Po podsumowaniu całorocznych statystyk Żoliborz jest czwartą dzielnicą pod względem liczby dyspozycji usunięcia pojazdów. Straż Miejska w dzielnicy najczęściej interweniowała w zakresie ruchu drogowego. Na jakich ulicach Żoliborza najczęściej dochodziło do łamania przepisów?
Warszawska Straż Miejska otrzymuje średnio 1 084 zgłoszenia dziennie w sprawach naruszeń przepisów ruchu drogowego. Około 90% z nich dotyczy nieprawidłowego parkowania. W ubiegłym roku Straż Miejska otrzymała blisko 396 tysięcy zgłoszeń dotyczących naruszeń przepisów w ruchu drogowym (6% wzrostu w stosunku do roku 2018) . Strażnicy wydali dyspozycje usunięcia prawie 23 i pół tysiąca pojazdów (o 14% więcej niż rok wcześniej). 1905 razy nieuprawnieni kierowcy zajmowali miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
Główną wymówką źle parkujących kierowców był brak miejsc parkingowych, albo stwierdzenie, że zaparkowali swój pojazd „tylko na chwilę”.
Mandaty
W minionym roku strażnicy miejscy na kierowców niestosujących się do przepisów drogowych w zakresie parkowania na samym Żoliborzu nałożyli 2,5 tys. mandatów. Jednymi z najczęstszych adresów, spod których kierowcy odjeżdżali z mandatem to ulica Kaliny Jędrusik, Alojzego Felińskiego i Ludwika Rydygiera, gdzie od połowy zeszłego roku trwa remont drogi.
Kaliny Jędrusik 186
Alojzego Felińskiego 114
Ludwika Rydygiera 113
Przasnyska 89
Szamocka 14
Dymińska 10
Ludwika Mierosławskiego 5
Włościańska 66
Ks. Jerzego Popiełuszki 51
Sady Żoliborskie 60
Filarecka 66
Anny German 3
Adama Mickiewicza 67
Stanisława Dygata 26
Juliusza Słowackiego 22
Stefana Czarnieckiego 33
Suzina 2
Dyspozycje usunięcia pojazdów
Żoliborz jest czwartą dzielnicą w stolicy pod względem ilości dyspozycji usunięcia pojazdów. W sumie w ciągu zeszłego roku na Żoliborzu było ich 2404. W przypadku ulicy Kaliny Jędrusik, Ludwika Rydygiera i Felińskiego częściej odholowywano pojazdy niż nakładano mandaty. W 2019 było niemal o 800 więcej dyspozycji usunięcia pojazdów było więcej niż w roku poprzednim.
Kaliny Jędrusik 649
Alojzego Felińskiego 252
Ludwika Rydygiera 170
Przasnyska 69
Szamocka 2
Dymińska 5
Ludwika Mierosławskiego 13
Włościańska 54
Ks. Jerzego Popiełuszki 150
Sady Żoliborskie 41
Filarecka 3
Anny German 0
Adama Mickiewicza 36
Stanisława Dygata 109
Juliusza Słowackiego 52
Stefana Czarnieckiego 83
Suzina 4
Procedura foto
W sytuacji, gdy funkcjonariusze ujawnią pojazd zaparkowany w miejscu do tego niewyznaczonym, wykonują, zgodnie z przepisami, dokumentację fotograficzną wykroczenia wraz z notatką urzędową. Jest to podstawa do wszczęcia dalszych działań, zmierzających do ustalenia sprawcy i wyciągnięcia wobec niego konsekwencji przewidzianych prawem. Funkcjonariusze Straży Miejskiej wystawili najwięcej wezwań w oparciu o dokumentację fotograficzną wykroczenia wraz z notatką na ulicy Felińskiego i Rydygiera, a także Przasnyskiej.
Alojzego Felińskiego 778
Ludwika Rydygiera 772
Przasnyska 770
Kaliny Jędrusik 17
Szamocka 376
Dymińska 328
Ludwika Mierosławskiego 166
Włościańska 582
Ks. Jerzego Popiełuszki 297
Sady Żoliborskie 405
Filarecka 68
Anny German 158
Adama Mickiewicza 133
Stanisława Dygata 11
Juliusza Słowackiego 85
Stefana Czarnieckiego 60
Suzina 22
Straż Miejska rusza z cyklem edukacyjnym „Mistrzowie Parkowania”
„Mając świadomość, że - zwłaszcza w niektórych miejscach Warszawy niełatwo znaleźć miejsce do zaparkowania, chcieliśmy zwrócić uwagę na kuriozalne naruszenia przepisów, świadczące o zupełnym braku wyobraźni kierujących. Co prawda liczbę tak zdefiniowanych wykroczeń trudno jednoznacznie określić, ale jest tego dużo. Za dużo.” – poinformowali stołeczni strażnicy.
Funkcjonariusze, na twitterowym koncie Straży Miejskiej, będą publikować zdjęcia przedstawiające źle zaparkowane samochody. Obrazowane będą najbardziej skrajne sytuacje. W akcję włączeni będą również internauci, którzy każdego miesiąca będą wybierać „Mistrza” miesiąca.
„Publikując zdjęcia „mistrzów” parkowania chcemy wpływać na zmianę społecznego postrzegania parkowania niezgodnego z przepisami. Doświadczenie pokazuje, że często dopiero brak akceptacji dla konkretnych zachowań na drodze istotnie wpływa na zmianę sposobu postępowania kierowców.” – czytamy w oficjalnym komunikacie.
Napisz komentarz
Komentarze