W tym artykule przeczytasz o:
- co jest grane w kinach na Żoliborzu
- tytułach i godzinach seansów filmów z repertuaru
AKADEMIA MAGII
Pełna humoru i niezwykłych przygód animowana opowieść o wielkich marzeniach, potędze czarów i o tym, że zawsze trzeba wierzyć w siebie. Przesycona kolorami i fantastyczną muzyką komedia o perypetiach pewnej zakręconej rodzinki.
Trzynastoletnia Betty jest najmłodszą córką w niezwykłej rodzinie Magów z dalekiej krainy Nahwaer. Jej bracia i rodzice obdarzeni są magicznymi mocami, których Betty im trochę zazdrości. Nie wie, że to właśnie z powodu swojego czarodziejskiego dziedzictwa Magowie od lat muszą ukrywać się małym miasteczku Misty Falls. W tajemnicy przed rodzicami Betty próbuje odkryć także w sobie magiczną siłę. Gdy ta ujawnia się pod postacią muzyki, zdradza jednocześnie kryjówkę Magów złemu królowi z krainy Nahwear. Teraz Betty, by ocalić bliskich wyrusza z misją, podczas której będzie musiała stawić czoła ciemnej stronie magii, odkryć rodzinną tajemnicę i udowodnić, że mała dziewczynka może być wielką bohaterką.
Reżyseria: Mark Gravas
Kraj produkcji: Australia, Irlandia
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 86 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 05 października 12:00, 14:30
niedziela, 06 października 10:15, 14:10
ANOTHER END
„Another End” to wizja niedalekiej przyszłości, pozornie niewiele różniącej się od tej, w której żyjemy. W tym świecie śmierć partnera/ki nie musi być jednak końcem relacji. Przekonuje się o tym Sal (zjawiskowy Gael García Bernal), który tęskni za miłością swojego życia – Zoe (Renate Reinsve -„Najgorszy człowiek na świecie”). Siostra Ebe (Bérénice Bejo) namawia go, żeby spróbował skorzystać z technologii „Another End”, pozwalającej przywrócić świadomość osoby, która odeszła, w ciele innego człowieka. Coraz więcej ludzi z niej korzysta, chociaż ma ona także zaciętych przeciwników. Przez chwilę Sal będzie mógł znowu cieszyć się powrotem odmienionej Zoe, ale będzie to krucha, ulotna i podstępna radość. Każda chwila razem z ukochaną jest dla niego jednak na wagę złota, więc decyduje się na udział w programie.
Reżyseria: Piero Messina
Obsada: Gael Garcia Bernal, Bérénice Bejo, Renate Reinsve
Kraj produkcji: Włochy, Francja, Wielka Brytania
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 129 minut
Seanse: Elektronik:
niedziela, 06 października 19:30
AZYL
To jedna z takich historii, o które kino musiało się upomnieć. Poruszająca filmowa opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Antonina Żabińska, żona dyrektora warszawskiego zoo, wspólnie z mężem, Janem, ukrywali podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Reżyseria: Niki Caro
Obsada: Jessica Chastain, Johan Heldenbergh, Daniel Brühl, Timothy Radford, Efrat Dor, Iddo Goldberg
Kraj produkcji: USA, Wielka Brytania, Czechy
Rok produkcji: 2017
Czas trwania: 126 minut
Seanse: Muzeum Historii Polski:
niedziela, 06 października 16:15
BESTIA
Doceniony na festiwalu w Wenecji, wizjonerski film mistrza francuskiego kina Bertranda Bonello, inspirowany legendarnym opowiadaniem Henry’ego Jamesa. Jest rok 2044, kontrolę nad ludźmi sprawuje sztuczna inteligencja, która głosem Xaviera Dolana, także współproducenta filmu, namawia Gabrielle (zjawiskowa Léa Seydoux w kilku odsłonach!), by poddała się procedurze eliminacji silnych uczuć, łączących ją z poprzednimi wcieleniami. Odnajdujemy ją w Paryżu w 1910 roku, gdy w pałacowym wnętrzu spotyka Louisa, który niczym X z „Zeszłego roku w Marienbadzie” przekonuje ją, że poznali się już wcześniej. Tak zaczyna się – ujęta w widowiskową formę melodramatu, science fiction, thrillera i filmu grozy – spektakularna i zaskakująca historia wiecznie niespełnionej miłości i nigdy nieprzezwyciężonego strachu. Niezwykły wizualnie film Bonello dąży do rozsadzenia ram kinowego ekranu i doświadczenia filmowego.
