Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 3 grudnia 2024 18:53
Reklama

Radni dzielnicowi przegłosowali. Czy Żoliborzowi grozi budowa Trasy Mostu Krasińskiego?

[Tylko u nas!] Radni Dzielnicy Żoliborz przegłosowali propozycje zmian do Planu Ogólnego. Wśród nich uwzględnione zostały uwagi w kwestii Trasy Mostu Krasińskiego, ogródków działkowych, Placu Wilsona, a także przyszłości wobec terenu MZA przy ul. Włościańskiej.
Radni dzielnicowi przegłosowali. Czy Żoliborzowi grozi budowa Trasy Mostu Krasińskiego?

Autor: Wiktor Zając

W tym artykule przeczytasz o:

  • podjętym stanowisku przez Radę Dzielnicy podczas V Sesji;
  • wystąpieniu przedstawiciela Stowarzyszenia "Nie dla Mostu i Trasy Krasińskiego";
  • przedstawionych argumentach przeciwko budowie Trasy Mostu Krasińskiego;
  • przyszłości ogródków działkowych;
  • przyszłości terenów MZA przy ul. Włościańskiej.

Żoliborscy radni podczas V sesji Rady Dzielnicy przyjęli stanowisko dotyczące wprowadzenia do projektu planu ogólnego propozycji dotyczących kierunków rozwoju dzielnicy. O niektóre z nich – jak rezygnacja z projektu Trasy Mostu Krasińskiego - mieszkańcy Żoliborza apelują od lat.

Radni podczas V Sesji obradowali nad propozycjami zmian do Planu Ogólnego

Przewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz Wiktor Jasionowski (KO) poinformował, że Rada Dzielnicy przyjęła propozycje zmian do projektu planu ogólnego określające kierunki rozwoju dla Żoliborza. „Można znaleźć tam zapisy na rzecz zieleni czy usług do których się przyzwyczailiśmy, a także dotyczące rozwoju infrastrukturalnego poszczególnych części dzielnicy. Zaproponowane zmiany to w dużej mierze odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, którzy dążą do zachowania jej unikalnego charakteru i dobrego miejsca do życia” - wyjaśnił Przewodniczący Jasionowski.

Co z Trasą Mostu Krasińskiego?

Podczas sesji głos zabrał jeden z przedstawicieli Stowarzyszenia „Nie dla Mostu i Trasy Krasińskiego” i zarazem pierwszy Burmistrz Dzielnicy Żoliborz, Józef Menes. Podczas kilkuminutowego wystąpienia przypomniał o tym jakie stanowisko zajęli mieszkańcy podczas protestów przeciwko budowie mostu Krasińskiego niespełna 10 lat temu. Józef Menes wyraził nadzieję, że i tym razem zarówno Stowarzyszenie NIe dla Mostu i Trasy Krasińskiego oraz mieszkanki i mieszkańcy będą mogli liczyć na pełne poparcie ze strony wszystkich radnych dzielnicy. Były burmistrz, że sprawą bezsprzecznie priorytetową jest odstąpienie przez Miasto od planów budowy zarówno Trasy Mostu Krasińskiego, w tym połącznia ul. Krasińskiego z aleją Prymasa Tysiąclecia. Jak poinformował Józef Menes, w dniu kiedy odbyła się sesja Rady Dzielnicy, Stowarzyszenie "Nie dla Mostu i Trasy Krasińskiego” złożyło wniosek do Zarządu i Rady Dzielnicy Żoliborz z merytorycznymi uwagami do Planu Ogólnego budowy Mostu Krasińskiego, przedłużenia ul. Krasińskiego do alei Prymasa Tysiąclecia, tj. Do trasy S8 oraz obniżenia klasy ul. Krasińskiego z głównej (G) na zbiorczą (Z).

Głos w imieniu Stowarzyszenia "Nie dla Mostu i Trasy Krasińskiego" zabrał Józef Menes, burmistrz Dzielnicy Żoliborz kadencji 1990-94

7 argumentów przeciwko budowie Trasy Mostu Krasińskiego

Stowarzyszenie „Nie dla Mostu i Trasy Krasińskiego” w swoim wniosku przedstawiło 7 argumentów przeciwko budowie Trasy Mostu Krasińskiego:

