W tym artykule przeczytasz m.in. o:
- Przebiegu Komisji Infrastruktury, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska dotyczącej rewitalizacji Parku Kaskada
- Wstępnych analizach przed modernizacją parku
- Kontrowersjach wokół ścieżki rowerowej w parku
- Planach zagospodarowania terenu w pobliżu pętli
- Uchwale i dalszych krokach w sprawie rewitalizacji parku
We wtorek 22 października odbyła się Komisja Infrastruktury, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska, której głównym i zarazem jedynym punktem merytorycznym było omówienie i podjęcie uchwały dotyczącej rekomendacji wobec wstępnych założeń koncepcyjnych do rewitalizacji Parku Kaskada. Główne założenia omówili Zastępca Burmistrza Dzielnicy Żoliborz Tomasz Mielcarz oraz Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Paweł Tęcza. W komisji udział wzięli także Zastępca Dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Wojciech Wagner oraz Naczelnik Wydziału Infrastruktury Urzędu Dzielnicy Żoliborz Maria Szwałko.
Wstępne analizy przed modernizacją Parku Kaskada
Przeprowadzone wstępne analizy dotyczące modernizacji Parku Kaskada w Warszawie obejmowały uwarunkowania przestrzenne, społeczne i prawne, a także analizę SWOT. Ustalono, że park, jako najstarszy w Warszawie, jest atrakcyjnym miejscem zarówno dla mieszkańców, jak i dla przyrody. Znajdują się w nim obiekty sportowe, a także strefy odpoczynku.
Jednakże park boryka się również z licznymi problemami, takimi jak hałas od pobliskich tras, brak odpowiednich udogodnień sanitarnych, niewystarczająca liczba ławek oraz zły stan techniczny placu zabaw czy oświetlenia.
Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ważne będą inwestycje w infrastrukturę pieszą i rowerową, modernizacja zbiorników wodnych, jak również zadbanie o i zachowanie istniejącej zieleni. W analizie SWOT zidentyfikowano zarówno mocne, jak i słabe strony parku, a także szanse i zagrożenia związane z jego przyszłością.
Schemat Parku Kaskada zaprezentowany podczas prezentacji na Komisji Infrastruktury, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska w dniu 22 października 2024 r.
Społeczność lokalna wykazuje aktywność, co stwarza szansę na współpracę w organizacji wydarzeń kulturalnych oraz aktywności sportowych. Planowane jest także zorganizowanie konsultacji społecznych przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Szacunkowy koszt modernizacji parku wynosi około 18,4 miliona złotych, z możliwością uzyskania dofinansowania z budżetu miasta, funduszy europejskich oraz programów rządowych. Proces realizacji inwestycji będzie przebiegał poprzez konkurencyjne przetargi i konkursy na wykonanie koncepcji oraz robót budowlanych.
Kontrowersje wokół ścieżki rowerowej
Podczas obrad komisji radni często poruszali kwestię ścieżki rowerowej przebiegającej główną aleją parkową, będącą przedłużeniem ul. Kolektorskiej do pętli tramwajowej i placu Kuronia. Problem związany z drogą dla rowerów (DDR) dotyczy bezpieczeństwa. Zróżnicowane ukształtowanie terenu sprzyja rowerzystom w rozpędzaniu się na głównej alei, która jednocześnie stanowi pieszy ciąg komunikacyjny. Wiceburmistrz Tomasz Mielcarz zadeklarował, że rozważa alternatywne rozwiązanie poprowadzenia drogi dla rowerów w innym miejscu, nie ingerując w istniejącą zieleń.
Zagospodarowanie terenu w pobliżu pętli
Radni zwrócili uwagę na słabą dostępność do parku. Jak twierdzą, park nie zachęca do odwiedzania. Najczęściej można tam spotkać bezdomnych oraz wagarujących uczniów. Tuż przy pętli znajduje się zamknięta od wielu lat podziemna toaleta z lat 70. Zastanawiano się, w jaki sposób zagospodarować ten teren w przyszłości.
Uchwała i dalsze kroki w sprawie rewitalizacji parku
Podjęta przez Komisję Infrastruktury, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska uchwała jest dopiero początkiem przygotowań i ewentualnego harmonogramu rewitalizacji Parku Kaskada. Najważniejszą kwestią będzie włączenie środków do Wieloletniej Prognozy Finansowej, o ile środki te przyzna Rada Miasta. Komisja pozytywnie zaopiniowała uchwałę, w treści której również pozytywnie przyjęła wstępny zakres prac związany z rewitalizacją parku, jednocześnie zwracając się do Zarządu Dzielnicy z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu uzyskanie dofinansowania na realizację projektu „Rewitalizacja Parku Kaskada w latach 2025–28”.
Napisz komentarz
Komentarze