Reżyseria: Bertrand Bonello
Obsada: Léa Seydoux, George MacKay, Guslagie Malanda
Kraj produkcji: Francja, Kanada
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 145 minut
Seanse: Elektronik:
niedziela, 06 października 14:45
BULION I INNE NAMIĘTNOŚCI
Czy namiętność może mieć smak? Wietnamsko-francuski reżyser Tran Anh Hung („Rykszarz", „Zapach zielonej papai") udowadnia, że zdecydowanie tak! „Bulion i inne namiętności" (nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes) wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia.
Bohaterami osadzonego w drugiej połowie XIX wieku filmu są znakomita kucharka Eugénie (Juliette Binoche) i znany smakosz, gastronom Dodin (Benoît Magimel). Od 20 lat razem gotują, tworzą przepisy i wydają wielkie przyjęcia. Rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem potraw, przygotowując wspaniałe buliony, sosy, przepiórki, turboty, warzywa z własnego ogrodu czy spektakularne desery. Świat, który wspólnie tworzą, pomaga im przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty, a ich relacja przez lata ewoluuje.
Tran Anh Hung, luźno opierając scenariusz na powieści Marcela Rouffa i inspirując się autentyczną postacią Anthelme'a Brillata-Savarina, łączy romans z poetyckim kinem kulinarnym. Udowadnia również, że kino może oddawać niezwykły smak i aromat potraw, tak aby widz mógł rozkoszować się każdym ujęciem. Za oprawę kulinarną „Bulionu i innych namiętności" odpowiada Pierre Gagnaire, słynny francuski szef kuchni. Od czasów „Uczty Babette" nie było w kinach tak smakowitego filmu. Bon appétit!
Reżyseria: Anh Hung Tran
Obsada: Juliette Binoche, Benoît Magimel, Emmanuel Salinger, Patrick d'Assumçao, Galatéa Bellugi, Jan Hammenecker
Kraj produkcji: Francja
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 135 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 05 października 17:35
Elektronik:
niedziela, 06 października 16:45
DZIKI ROBOT
„Dziki robot” to nowa animacja ze studia Dreamworks. Film jest realizowany na podstawie bestsellera New York Timesa, autorstwa Petera Browna. To historia robota ROZZUM, w skrócie "Roz" - który rozbija się na niezamieszkanej wyspie i musi się przystosować do surowego otoczenia. Stopniowo uczy się jak przetrwać, buduje relacje ze zwierzętami a nawet zostanie przybranym rodzicem osieroconego pisklęcia.
Reżyserem filmu jest trzykrotnie nominowany do Oscara, Chris Sanders („Krudowie”, „Jak wytresować smoka”, „Lilo i Stich”). Producentem jest Jeff Hermann („Kung Fu Panda”, „Rodzinka rządzi”).
Reżyseria: Chris Sanders
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 101 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 05 października 12:45
niedziela, 06 października 12:30
FELEK I TOLA RATUJĄ LAS
Sympatyczna para leśnych przyjaciół, lis Felek i zajączka Tola, bierze sprawy w swoje łapki, kiedy w tajemniczych okolicznościach znika ich bliski sąsiad, puchacz Henio, a ponadto wkrótce może zatonąć cały las.
Obok domków zwierząt zawsze płynęły strumyki i pojawiały się kałuże, ale tym razem wody jest znacznie więcej. Ku zaskoczeniu mieszkańców puszczy zza drzew wyłoniło się ogromne jezioro, którego kilka dni wcześniej jeszcze nie było. Felek, Tola i ich przyjaciele szybko orientują się, że powstanie akwenu to sprawka pewnego władczego Bobra, który właśnie skończył prace nad dziełem swojego życia. Bohaterowie muszą wspólnymi siłami przekonać upartego budowniczego, że postawienie tamy w takim miejscu nie jest najlepszym pomysłem. Ten jednak nie da łatwo za wygraną – w końcu poświęcił mnóstwo czasu na to, żeby zapora była idealna.