  1. Stanowi zagrożenie poprzez zwiększenie poziomu hałasu oraz zanieczyszczenia powietrza w stopniu przekraczającym przyjęte normy - a tym samym stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia Mieszkanek i Mieszkańców Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy. Dodatkowo - przekroczenie norm hałasu stanowi zagrożenie prowadząc do naruszenia struktury budynków z lat 30. ubiegłego wieku zlokalizowanych wzdłuż ul. Krasińskiego;
  2. Stanowi zagrożenie skutkujące zniszczeniem układu urbanistycznego Żoliborza Historycznego - perły polskiego modernizmu - objętego pięcioma wpisami do rejestru zabytków, uznanego za Dobro Narodowe;
  3. Stanowi zagrożenie skutkujące zniszczeniem terenów zieleni, w tym historycznego Parku Żeromskiego - centralnego parku dzielnicy, parku Kępa Potocka oraz zieleńców i pasów zieleni przyulicznej na osi ul. Krasińskiego - z uwagi na uwarunkowania hydrologiczne w tym rejonie;
  4. Stanowi zagrożenie skutkujące zniszczeniem obszaru Natura 2000 położonego w pasie nadwiślańskim, a także infrastruktury rekreacyjno-sportowej zlokalizowanej nad Wisłą;
  5. Stoi w sprzeczności z przyjętym przez Miasto kierunkiem zrównoważonego rozwoju, który zakłada adaptację do zachodzącej zmiany klimatu oraz jej mitygację poprzez zróżnicowane działania, m.in. wyprowadzenie nadmiernego ruchu kołowego z miasta, zwiększanie powierzchni biologicznie czynnej, dbałość o zachowanie retencji wód czy zwiększanie obszarów miejskiej zieleni;
  6. Skutkuje zniszczeniem realizowanych obecnie przez Miasto wielomilionowych inwestycji w ciągu ul. Krasińskiego i Przasnyskiej oraz budowy Skweru Krasińskiego wraz z infrastrukturą;
  7. Stoi w sprzeczności z realizowaną budową obwodnicy Warszawy (tzw. Trasy Mostu Północnego) z wykorzystaniem przeprawy mostowej im. M. Curie-Skłodowskiej (tzw. Most Północny), której celem jest poprowadzenie ruchu kołowego, zwłaszcza ciężkiego w granicach zewnętrznych Warszawy, a tym samym zwiększenie przepustowości Wisłostrady oraz istniejących przepraw mostowych, w tym mostu im. Grota-Roweckiego i mostu Gdańskiego pozostających w obrębie Dzielnicy Żoliborz.

Wniosek podpisali: Józef Menes, Jagoda Pietryszyn, Jolanta Szczepaniak-Grendowicz oraz Alina Uszyńska. Jednocześnie Stowarzyszenie „Nie dla Mostu i Trasy Krasińskiego” złożyło analogiczny wniosek w ramach konsultacji społecznych pn. „#Warszawa 2040+ Strategia i Plan Ogólny”, które trwały do 30 września.

Radni podczas dyskusji zgłaszali poprawki do projektu stanowiska dotyczącego Planu Ogólnego

Na końcu wniosek poparło Stowarzyszenie Zatrasie, które zwróciło szczególną uwagę na znaczenie terenów zielonych wzdłuż ul. Ostrowieckiej i znajdujących się tam ogródków działkowych i potrzebie zachowania i dalszego rozwoju ciągu pieszo-rowerowego. W swoim stanowisku radni opowiedzieli się za rezygnacją z planowanego przedłużenia ulicy Krasińskiego do alei Prymasa Tysiąclecia (czyli do trasy S8) i utworzeniem w tym miejscu nowego terenu zielonego. Chcą również zmiany kategorii ulic Powązkowskiej, Popiełuszki oraz Krasińskiego z głównej na zbiorczą, co wiązałoby się m.in. z modyfikacją maksymalnej dopuszczalnej prędkości czy szerokości pasów ruchu. Jeden z punktów stanowiska dotyczy też konieczności przebicia ul. Ostrowieckiej do ul. Szamockiej i zachowania pieszego ciągu komunikacyjnego z dopuszczeniem ruchu rowerowego w ciągu komunikacyjnym łączącym ul. Powązkowską z Laskiem na Kole.

Co z linią tramwajową na Potoku?

Propozycja radnych dotyczy także tramwajowej linii nr 15, która powinna zostać przedłużona w kierunku Bielan. Obecnie kończy się na pętli Marymont-Potok u zbiegu ulic  Mickiewicza i Potockiej. Radni podkreślają również, że w przypadku, gdyby linia tramwajowa nie została przedłużona do Osiedla Ruda czy też do ul. Podleśnej, to istnieje możliwość likwidacji pętli przy skrzyżowaniu z ul. Potocką. Obecnie w zasobach Tramwajów Warszawskich są składy dwuczołowe, które pozwalają na zawracanie ich bez konieczności objazdu pętlą. Zmiana kierunku jazdy tramwaju wygląda dokładnie tak samo jak na kolei czy w metrze.

