W tym artykule przeczytasz o:
- programie "Wyloguj się do życia" w żoliborskich szkołach podstawowych
- zasięgu i zakresie programu
- higienie cyfrowej
Celem programu „Wyloguj się do życia” jest zwrócenie uwagi na negatywny wpływ Internetu i mediów społecznościowych na samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie dzieci i młodzieży oraz przedstawienie zasad cyfrowej higieny i jej pozytywnego wpływu na koncentrację, zapamiętywanie i własne samopoczucie.
- W dobie masowo atakującej nas dezinformacji, hejtu, fake newsów, okłamywania rzeczywistości, bardzo ważna jest nauka rozróżnienia otrzymywanych informacji, aby nie wpływały negatywnie na nasze samopoczucie oraz umiejętność racjonalnego, samodzielnego myślenia i wyciągania prawidłowych wniosków z zalewającej nas fali różnorodnych bodźców w Internecie. Dodatkowo chcemy, aby nasi uczniowie nauczyli się znajdować równowagę pomiędzy czasem spędzanym w Internecie i tym spędzanym w realnym życiu oraz nawiązywania więzi z rówieśnikami i odnajdywania się w życiu poza urządzeniem ekranowym – mówi burmistrzyni Żoliborza Renata Kozłowska.
Wyloguj się do życia
Program wkrótce zostanie uruchomiony w siedmiu szkołach podstawowych na Żoliborzu. Objętych programem zostanie ponad 100 klas. Edukatorzy dostosują metody oraz materiały edukacyjne do wieku dzieci i ich możliwości poznawczych - w przypadku dzieci młodszych będą polegać bardziej na zabawie, a dla dzieci starszych opracowano działania edukacyjne oparte na konkretnych elementach edukacyjnych.
Dla klas 0-3 zaplanowane zostały godzinne warsztaty z edukatorami, a klasy 4-8 dodatkowo będą miały dedykowane wykłady. Osobne zajęcia przeprowadzone zostaną dla członków samorządów uczniowskich oraz rodziców i opiekunów uczniów z każdej z 7 szkół. Łącznie odbędzie się ponad 120 godzin warsztatów oraz blisko 20 godzin wykładów.
To właśnie poprzez samorządy uczniowskie edukatorzy zamierzają promować zdrowe korzystanie z technologii w szkołach. Uczniowie działający w samorządach mają stać się ambasadorami higieny cyfrowej i poprzez swoją działalność mieć większy wpływ na wprowadzenie zdrowych nawyków cyfrowych i pozytywnych wzorców zachowań oraz własnych zasad w swojej placówce. Tacy przeszkoleni liderzy będą mieli za zadanie wspierać innych uczniów w świadomym i odpowiedzialnym korzystaniu z technologii urządzeń ekranowych.
Higiena cyfrowa
Zbyt częste korzystanie z sieci może mieć dla na nas negatywne skutki. W niektórych przypadkach może nawet przybierać formę uzależnienia. Do najczęściej wymienianych zaburzeń związanych z nadmiernym używaniem urządzeń elektronicznych, szczególnie urządzeń ekranowych, możemy zaliczyć: problemy ze snem, stres cyfrowy, zaniedbanie obowiązków, problemy z koncentracją, stany depresyjne.
Napisz komentarz
Komentarze