Animacja powstała na podstawie znanej w Polsce serii książek Sylvii Vanden Heede, ilustrowanych przez Thé Tjong-Khinga? Światowa premiera filmu odbyła się na tegorocznym festiwalu Berlinale.
Reżyseria: Mascha Halberstad
Kraj produkcji: Niderlandy, Luksemburg, Belgia
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 72 minuty
Seanse: Wisła:
sobota, 05 października 13:00
Seans w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Młode Horyzonty!
FANTASTYCZNY ANGELO
10-letni Angelo od zawsze marzył o wielkiej przygodzie i wreszcie się jej doczekał. Szukając drogi do domu chorej babci, stawi czoła chciwemu niszczycielowi przyrody i pozna niezwykłych, leśnych przyjaciół.
Angelo zawsze chciał podróżować, ale z pewnością nie spodziewał się, że tak szybko ruszy na pierwszą wyprawę. Kiedy jego rodzina w pośpiechu odjeżdża z postoju, a on zostaje pozostawiony samemu sobie, jest dość zagubiony. Las, do którego trafia, budzi dużo lęku – tu pojawia się armia czerwonych mrówek, tam kupa mchu okazuje się być zielonym stworem. Angelo chce za wszelką cenę opuścić krainę i w porę wręczyć babci uzdrawiający eliksir. Na swojej drodze spotka jednak wyjątkowo groźnego przeciwnika – robota Ultra, który zrobi wszystko, żeby dostać się do Źródła Życia. Animacja prezentowana na festiwalach w Cannes i Annecy to manifest siły potrzebnej do przeciwstawienia się złu.
Vincent Paronnaud, twórca Persepolis, wyreżyserował animację na podstawie nagradzanego komiksu z 2016 roku? W Polsce ukazał się pod tytułem W tajemniczym, ciemnym lesie.
Reżyseria: Vincent Paronnaud, Alexis Ducord
Kraj produkcji: Francja, Luksemburg
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 84 minuty
Seanse: Wisła:
niedziela, 06 października 10:30
Seans w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Młode Horyzonty!
JA KAPITAN
Seydou (w tej roli nagrodzony na festiwalu w Wenecji Seydou Sarr) i Moussa to dwaj młodzi mężczyźni, którzy nie boją się marzyć. Zdają sobie sprawę, że rodzinny Dakar nie jest w stanie zaoferować im wiele, a perspektywa lepszego życia i upragnionej muzycznej kariery czeka na nich z dala od afrykańskiego kontynentu. Celem bohaterów nowego filmu Matteo Garrone staje się zatem Europa. W tajemnicy przed rodzinami mężczyźni przygotowują się do dalekiej podróży. Grają na imprezach, by zebrać niezbędne środki, i coraz bardziej dojrzewają do tego, by – być może na zawsze – opuścić swoich bliskich. Nie zdają sobie jednak sprawy, że droga ku lepszej przyszłości okazać się może wyjątkowo kręta. A niebezpieczeństwo będzie czyhało na nich nie tylko za sprawą wyczerpującej przeprawy przez kolejne afrykańskie kraje, ale i ludzi, którzy z pośredniczenia w nielegalnym przerzucie imigrantów uczynili swój sposób na życie.
Reżyseria: Matteo Garrone
Obsada: Seydou Sarr, Moustapha Fall, Issaka Sawadogo, Hichem Yacoubi, Doodou Sagna, Ndeye Khady Sy
Kraj produkcji: Włochy, Belgia, Francja
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 121 minut
Seanse: Elektronik:
sobota, 05 października 15:00
niedziela, 06 października 19:15
JOKER: FOLIE À DEUX
Arthur Fleck zamknięty w szpitalu w Arkham, czeka na proces za przestępstwa, które popełnił jako Joker. Zmagając się z podwójną tożsamością, Arthur nie tylko poznaje, co to prawdziwa miłość, ale też odnajduje zamiłowanie do muzyki, które od zawsze w sobie krył.
