na którym koncentrowałoby się życie społeczne i kulturalne mieszkańców. Taka kameralna, estetyczna i wyjątkowo zaprojektowana przestrzeń wspólna podniosłaby jakość życia w dzielnicy, wnosząc również element luzu. W założeniu skwer, atrakcyjny wizualnie punkt Bielan, mógłby stać się w przyszłości wizytówką dzielnicy.
Wiosenne okno transferowe
Burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk ogłosił niedawno, że projekt jednak powstanie, a Bielany przekażą Zarządowi Zieleni Warszawskiej 750 tys. złotych, czyli tyle ile zakładał projekt z budżetu obywatelskiego, na realizację tego celu. – W 2015 roku Anna Drozd zgłosiła projekt na Skwer Integrator - Bielany – pisze na Facebooku burmistrz i wyjaśnia: – Sam projekt nie wygrał, ale wzbudził duże zainteresowanie, dlatego jako dzielnica przekazaliśmy 750 tys. do Zarządu Zieleni na realizację pomysłu mieszkanki.
Zobacz też: Z wiejskiej osady do wielkiego blokowiska – jak powstawała Chomiczówka?
Powstanie chodnik pochłaniający smog
Skwer ma składać się z trzech fragmentów: obszaru przed Bielańskim Integratorem Przedsiębiorczych, okolic wejścia do stacji metra Stare Bielany i terenu przed budynkiem poczty na alei Zjednoczenia. Według planów skwer zostanie zazieleniony, doświetlony, a chodniki będą wykonane w technologii umożliwiającej pochłanianie smogu. Do tej pory takie rozwiązanie funkcjonowało w kilku miejscach w Warszawie, m.in. przy al. Wojska Polskiego na Żoliborzu. – Na 5 000 m2 powstanie mała architektura, latarnie, drzewa oraz krzewy i byliny. Nie zabraknie również zamgławiaczy, a do utwardzenia nawierzchni zostaną użyte płyty „antysmogowe” – opisuje burmistrz Grzegorz Pietruczuk.
Zobacz też: Imprezowa wiosna dla małych i dużych w Bielańskim Ośrodku Kultury
Zieleń ma być nie do ruszenia.
Wykonawca, zgodnie z programem funkcjonalno-użytkowym, będzie również zobowiązany do zachowania najwyższej ostrożności podczas prowadzenia prac, w szczególności jeżeli chodzi o usuwanie zanieczyszczeń i zabezpieczenie zieleni. W dokumencie zwrócono uwagę na szczególną dbałość o zabezpieczeni już istniejącej zieleni, a także gwarancje dotyczące roślin, które dopiero zostaną posadzone na skwerze. – Wykonawca […] obejmie wszystkie zaprojektowane i posadzone rośliny trzyletnią pielęgnacją gwarancyjną oraz udzieli gwarancji na wykonane przez siebie nawierzchnie, ustawione meble miejskie, przyłącza oraz inne elementy i urządzenia wchodzące w skład budowanego Skweru. W czasie 3 lat od podpisania protokołu odbioru prac będzie dokonywał ich przeglądu, napraw, zabezpieczania na zimę itp. – czytamy w programie funkcjonalno-użytkowym dotyczącym zaaranżowania przestrzeni wypoczynkowych w zieleni u zbiegu Al. Zjednoczenia i ul. J. Kasprowicza w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.
Znamy ogólne założenia
Wizualizacji ani oficjalnego komunikatu ze strony ZZW jeszcze nie ma. Na pytanie dotyczące gatunków roślin mających znaleźć się na skwerze, konkretnych terminów, czy innych szczegółów Zarząd Zieleni nie jest w stanie na razie odpowiedzieć, ale jego przedstawiciele zapowiadają, że niedługo zostanie opublikowany oficjalny komunikat w tej sprawie wraz z wizualizacjami.
Znany jest za to program funkcjonalno-użytkowy. Według dokumentu zwycięzca przetargu będzie miał 4 miesiące od chwili zawarcia umowy na dostarczenie dokumentacji projektowej w przypadku obszaru przy metrze i przed pocztą oraz 13 miesięcy dla terenu przy Bielańskim Integratorze Przedsiębiorczych. Termin realizacji całego przedsięwzięcia to odpowiednio 6 miesięcy dla fragmentu obok metra i poczty oraz 18 miesięcy dla elementu skweru mającego znaleźć się przy BIP.
Napisz komentarz
Komentarze