W tym artykule przeczytasz o:
- Nocy Bibliotek 2024
- programie na Żoliborzu
- pomocy dla bibliotek po powodzi
- inauguracji warszawskiej Nocy Bibliotek w Bibliotece Narodowej
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.
Z tej okazji, jak co roku, żoliborska biblioteka przygotowała dla swoich czytelników liczne familijne atrakcje, łączące w sobie zabawę i zdobywanie wiedzy. Tematem przewodnim żoliborskiej Nocy Bibliotek będą podróże, inne kraje, kultury i poznawanie świata.
Program na Żoliborzu
Program z okazji Nocy Bibliotek przygotowany został w bibliotece przy ul. Śmiałej 24 i odbędzie się w sobotę, 12 października w godz. 14:00 -21:30
W programie:
Maski weneckie i meksykańskie
14:00-19:45 – warsztaty inspirowane karnawałem w Wenecji oraz meksykańską tradycją ludową. Uczestnicy zajęć ozdobią gipsową maskę w jednym z dwóch stylów: weneckim lub meksykańskim. Maski weneckie związane są z kulturą karnawału, a meksykańskie odzwierciedlają różnorodność tradycji Meksyku. Warsztaty dla dzieci i dorosłych.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.
Cały świat w Bibliotece – mini warsztaty edukacyjne dla dzieci poświęcone innym krajom. Dzieci poznają podstawowe informacje o wybranych krajach, ciekawostki o kulturach, atrakcjach turystycznych, znanych obywatelach oraz zamieszkujących je zwierzętach.
14:00-19:45 Warsztaty dla dzieci.
Wstęp wolny.
Pamiątki z podróży– mini warsztaty artystyczne, podczas których dzieci prace plastyczne inspirowane kulturami poznanych krajów.
14:00-19:45 Warsztaty dla dzieci.
Wstęp wolny.
Walizka pełna wiedzy– warsztaty tworzenia lapbooków. Lapbooki pomogą dzieciom zebrać, uporządkować i utrwalić zdobytą wiedzę o poznanych krajach, a ich tworzenie to kreatywna zabawa.
Godz. 14:00-19:45
Warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny.
Przypinki– Każdy uczestnik Nocy Bibliotek będzie mógł wykonać okolicznościową przypinkę na ubranie lub plecak.
Godz. 14:00-19:45
Zdjęcia z Wenecji
Uczestnicy Nocy Bibliotek będą mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia inspirowane karnawałem w Wenecji. Do zdjęć będzie można wykorzystać przygotowane rekwizyty.
Godz. 14:00-19:45
„Mój brat ściga dinozaury” – projekcja filmu familijnego
godz. 20:00 – 21:40
film familijny inspirowany bestsellerową książką Giacomo Mazzarioli o tym samym tytule.Historia Jacka i jego brata Gio z zespołem Downa. Od pierwszych dni życia małego Gio, Jack wierzy, że jego brat jest wyjątkowy, niczym superbohater. Z czasem poznaje prawdę: Gio ma zespół Downa i dla Jacka staje się powodem do wstydu. Kiedy chłopak trafia do nowej szkoły, postanawia ukrywać przed znajomymi istnienie swojego brata. To inspirowana prawdziwą historią niezwykła opowieść o sile więzi rodzinnych, dorastaniu i odwadze bycia sobą.
Film dla dzieci w wieku 10+.
Pomoc dla bibliotek po powodzi
Tegoroczna Noc Bibliotek będzie wyjątkowa, bo upłynie pod znakiem wsparcia dla placówek, które ucierpiały w powodzi. Szczególną odsłonę będzie miała akcja „PoMoc bibliotek! Podziel się książkami i odbuduj biblioteki po powodzi”. Zasady są proste. Wystarczy w noc 11 października przynieść przeczytane książki do najbliższej biblioteki. Najchętniej przyjmowane są nowości wydawnicze, książki dla dzieci i młodzieży, komiksy, lektury szkolne. Biblioteki włączą część książek do księgozbiorów, a pozostałe trafią na specjalne półki, gdzie staną się cegiełkami na pomoc bibliotekom zniszczonym podczas powodzi.
Jeśli natomiast nie mamy książek do przekazania, ale chcemy pomóc, wystarczy odwiedzić najbliższą placówkę biorącą udział w akcji, wybrać książkę z regału „PoMoc” i wpłacić darowiznę na wybraną bibliotekę.
Otwarcie z najwyższej półki
Dziś, czyli w piątek, 11 października o godz. 19.00 odbędzie się uroczysta inauguracja warszawskiej Nocy Bibliotek w Pałacu Rzeczypospolitej – skarbcu Biblioteki Narodowej z rękopisami najważniejszych dzieł polskiej literatury, w tym roku po raz pierwszy w historii otwartego dla publiczności. Po zbiorach oprowadzi dyrektor Tomasz Makowski. Udział w otwarciu weźmie grono pisarzy, partnerów i patronów wydarzenia oraz przedstawiciele bibliotek z całej Polski. Wydarzenie uświetni koncert Stanisława Soyki. Na zakończenie odbędzie się silent disco w podziemiach pałacu.
Napisz komentarz
Komentarze