Uznany scenarzysta, reżyser i producent Todd Phillips przedstawia film Joker: Folie À Deux, wyczekiwany dalszy ciąg nagrodzonego dwoma Oscarami Jokera z 2019, który zarobił ponad miliard dolarów na całym świecie i wciąż jest najlepiej zarabiającym filmem wszech czasów z kategorią R. W nowym filmie ponownie występuje Joaquin Phoenix w swojej nagrodzonej Oscarem podwójnej roli Arthura Flecka i Jokera, a towarzyszy mu laureatka Oscara Lady Gaga.
Reżyseria: Todd Phillips
Obsada: Joaquin Phoenix, Lady Gaga, Zazie Beetz, Catherine Keener, Brendan Gleeson, Steve Coogan
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 138 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 05 października 14:45, 17:30, 20:15
niedziela, 06 października 14:30, 17:15, 20:00
JUTRO BĘDZIE NASZE
„Nawet na służącą się nie nadajesz!”, mówi do Delii jej mąż, jedną ręką zabierając jej wypłatę, a drugą wymierzając siarczysty policzek. Nieśmieszne? A może jednak dobrze się będziecie bawić w tym (nie)miłym towarzystwie? „Jutro będzie nasze” – mocny, a jednocześnie zabawny i pełen emocji kobiecy głos, który stał się jednym z największych przebojów kinowych we Włoszech, wyprzedzając w tamtejszym box office nawet „Barbie” Grety Gerwig i „Oppenheimera” Christophera Nolana. Jest to zasługą między innymi jednego z najbardziej zaskakujących - i jednocześnie satysfakcjonujących - zakończeń filmowych ostatnich lat.
„Jutro będzie nasze” to debiut komiczki i aktorki Paoli Cortellesi, która, podążając śladem Phoebe Waller-Bridge („Fleabag”), zagrała w nim także główną rolę. Z Delią może utożsamić się każda z nas, bo i my dokonujemy na co dzień rzeczy niemożliwych – ogarniamy dom i pracę, dzieci i starszych członków rodziny, łagodzimy złe humory męża albo emocje nastoletniej córki. Delia urabia sobie ręce po łokcie, a w zamian dostaje tylko kolejne razy, pretensje i fochy. Jest również przekonana, że szykującą się do zamążpójścia córkę czeka podobny los. Jednak pewnego dnia przychodzi do niej list, który prowokuje ją do buntu i skłania do zaskakująco śmiałych czynów, których nikt się nie spodziewa po gospodyni domowej. „Jutro będzie nasze” emanuje duchem zmiany, wiarą w siłę kobiet i kobiecą solidarność. Jest też odą na cześć pięknych, acz burzliwych relacji matek z córkami.
Ten włoski przebój rozgrywa się w podnoszącym się z kryzysu powojennym Rzymie i nawiązuje do dzieł neorealizmu, w szlachetną tradycję wkłada jednak współczesne treści. Bo „Jutro będzie nasze” mówi o zbiorowym przebudzeniu, o kobietach, które jako pierwsze odważyły się przeciwstawić dziedzictwu przemocy. Przeplatający śmiech i łzy, wprost dotykający bolesnych doświadczeń, a przy tym lekki jak rzymskie wakacje film Cortellesi dowodzi, że przyszłość leży – dosłownie – w naszych rękach. Czy od czasów naszych babek coś dla siebie wywalczyłyśmy? Tak, i lepiej mocno tego pilnujmy, mówi reżyserka.
Film Cortellesi w rytm włoskich ballad prowadzi nas przez współczucie, wściekłość, śmiech i wzruszenie, zarówno stawiając nas przed brutalną prawdą, jak i dając nieskończone pokłady nadziei. Bella ciao!
Reżyseria: Paola Cortellesi
Obsada: Paola Cortellesi, Valerio Mastandrea, Romana Maggiora Vergano, Emanuela Fanelli, Giorgio Colangeli, Vinicio Marchioni
Kraj produkcji: Włochy
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 118 minut
Seanse: Elektronik:
sobota, 05 października 19:15
niedziela, 06 października 15:00
KULEJ. DWIE STRONY MEDALU
Historia Jerzego i Heleny Kulejów – najbardziej barwnego małżeństwa Polski lat 60-tych. On – legendarny bokser, podwójny mistrz Europy i ośmiokrotny mistrz Polski, który jako jedyny polski pięściarz wywalczył dwa złota olimpijskie i choć nigdy nie leżał na deskach, to w życiu upadał nie raz. Ona – silna kobieta, która niezmiennie stała u jego boku, ale nie chciała na zawsze pozostać w jego cieniu.
