Historia Placu Wilsona
Plac został wytyczony około 1923 roku według projektu Józefa Jankowskiego, Tadeusza Tołwińskiego i Antoniego Jawornickiego, początkowo nosząc nazwę placu Stefana Żeromskiego. W 1928 roku przemianowano go na plac Wilsona, na cześć 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Thomasa Woodrowa Wilsona, który wspierał dążenia Polski do niepodległości. Podczas II wojny światowej, w okresie okupacji niemieckiej, plac nosił nazwę Danziger Platz. W 1950 roku, w czasach PRL, zmieniono nazwę na plac Komuny Paryskiej. Dopiero w 1990 roku przywrócono mu nazwę placu Wilsona.
Układ i znaczenie komunikacyjne
Plac Wilsona pełni funkcję ronda, gdzie zbiega się pięć ulic:
- Ulica Mickiewicza (od północy i południa)
- Ulica Krasińskiego (od wschodu i zachodu)
- Ulica Słowackiego (od północnego zachodu)
Jest to kluczowy węzeł komunikacyjny Żoliborza, z przystankami autobusowymi, tramwajowymi oraz stacją metra Plac Wilsona, otwartą 8 kwietnia 2005 roku. Stacja ta zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej za swoją architekturę.
Ciekawostki
- Wymowa nazwy: Rada Języka Polskiego zaleca tradycyjną, spolszczoną wymowę nazwy placu, czyli "plac Wilsona" z miękkim "w" na początku, a nie "plac Łilsona".
- Architektura stacji metra: Stacja metra Plac Wilsona została uznana za jedną z najładniejszych na świecie, zdobywając w 2008 roku nagrodę na konferencji "Metrorail" oraz w 2014 roku znalazła się w rankingu CNN jako jedna z 12 najbardziej imponujących stacji metra w Europie.
- Kino Wisła: Przy placu znajduje się kultowe Kino Wisła, otwarte w 1961 roku, które od lat jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Warszawy.
- Powstanie Warszawskie: We wrześniu i październiku 1944 roku przez plac Wilsona przetaczały się niemieckie czołgi, niszcząc zieleń, nawierzchnię i torowiska, co świadczy o strategicznym znaczeniu tego miejsca podczas działań wojennych.
Plac Wilsona to miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a bogate dziedzictwo kulturowe łączy się z dynamicznym życiem miejskim, czyniąc go jednym z najważniejszych punktów na mapie Warszawy.
Napisz komentarz
Komentarze