W tym artykule przeczytasz o:
- Roku Stefana Żeromskiego,
- planach względem Działobitni Cytadeli Warszawskiej,
- budowie nowej kładki łączącej Cytadelę z al. Wojska Polskiego,
- historii radiostacji w Działobitni,
- dyskusji na temat zagospodarowania Działobitni podczas posiedzenia Rady Dzielnicy,
- projekcie stanowiska Rady Dzielnicy.
W poniedziałek, 16 grudnia, odbyła się łączona Komisja Kultury z Komisją Infrastruktury, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska. Podczas posiedzenia radni podjęli uchwałę ws. ustanowienia roku 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego, a także dyskutowano nad projektem stanowiska Rady Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy ws. docelowego zagospodarowania Działobitni Cytadeli Warszawskiej w al. Wojska Polskiego. Warto podkreślić, że Sejm wcześniej również podjął uchwałę w celu ogłoszenia 2025 r. Rokiem Stefana Żeromskiego w związku z 100. rocznicą śmierci pisarza. Z racji faktu, że patronem centralnego parku Żoliborza jest Stefan Żeromski, radni uznali, że Rok Żeromskiego będzie dodatkowo podkreślony na szczeblu dzielnicowym. Reszta posiedzenia była poświęcona Działobitni, a także planowanej budowie kładki na Cytadelę.
Rada Dzielnicy zaprosiła Zarząd Dzielnicy, przedstawicieli dyrekcji Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego, Biura Kultury, Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami, a także Stołecznego Konserwatora Zabytków, dr. Michała Krasuckiego.
Radiostacja w Działobitni
Mało kto wie, że Działobitnia odegrała ważną rolę w historii nie tylko Żoliborza, ale także Polski. Podczas okupacji w latach 1915–1918 Niemcy wystawili w Działobitni dwa maszty antenowe, zaś w kazamatach umieścili radiostację „Telefunken”. To właśnie w niej, 16 listopada 1918 r., nadano w świat historyczny komunikat Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o odzyskaniu niepodległości.
Co z kładką?
Podczas wspólnego posiedzenia poruszona została sprawa kładki, która ma połączyć al. Wojska Polskiego z wnętrzem Cytadeli. Przedstawiciele Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego potwierdzili, że inwestycja z całą pewnością powstanie. Prace rozpoczną się w lipcu przyszłego roku, zaraz po zakończeniu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która będzie się odbywać na terenie Cytadeli. Wiceburmistrz Tomasz Mielcarz wyraził nadzieję, że prace te nie pokrzyżują planów z remontem zaplanowanym w Działobitni.
Niewątpliwie przyszła rola kładki będzie wyjątkowo istotna, gdyż połączy ona pl. Gwardii nie tylko z samą al. Wojska Polskiego, ale także z budynkiem Działobitni. Więcej o kładce możecie przeczytać w osobnym artykule poniżej
Dyskusja nad zagospodarowaniem Działobitni
Główną propozycją w kwestii zagospodarowania obiektu było utworzenie tam Muzeum Żoliborza. Pomysł powstania muzeum poświęconego historii dzielnicy od lat przewijał się w wielu dyskusjach, lecz niestety nigdy nie doczekał się realizacji. Podczas dyskusji rozważano różne rozwiązania dotyczące funkcjonowania takiej placówki muzealnej. Z jednej strony brano pod uwagę powołanie niezależnej instytucji muzealnej, z drugiej rozważano utworzenie oddziału podlegającego już istniejącej instytucji, np. Muzeum Warszawy.
Radna Monika Kurowska (KO) zaproponowała alternatywne rozwiązanie – stworzenie w Działobitni przestrzeni aktywności lokalnej dla młodzieży, która obecnie nie ma odpowiedniej przestrzeni. Z kolei wiceburmistrz Joanna Kotkowska-Pyzel poparła ideę powstania Muzeum Żoliborza, podkreślając znaczenie interaktywnych ekspozycji, coraz częściej spotykanych w przestrzeni wystawienniczej.
Inną propozycję przedstawiła radna Jolanta Zjawińska, która sugerowała utworzenie w tym miejscu kawiarni. Wskazała, że przy większości muzeów potrzebne jest zaplecze gastronomiczne. W odpowiedzi przedstawiciel Muzeum Historii Polski wyjaśnił, że na terenie Cytadeli zaplanowane jest już zaplecze gastronomiczne.
Projekt stanowiska
Kwestia powstania Muzeum Żoliborza będzie zależała od pieniędzy, dobrej woli i czasu. W treści projektu stanowiska zaproponowano:
- utworzenie siedziby przyszłego Muzeum Żoliborza – placówki muzealnej o charakterze narracyjnym, opisującej kluczowe momenty historyczne Żoliborza oraz gromadzącej archiwum społeczne;
- upamiętnienie funkcjonowania radiostacji, która posłużyła do nadania historycznego komunikatu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o powstaniu Państwa Polskiego.
Ponadto projekt rekomenduje nawiązanie współpracy z Muzeum Warszawy oraz dyrekcjami placówek muzealnych znajdujących się na terenie Cytadeli, a także ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków, aby wypracować model współpracy w zakresie zagospodarowania Działobitni, z uwagi na jej szczególną wartość dla historii Żoliborza.
Napisz komentarz
Komentarze