"Kulej. Dwie strony medalu" koncentruje się na okresie między 1964 a 1968 rokiem, kiedy Jerzy Kulej zdobył złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, by następnie powtórzyć ten wyczyn w Meksyku. To wielowymiarowa historia sportowca, jego triumfów na ringu, kolorytu epoki, ale także opowieść o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, w którym wielka miłość była wystawiona na próbę radzenia sobie z wielkim sukcesem.
Reżyseria: Xawery Żuławski
Obsada: Tomasz Włosok, Michalina Olszańska, Tomasz Kot, Andrzej Chyra
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 139 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 05 października 20:20
niedziela, 06 października 16:40
LEE. NA WŁASNE OCZY
Zdobywczyni Oscara KATE WINSLET jako słynna amerykańska korespondentka wojenna Lee Miller, której fotografie pokazały światu horror II wojny światowej i przeszły do historii. Modelka, muza artystów, która porzuca bezpieczne i dostatnie życie, by uzbrojona jedynie w aparat fotograficzny wyruszyć na front. Opowieść o kobiecej sile, odwadze i pasji, by nawet ryzykując życie, robić to co uważa się za słuszne i ważne, wbrew narzuconym przez mężczyzn społecznym normom. Znakomite zdjęcia PAWŁA EDELMANA, jednego z najwybitniejszych operatorów filmowych na świecie, współtwórcy m.in. oscarowego „PIANISTY”, doceniło jury Festiwalu Camerimage kwalifikując „Lee” do konkursu głównego.
Jest rok 1938. Lee Miller, wzięta modelka i muza artystów, próbuje swych sił jako fotografka. W świecie zdominowanym przez mężczyzn codziennie musi udowadniać swoją wartość. Nie chce zajmować się jedynie modą i fotografowaniem pięknych wnętrz. Ma wielki talent do wydobywania w obrazach prawdy o ludzkim życiu, do nawiązywania niezwykłego porozumienia z bohaterami swoich fotografii, szczególnie kobietami. Gdy Europa pogrąża się w koszmarze II wojny światowej, Miller nie chce oglądać jej z bezpiecznej odległości. Wyrusza na front, by jako korespondentka wojenna brytyjskiego „Vogue’a” pokazać światu tragiczną prawdę o ludzkim wymiarze wojny. Jako jedna z pierwszych fotografów widzi z bliska poświęcenie żołnierzy, cierpienie cywilów i koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych.
Reżyseria: Ellen Kuras
Obsada: Kate Winslet, Alexander Skarsgård, Marion Cotillard, Andrea Riseborough, Andy Samberg, Josh O'Connor
Kraj produkcji: USA, Wielka Brytania, Norwegia, Australia, Irlandia, Singapur
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 116 minut
Seanse: Wisła:
niedziela, 06 października 18:10
LEONARDO ODKRYWCA
Wyrusz w porywającą podróż z być może największym geniuszem wszech czasów, w tej humorystycznej opowieści dla całej rodziny, inspirowanej życiem i twórczością Leonardo da Vinci.
Leonardo da Vinci nie potrafił zaspokoić swojej ogromnej ciekawości i był przy tym uparty. Opuszcza Włochy, aby zamieszkać na francuskim dworze, gdzie może swobodnie eksperymentować wymyślając maszyny latające, niesamowite pojazdy oraz badając ludzkie ciało. To właśnie we Francji, wspólnie z żądną przygód i zuchwałą księżniczką Marguerite, Leonardo znajdzie odpowiedź na najważniejsze pytanie: "Jaki jest sens tego wszystkiego"?
Reżyseria: Jim Capobianco, Pierre-Luc Granjon
Kraj produkcji: Francja, USA, Irlandia, Luksemburg
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 100 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 05 października 13:50
MARYJA MATKA LUDZKOŚCI
„Jestem Matką prawdziwego Boga, przez którego wszystko żyje” – te słowa czczonej od ponad 500 lat Matki Bożej z Guadalupe będą towarzyszyć widzowi filmu Maryja. Matka ludzkości przez cały seans.
