Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 października 2024 16:33

Drogowcy doświetlili kolejne zebry na Żoliborzu

Łącznie w tym roku, miasto chce poprawić bezpieczeństwo na 400 przejściach dla pieszych. Pod koniec listopada zakończył się audyt przejść dla pieszych na Żoliborzu. Nowe zebry doświetlono w dwóch lokalizacjach.

Co roku w całym kraju niemal trzysta osób ginie w wypadkach na przejściach dla pieszych. „Łącznie w 2018 roku we wszystkich zdarzeniach drogowych poszkodowanych było 416 pieszych, w tym 24 to ofiary śmiertelne, 55 pieszych zostało ciężko rannych a 337 osób odniosło lekkie obrażenia.” – czytamy w raporcie ratusza o stanie miasta. Według statystyk dominującą przyczyną potrąceń pieszych jest nieustąpienie pierwszeństwa przez kierowców. 2/3 śmiertelnych potrąceń wydarzyło się właśnie na zebrach.

Dlaczego doświetlenie przejść dla pieszych jest tak istotne? Według danych z 2018 roku co trzeci pieszy zginął potrącony po zmroku. W Warszawie w ciągu ostatnich sześciu lat zdecydowano o doświetlonu tysiąca przejść dla pieszych. Liczba wypadków śmiertelnych na pasach spadła blisko o połowę. W ubiegłym roku na Żoliborzu doświetlono łącznie 12 przejść  m.in. na ulicy Krasińskiego przy Wisłostradzie, u zbiegu ulic Słowackiego i Czaki, a także Potockiej i Marii Kazimiery. W tym roku zebrę doświetlono w dwóch lokalizacjach: przy ulicy Gdańskiej i Bieniewickiej oraz Krajewskiego i Dymińskiej. W ostatnich dniach, na Placu Kuronia, ul. Słowackiego i w okolicach metra „Marymont”, rozpoczęto wymianę łącznie ponad 100 opraw świetlnych. „Nowoczesne oprawy ledowe, nie tylko pozwalają uzyskać lepszą jakość światła, ale również zużywają o wiele mniej energii elektrycznej.” – uzasadniają drogowcy.

Do końca 2020 roku miasto chce zakończyć przegląd wszystkich przejść zarządzanych przez ZDM

W stolicy jest około 4,3 tysiąca przejść dla pieszych bez sygnalizacji. Eksperci sprawdzają, które wymagają lepszego oznakowania, doświetlenia, czy postawienia sygnalizacji świetlnej. Audyt objął również Żoliborz.

Przejścia oceniane są w skali od 0 do 5 pod kątem 30 kryteriów. Pod koniec listopada drogowcy mieli już 377 przejść ocenionych na 0,1. W tym czasie audytowane były zebry na Żoliborzu. Wyniki z badań poznamy prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Niemal połowa wypadków na przejściach z sygnalizacją

W ostatnim czasie członkowie Stowarzyszenia Plac Niemena zwrócili uwagę skrzyżowanie ulicy Powązkowskiej z Krasińskiego. Według nich przejścia dla pieszych w rejonie przecięcia tych ulic są niebezpieczne dla pieszych, sygnalizacja świetlna wymaga przekalibrowania, a także niezbędne jest uzupełnienie oznakowania. Dane z 2018 roku pokazują, że na stołecznych przejściach wyposażonych w sygnalizację świetlną doszło 100 wypadków z udziałem pieszych, co stanowi 42% wszystkich wypadków na przejściach dla pieszych. „Często dochodzi do nich podczas skrętu z drogi głównej, kiedy kierowcy nie ustępują pierwszeństwa przechodniom, którzy również mają sygnał zielony. 37 takich wypadków wydarzyło się podczas skrętu w lewo, a 29 – w prawo.” – czytamy w warszawskim raporcie o stanie miasta. Do podobnych sytuacji dochodzi na skrzyżowaniu ulic Powązkowskiej z Krasińskiego. Organizacja ruch na tym skrzyżowaniu wkrótce ma się zmienić. Według informacji przedstawiciela Biura Polityki Mobilności i Transportu zaakceptowana jest już nowa organizacja ruchu i analizowana jest koncepcja sygnalizacji świetlnej oraz jej sterowania. Za inwestycję ma być odpowiedzialny deweloper.

W obliczu śmiertelnego potrącenia na ulicy Sokratesa, miejscy aktywiści z Miasto jest Nasze na podstawie nadesłanych opinii mieszkańców stworzyli mapę niebezpiecznych przejść dla pieszych. ranking otwiera skrzyżowanie Mickiewicza z Mierosławskiego. Wymieniane jest ono, jako jedno z bardziej niebezpiecznych w całym mieście przejść dla pieszych. Kierowcy jadący z i do placu Wilsona mają przed sobą długą prostą. Dodatkowo w obu kierunkach, ruch odbywa się na dwóch pasach, a w miejscu „zebry”, na szerokiej jezdni nie ma azylu dla pieszych. Łącznie na mapie znalazło się dziesięć lokalizacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 26 km/h