To pierwsza informacja w tym roku, którą postanowił pochwalić się stołeczny Ratusz. Ze wstępnych danych uzyskanych od Komendy Stołecznej Policji wynika, że miniony rok zakończył się rekordowo niską liczbą ofiar śmiertelnych na ulicach Warszawy.
Według wstępnych danych w wypadkach zginęło 35 osób. Liczba ta może nieznacznie się zmienić , w statystykach uwzględnia się również osoby, które zmarły w ciągu 30 dni od wypadku. analogicznym okresie 2018 roku śmierć poniosły 42 osoby. - Każdy wypadek to o jeden za dużo i przypomina, jak wiele jeszcze musimy zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Każdy wypadek to o jeden za dużo i przypomina nam jak wiele jeszcze musimy zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach. W 2019 r. udało się nam ograniczyć liczbę wypadków śmiertelnych na ulicach @warszawa – było ich aż o ok 17% mniej niż w 2018 r.! #BezpiecznaWarszawa pic.twitter.com/lidHVk87JT
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) January 1, 2020
Mimo, że w stolicy liczba ofiar na drogach w ciągu sześciu lat spadła o 54 proc. to w skali kraju ta liczba wzrosła drugi rok z rzędu - w 2019 r. zginęło ok. 30 osób więcej niż w 2018 (wzrost o 1 proc.). „Również w perspektywie wieloletniej trend krajowy nie jest optymistyczny – w ciągu 6 lat liczba ofiar spadła tylko o 14 proc. W Warszawie taki spadek udało się osiągnąć w ciągu jednego roku. W przeliczeniu na milion mieszkańców, stolica ma niemal czterokrotnie niższe wskaźniki liczby wypadków niż średnia krajowa i dwukrotnie niższe niż średnia dla Unii Europejskiej.” – informuje stołeczny Ratusz.
Piesi i motocykliści
Zarząd Dróg Miejskich wskazuje na zmniejszenie liczby ofiar wśród seniorów niemal o połowę. Największą grupą poszkodowanych nadal są piesi. W porównaniu do 2018 roku jest to wynik mniejszy o jedną osobę.
– Takie wyniki to nie przypadek. Podchodzimy do sprawy bezpieczeństwa kompleksowo. Staramy się nie poddawać emocjom dominującym w dyskusji publicznej na temat bezpieczeństwa. Decyzje podejmujemy na podstawie profesjonalnych audytów. Choć to nie zawsze popularne, liczy się efekt – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.
Kolejną największą grupą poszkodowaną są motocykliści. W Warszawie zginęło 9 motocyklistów. Tu mamy wzrost w porównaniu do 2018 roku o cztery ofiary śmiertelne. Jeden z tragiczniejszych wypadków z udziałem motocyklisty miał miejsce na ulicy Powązkowskiej. Wówczas zginął 35-letni żołnierz. O tym, że potrzebne są zmiany na żoliborskim odcinku ulicy Powązkowskiej alarmują członkowie Stowarzyszenia Plac Niemena.
W ubiegłym roku śmierć na stołecznych drogach poniósł również jeden rowerzysta. Końcówka 2019 roku była wyjątkowo bezpieczna. Najwięcej wypadków miało miejsce w listopadzie i grudniu.
Napisz komentarz
Komentarze