Fabuła filmu została zbudowana na najstarszym opisie objawień w Guadalupe. Barwnie opowiedziana historia została uzupełniona przez twórców o przepiękne nagrania z tętniącego życiem największego na świecie sanktuarium maryjnego, a także o śledztwo w sprawie najbardziej niezwykłego wizerunku Maryi, który pozostaje fascynującym wyzwaniem dla naukowców i znakiem dla wiernych. Niezwykle wzruszającymi momentami filmu są świadectwa ludzi z całego świata o cudach, których doświadczyli za wstawiennictwem Matki Bożej z Guadalupe. Są one dowodem na to, jak nieskończona miłość Maryi, Matki każdego człowieka, pociesza i leczy rany serc tych, którzy się do Niej zwracają.
Film Andrésa Garrigó trafi do polskich kin 30 sierpnia. Rafael Film wybrał ten tytuł jako klamrę spinającą 10 lat pracy nad dystrybucją i promocją filmów religijnych. Pierwszym religijnym obrazem wprowadzonym do polskich kin dekadę temu był film Mary’s Land. Ziemia Maryi, którego nieoczekiwany frekwencyjny sukces i entuzjastyczne recenzje widzów otworzyły w kolejnych latach kina na produkcje z religijnymi wartościami.
Reżyseria: Andrés Garrigó
Obsada: Angélica Chong, Mario Alberto, Alejandro Márquez, Emilio Línder, Karyme Lozano
Kraj produkcji: Hiszpania
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 102 minuty
Seanse: Wisła:
sobota, 05 października 16:15
niedziela, 06 października 16:00
OZI: GŁOS DESZCZOWEGO LASU
Wyprodukowana przez Leonardo DiCaprio pełna gwiazd animacja przygodowa z ekologicznym przesłaniem. Chwytająca za serce opowieść o małej orangutance, która, by powstrzymać postępujące zniszczenie dżungli, wpada na pomysł niezwykłej influencerskiej akcji. Czy łącząc siły i zaskakujące talenty z innymi dzielnymi zwierzakami zdoła osiągnąć to, czego nie potrafią ludzie? Przekonacie się, oglądając tę zjawiskową, pełną humoru, efektów i kolorów produkcję twórców „Zaplątanych” i „Iniemamocnych”. Wyprodukowany za 40 milionów dolarów, „Ozi: Głos deszczowego lasu”, to projekt dedykowany małym obrońcom przyrody i ich świadomym ekologicznie rodzicom projekt, czynnie wspierający globalną inicjatywę klimatyczną #ShowYourStripes.
Orangutanka Ozi wiedzie błogie życie, mieszkając wraz z rodzicami na czubku palmy w deszczowym lesie. Niestety, jej rodzinne szczęście zostaje zburzone, kiedy zła korporacja, producent oleju GreenZar, zaczyna wycinkę dżungli. Pozbawiona domu i oddzielona od bliskich, Ozi zostaje uratowana przez Kirani i Roberta, właścicieli sanktuarium dla osieroconych orangutanów. Początkowo przestraszona i zdezorientowana, z czasem – dzięki życzliwości i zachęcie opiekunów – zadomawia się w nowym miejscu. A dzięki językowi migowemu uczy się komunikowania ze światem i świeżo poznanymi przyjaciółmi. Wkrótce niezwykłe zdolności małej Ozi staną się kluczem do naprawdę wielkich rzeczy. I dadzą początek akcji, która zadziwi świat.
Reżyseria: Tim Harper
Kraj produkcji: Wielka Brytania, Francja, USA
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 87 minut
Seanse: Wisła
sobota, 05 października 11:00
RAZEM Z PRZYPADKU
Dita razem ze swoją partnerką Suadą i jej dwiema córkami tworzą barwną rodzinę, która bardziej przypomina komunę niż niż zwyczajny dom. Przestrzeń dzielą z Tonim i jego kolejnymi partnerami oraz dwiema szukającymi schronienia dziewczynami. Pozorna sielanka kończy się jednak, gdy Suada umiera. Dita – niezależna i nigdy niemarząca o dzieciach – staje przed wyzwaniem opieki nad zbuntowanymi córkami Suady. Razem rzucają wyzwanie obyczajom, aby uratować nietypową rodzinę.
