Szklany Dom ponownie zamieni się w scenę dla artystów. Tym razem artyści zapraszają na rytuał rozmrażania serc. To widowisko oparte na motywach baśnie Hansa Christiana Andersena.
Żoliborz czeka kolejny performance artystyczny. W oknach Szklanego Domu staną artyści wcielając się w postacie znane z baśni Hansa Christiana Andersena. Znany m.in. z „Dziadów na Mickiewicza” i pozostałych widowisk artystycznych w Szklanym Domu Kolektyw Aurora zaprasza na rytuał rozmrażania serc pod hasłem „Królowa Śniegu”. Całość inspirowana jest baśniami Andersena.
Zapowiadane na sobotę wydarzenie to kolejne widowisko w sąsiedztwie domu Jarosława Kaczyńskiego. To właśnie ulica Mickiewicza jest jednym z miejsc, gdzie od października, po zaostrzeniu prawa aborcyjnego, odbywają się protesty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Dziady na Mickiewicza nagrodzone
Pierwszy z artystycznych manifestów miał miejsce 30 października. Wówczas mieszkańcy Żoliborza mieli okazje śledzić oryginalną interpretację dramatu Adama Mickiewicza „Dziady”. Aktorzy i artyści stojąc w oknach, odgrywali II część dramatu polskiego wieszcza, nawiązując do sytuacji w naszym kraju. Aktorzy z ogromną ekspresją wygłaszali swoje kwestie. Całości dopełniała otoczka wizualna w formie odpalonych rac, a także plakatów i transparentów rozwieszonych na całej elewacji i w oknach bloku przy ulicy Mickiewicza nawiązujących do Strajku Kobiet.
Aktor wcielający się w rolę widma Złego Pana, który nie dzielił się swoim bogactwem, imitował głos Jarosława Kaczyńskiego. W tym czasie wyświetlany był wizerunek prezesa PiS, a widownia wraz z aktorami krzyczała: “A kysz! A kysz!”. Na koniec aktorzy i widownia wspólnie zaśpiewali utwór Johna Lennona “Imagine”. Jedna z aktorek dodała: „Panie Kaczyński, chcemy jednego świata. Nie podzielisz nas.” Muzykę do sztuki skomponował BAASH. Widowisko zebrało masę widzów, do tego stopnia, że wstrzymano ruch samochodowy i tramwajowy. Do wydarzenia dołączyli również znani muzycy. W jednym z okien pojawił się Krzysztof Zalewski z gitarą, następnie Natalia Przybysz i Maria Sadowska. Wśród artystów, którzy tego dnia wystąpili znalazł się również Michał Szpak czy Ralph Kaminski.
Twórcy i wszyscy zaangażowani w organizację „Dziadów na Mickiewicza”, otrzymali głosami użytkowników Onetu tytuł O!Lśnienia Roku – czyli nagrodę plebiscytu organizowanego przez portal.
Zobacz też: [Część 4]Urząd Dzielnicy Żoliborz odmawia udostępnienia wniosków komisji antymobbingowej mieszkańcom
Manifesta i koncert na upamiętnienie ofiar stanu wojennego
„Dziady na Mickiewicza” to zaledwie początek działalności Kolektywu Aurora na Żoliborzu. W listopadzie Szklany Dom ponownie zamienił się w scenę. Okna bloku znajdującego się w sąsiedztwie domu Jarosława Kaczyńskiego w rytm elektronicznej muzyki zaświeciły w różnych kolorach. Całości dopełniały różnego rodzaju wizualizacje oraz grupa tancerzy z wachlarzami, którzy w rytm muzyki w oknie z jednego mieszkań hipnotyzowali przygotowaną choreografią. „Nie jesteśmy tu po to by potulnie znosić kolejne ograniczenia naszych praw i naszego życia” – grzmiał z okna głos trzech kobiecych postaci. To pierwsze kwestie jakie wybrzmiały w sobotnim spektaklu, który odbył się w 102 rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki.
Widowisko przyciągnęło nawet siły policyjne w szturmowym umundurowaniu. Jak się później okazało był to początek działań policyjnych. Początek grudnia dla mieszkańców Szklanego Domu był trudny ze względu na wizyty mundurowych, którzy mieli wypytywać, czy mieszkańcy brali udział w dwóch poprzednich koncertach, czy cała inicjatywa im się podoba i czy nie chcieliby złożyć zażalenia.
Zobacz też: Miłość, która zbudowała Bielany
Wówczas żoliborska komenda wyjaśniała, że działania są związane ze złożonym przez mieszkańca bloku zawiadomieniem w sprawę zakłócania ładu.
Dwa tygodnie później w Szklanym Domu odbył się koncert upamiętniający ofiary stanu wojennego. Tym razem nie race i kolorowe światła w mieszkaniach, a projektor wyświetlający różnego rodzaju animacje na elewacji bloku przy ulicy Mickiewicza kreował wizualnie cały spektakl. Na początku, elewacja Szklanego Domu „tańczyła” w rytm elektronicznej muzyki. Później w oknie zobaczyliśmy Maxa Cegielskiego i Sylwię Chutnik, którzy poprowadzili cały wieczór. – Uwaga, uwaga tu kolektyw Aurora. W związku z zagrożeniem dyktaturą prosimy o respektowanie prawa do spokojnej, pokojowej i spontanicznej manifestacji. Prosimy o respektowanie prawa do decydowania o sobie. Prosimy o wyłączenie silników i szczekaczek – mówiła przez mikrofon pisarka.
Następnie w ramach wydarzenia koncert dali muzycy. Z mieszkania w Szklanym Domu zaśpiewał m.in Stanisław Soyka, Tomek Lipiński, Daria Kobierecka z zespołem czy Bartosz Weber.
W sobotę wystąpi m.in. Natalia Przybysz, Gaba Kulka i Czesław Mozil
W ostatni kalendarzowy dzień zimy, 20 marca w wydarzeniu opartym na motywach baśni Hansa Christiana Andersena wystąpią wybitne artystki i artyści. Jako Królowa Śniegu wystąpi Olga Mysłowska, w roli Gerdy Joanna Halszka Sokołowska oraz Gaba Kulka, Maniuszka Bikont czy Natalia Przybysz. W roli trolla zobaczymy Czesława Mozila. Spektakl tym razem wyreżyserowała Jolanta Sikorska, a teksty napisała Aleksandra Cieślak. Za oprawę muzyczną odpowiada Bartosz Weber.
„Uczcijmy wspólnie moment wiosennego przesilenia rytuałem rozmrażania serc na ulicy Mickiewicza! Niech śpiew Gerdy rozpuści szron i skostniałe poglądy! Pozwólmy poprowadzić się tajemniczej Kapłance i wspólnie stawmy czoła siejącemu nienawiść Trollowi, który próbuje nas podzielić. Spotkajmy się z mocą naszych serc: jak wiadomo miłość zawsze zwycięża, a my nie idziemy same, nie idziemy sami - idziemy z Gerdą, z Wroną, z Rozbójniczką, z Reniferem, z Laponką i Finką i całą bandą Sąsiadek i Sąsiadów, nie tylko z ul.Mickiewicza! I choćby gonili nas Saneczkarze, choćby Narciarze machali swoimi sztandarami, wyruszymy wspólnie w niezwykłą podróż po chwilę wspaniałej normalności, po wspólnie spędzony czas! Razem pokojowo zamanifestujemy naszą wolność.” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia, które odbędzie się w sobotę o 19.30 na żywo. Będzie również transmisja live na Facebooku.
Napisz komentarz
Komentarze