Zmiany w harmonogramie budżetu obywatelskiego. Kiedy głosowanie?
- 27.04.2020 11:32
Stołeczni radni podczas ostatniej sesji rady miasta zdecydowali o zmianie harmonogramu obecnej edycji budżetu obywatelskiego. – Mamy sytuację wyjątkową i musimy reagować – podkreślała Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej. Przedłużono czas na ocenę projektów zgłoszonych przez mieszkańców, a głosowanie przeniesiono na inny termin.
Miejscy radni zdecydowali zmienić harmonogram przebiegu bieżącej 7. Edycji budżetu obywatelskiego. Wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego, a następnie stanu epidemii oraz liczne zakazy i regulacje wprowadzone przez organy administracji rządowej, uniemożliwiają sprawną realizację budżetu obywatelskiego w Warszawie.
W tym roku w kategorii projektów dzielnicowych obejmujących Żoliborz złożono 117 wniosków. To niemal dwukrotnie więcej zgłoszonych pomysłów niż w roku poprzednim. Inicjatywy podzielono na dziewięć kategorii: edukacja, komunikacja/drogi, kultura, ochrona środowiska, pomoc społeczna, przestrzeń publiczna, sport, zdrowie i zieleń miejska. W kontekście niektórych wniosków kategorie te przenikają się co oznacza, że jeden pomysł zaliczany jest do kilku kategorii.
Najpopularniejszą kategorią wśród żoliborzan jest przestrzeń publiczna (ok. 75 wniosków). Nie brakuje tu takich pomysłów jak tężnie solankowe, poprawa bezpieczeństwa na żoliborskich ulicach czy upamiętnienie rzeźbą jednego z dawnych mieszkańców Żoliborza. Drugą kategorią do której zaliczono najwięcej wniosków jest zieleń miejska. Po za takimi projektami jak te, które miałby zwiększyć liczbę drzewostanu na Żoliborzu są m.in. takie jak, strefa relaksu czy promenada spacerowa wzdłuż jednej z arterii Żoliborza.
Wśród projektów ogólnomiejskich, które miałby być zrealizowane na Żoliborzu znajdują się takie pomysły jak: reaktywacja warszawskich skateparków, doświetlenie bulwarów wiślanych na żoliborskim odcinku czy uzupełnienie luk w trasach rowerowych.
Etap oceny projektów został wydłużony do 24 czerwca. Pierwotnie miało się to odbyć 6 maja. Rozpatrywanie odwołań od negatywnej oceny projektów, zgodnie z nowych harmonogramem, przypada od 24 czerwca do 14 sierpnia br. Z kolei głosowanie odbędzie się w dniach 1–15 września br., a wyniki ogłosimy 30 września. Projekty wybrane w tej edycji będą realizowane w 2021 roku, o ile sytuacja formalno-prawna i faktyczna, umożliwi ich pełną realizację. Pozostałe zasady, regulujące przebieg budżetu obywatelskiego w Warszawie, nie zmieniły się.
– Mamy sytuację wyjątkową i musimy reagować. Liczę, że ten dodatkowy czas pozwoli dokładniej zweryfikować zgłoszone projekty - mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej. – Mam również nadzieję, że przeniesienie terminu głosowania w budżecie obywatelskim na wrzesień, pozwoli nam zorganizować je w sposób bezpieczny dla mieszkańców – dodaje.
Budżet Obywatelski to 83 mln zł, które mają do rozdysponowania mieszkańcy. Na Żoliborzu do podziału jest ponad 1,6 mln zł.
Napisz komentarz
Komentarze