Reżyseria: Goran Stolevski
Obsada: Samson Selim, Mia Mustafi, Dzada Selim
Kraj produkcji: Macedonia Północna, Szwecja, Serbia, Kosowo, Chorwacja, Polska, USA, Australia
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 107 minut
Seanse: Elektronik:
sobota, 05 października 17:15
niedziela, 06 października 17:15
REAGAN
Pierwszy film o Ronaldzie Reaganie w naprawdę reaganowskim duchu! Bez politycznej poprawności, przepełniony optymizmem i prostotą tak charakterystycznymi dla życiowej postawy człowieka, który zakończył zimną wojnę i doprowadził do rozpadu Związku Sowieckiego.
Pełna humoru i słynnych anegdot, jednocześnie bardzo poważna opowieść o zmaganiu dobra ze złem w globalnej skali. Nikt do tej pory nie odważył się pokazać w kinie historii XX wieku w sposób tak szczery i jednoznaczny. Reagan to także inspirująca historia człowieka, który miał siłę zrealizować jasno wytyczony wielki cel: zmienić świat na lepsze.
Film szczególnie trafia do serc widzów w naszej części świata, ponieważ nikt tak jak my nie docenia roli Ronalda Reagana w pokonaniu imperium zła.
Reżyseria: Sean McNamara
Obsada: Dennis Quaid, Jon Voight, Penelope Ann Miller, Mena Suvari, Lesley-Anne Down, David Henrie
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 135 minut
Seanse: Wisła:
niedziela, 06 października 14:00
RZECZY NIEZBĘDNE
„Rzeczy niezbędne” to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, inspirowana poruszającym reportażem „Mokradełko” Katarzyny Surmiak-Domańskiej, której bohaterkami są Ada i Roksana, grane przez Dagmarę Domińczyk, polską gwiazdę światowego hitu „Sukcesja”, i Katarzynę Warnke, która jest także współautorką scenariusza.
W ręce Ady, mieszkającej w Hamburgu uznanej dziennikarki, trafia tajemnicza przesyłka. To książka ze spisanymi pod pseudonimem wspomnieniami kobiety molestowanej w dzieciństwie przez ojca, z imienną dedykacją dla Ady. Dziennikarka decyduje się na spotkanie z autorką, którą okazuje się jej dawna szkolna koleżanka – Roksana. Razem wyruszają w podróż do miasteczka, gdzie dorastały, aby skonfrontować się z matką Roksany, niemym świadkiem jej dziecięcego piekła. Na miejscu okazuje się jednak, że matka twardo strzeże rodzinnych tajemnic, utrzymując obraz idealnego męża i rodziny. Ada postanawia opisać tę skomplikowaną i intrygującą historię w reportażu, choć dla niej, tak naprawdę, temat Roksany nie jest tym najważniejszym w podróży. Sama też musi rozliczyć się̨ z demonami przeszłości – to one nie pozwalają jej pójść naprzód w relacji z partnerem, z którym jest w zaawansowanej ciąży. Emocje między bohaterkami zagęszczają się, a Adzie coraz trudniej zachować dystans i ocenić́, co jest kłamstwem, a co prawdą.
Reżyseria: Kamila Tarabura
Obsada: Dagmara Dominczyk, Katarzyna Warnke, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Andrzej Konopka, Piotr Żurawski
Kraj produkcji: Polska, Niemcy
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 110 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 05 października 18:15
niedziela, 06 października 20:25
SMOK DIPLODOK
Manifest wielkiej siły wyobraźni i wiary we własne możliwości w przełomowej i pełnej rozmachu polskiej animacji, inspirowanej komiksami legendarnego Tadeusza Baranowskiego.
Żądny przygód Diplodok marzy, by życie nabrało odrobiny koloru. Na rodzinnym bagnie jest szaro i wieje nudą. Kiedy spokojne życie przerywa pojawienie się tajemniczej mgły, Diplodok wyrusza w niezapomnianą podróż, by odnaleźć zaginioną rodzinę i przywrócić utracony porządek. Zwiedza magiczne miejsca, spotyka osobliwe stwory i poznaje niebywałych mieszkańców najdziwniejszych światów. Razem z niezdarnym czarodziejem Hokusem Pokusem, zakręconym Profesorkiem Nerwosolkiem i bystrą pilotką Entomologią odkryją wielki sekret. Wspólnie przekonają się, że ich rzeczywistość to tak naprawdę… strona w komiksie pogrążonego w kryzysie twórczym rysownika Tadka. Spróbują uratować rodziców Diplodoka i rozwikłać zagadkę podstępnej mgły.
Uwierz we własną opowieść i dołącz do fantastycznej przygody! „Smok Diplodok” to epicka historia dla całej rodziny w reżyserii Wojtka Wawszczyka z głosami plejady polskich aktorów. Porywająca polska animacja o podążaniu za głosem własnego serca..
Reżyseria: Wojciech Wawszczyk
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 93 minuty
Seanse: Wisła
sobota, 05 października 11:00
(Seans w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Młode Horyzonty!)
niedziela, 06 października 12:00
SUBSTANCJA
Sensacja Festiwalu w Cannes! Po raz pierwszy w historii Nagroda za Scenariusz dla horroru. Krwawy aktorski pojedynek pamiętnej bogini seksu DEMI MOORE i nowej ikony zmysłowości MARGARET QUALLEY w filmie, który szokuje, zachwyca, przeraża i daje do myślenia. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście! Szalona odwaga w stylu Davida Cronenberga ubrana w ironiczną formę Quentina Tarantino.
Jak wiele jesteś w stanie poświęcić dla wiecznej młodości? Starzejąca się gwiazda telewizyjnego show doświadcza potwornych konsekwencji zażycia nielegalnego leku, który według dostawcy ma ją zmienić w młodszą, lepszą wersję samej siebie. Czy marzysz czasem, by stać się lepszą wersją siebie? Tą samą, a jednak doskonalszą pod każdym względem? Spróbuj naszego nowego produktu o nazwie Substancja. Nic już nie będzie takie samo. Dzięki Substancji możesz stworzyć drugą siebie: młodszą, piękniejszą, perfekcyjną. Musisz pamiętać tylko o jednym, by dzielić czas między obie siebie, tę starą i nową. Tydzień dla jednej, tydzień dla drugiej. Idealna równowaga bez żadnych odstępstw. To proste, prawda? Jeśli nie spróbujesz naginać reguł, wszystko będzie dobrze.
Reżyseria: Coralie Fargeat
Obsada: Margaret Qualley, Demi Moore, Dennis Quaid, Hugo Diego Garcia, Joseph Balderrama, Oscar Lesage
Kraj produkcji: USA, Wielka Brytania, Francja
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 140 minut
Seanse: Wisła:
sobota, 05 października 20:10
niedziela, 06 października 19:20
SZKOŁA MAGICZNYCH ZWIERZĄT 3
Roślinożerny krokodyl i rozpieszczony kocur mówiący ludzkim głosem, zamieszanie wokół Dnia Lasu i konflikt między przyjaciółmi. W Szkole Magicznych Zwierząt, do której chodzi Ida, jak zawsze nie można narzekać na nudę!
Rezolutna Ida wraz z klasą chce zorganizować kampanię na rzecz ochrony lasu. Przygotowania trwają w najlepsze, ale nie obywa się bez problemów. Jej koleżanka, Helene, chce wykorzystać okazję, żeby zdobyć uznanie jako influencerka. Kiedy jednak dowiaduje się, że jej ulubiona projektantka mody planuje pokaz w pobliskim muzeum, przestaje interesować się ekologiczną akcją. Silas i Jo kłócą się zaś o to, kto powinien spędzać więcej czasu z Idą, która obojgu wpadła w oko. Na dodatek w grupie pojawiają się nowe magiczne zwierzęta: krokodyl Rick i kot Karajan. Wyzwań jest sporo, ale w trosce o naturę jakoś trzeba im zaradzić!
To już trzeci film powstały na motywach bestsellerowej serii książek autorstwa Margit Auer? W przygotowaniu jest już jego kontynuacja, której premierę zaplanowano na 2025 rok.
Reżyseria: Sven Unterwaldt Jr.
Kraj produkcji: Niemcy
Rok produkcji: 2024
Czas trwania: 100 minut
Seanse: Wisła
niedziela, 06 października 12:15
Seans w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Młode Horyzonty!
Napisz komentarz
Komentarze