Ogródki działkowe mają zostać

W stanowisku radni chcą zabezpieczenia interesów działkowców, którzy obawiają się przekształcenia przeznaczenia ich ogródków działkowych na inne niż zieleń działkowa. Wnioskują o objęcie żoliborskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD Park Dolny i ROD Kępa Potocka) strefą planistyczną zieleni i rekreacji o profilu podstawowym zieleni urządzonej i profilu dodatkowym – teren ogórków działkowych. Na tym obszarze miałaby obowiązywać równocześnie strefa planistyczna SI (Strefa Infrastrukturalna) o profilu podstawowym – teren komunikacji, co ma umożliwić skomunikowanie terenu działek z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji zgodnie z obecnie obowiązującym planem miejscowym.

Renaturyzacja koryta dawnej rzeki Drny

W przegłosowanym dokumencie radni opowiedzieli się również za przyjęciem zapisów planistycznych umożliwiających renaturyzację koryta dawnej rzeki Drny na obszarze Parku Fosa i Stoków Cytadeli Warszawskiej.

Plan miejscowy dla Placu Wilsona

Z uwagi na przestarzały – uchwalony w 2002 roku plan miejscowy dla Placu Wilsona, radni proponują objęcie go nowym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który będzie uwzględniał jego aktualne funkcje oraz plany dotyczące przebudowy i zwiększenia powierzchni zielonych.

Zieleń, usługi i rekreacja na terenie MZA przy ul. Włościańskiej

Zmiany przeznaczenia terenu na strefę zieleni i rekreacji z usługami zaproponowali radni dla terenu Miejskich Zakładów Autobusowych przy ul. Włościańskiej i otoczenia Hali Marymonckiej. Zgodnie z propozycją w stanowisku na tym obszarze o profilu podstawowym zieleni urządzonej, komunikacji, infrastruktury technicznej mogłyby być realizowane usługi: sportu i rekreacji, kultury i rozrywki, handlu detalicznego, gastronomii, turystyki, nauki, edukacji, zdrowia i pomocy społecznej.

Liczni przedstawiciele akcji protestacyjnej "Nie dla Mostu i Trasy Krasińskiego" brali udział w V Sesji Rady Dzielnicy

W stanowisku radnych łącznie znalazło się 12 propozycji uwag i wniosków do projektu planu ogólnego. Ostatnie dwa wprowadzone zapisy mówią o wprowadzeniu strefy odprowadzania wód opadowych z trasy S8, co ma związek z licznymi zalewaniami tych miejsc podczas nawalnych opadów deszczu oraz, ograniczenia zjawiska negatywnego oddziaływania akustycznego trasy S8 Wisłostrady i torów kolejowych na terenie Żoliborza.

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

Z rabatów mogą korzystać tylko prenumeratorzy posiadający aktywną (wykupioną) prenumeratę.

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Aktualną listę partnerów oraz informacje o oferowanych przez nich rabatach znajdziesz na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów" oraz w przesyłanych do Ciebie newsletterach.

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna.

Po wykupieniu prenumeraty będziesz mieć dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

Dokonując zakupu online u naszych partnerów, aby otrzymać rabat, należy przy zamówieniu wpisać specjalny kod, który zostanie wygenerowany przez partnera i przekazany prenumeratorowi.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online i/lub realizacji vouchera (będącego nagrodą w konkursie dla prenumeratorów, o którym piszemy w pkt. 9) trzeba powołać się na kod/voucher wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę lub odebrać nagrodę w konkursie.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem. Szczegółowe informacje znajdziesz w opisie oferty każdego z nich.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Rabatów przeznaczonych dla prenumeratorów nie można przekazywać osobom trzecim. Są one dedykowane wyłącznie dla naszych prenumeratorów jako forma podziękowania za wsparcie. Udowodnione przypadki łamania tego postanowienia będą skutkowały anulowaniem prenumeraty, bez możliwości jej odnowienia.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Nie. Każdy z partnerów ma swoje odrębne rabaty, które nie łączą się z rabatami od innych partnerów.

Tak, ale Twoja subskrypcja będzie aktywna do końca okresu rozliczeniowego, na który się zdecydowałeś.

Wystarczy zaoferować zniżki (10%, 15% lub 20%) na swoje produkty lub usługi dla naszych prenumeratorów. W zamian otrzymasz pakiet promocyjny opisany w naszej ofercie.

Skontaktuj się z nami pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [662001449]. Omówimy szczegóły i odpowiemy na wszelkie pytania.

Po skontaktowaniu się z nami ustalimy szczegóły współpracy, podpiszemy umowę i przekażemy wszystkie niezbędne materiały do realizacji promocji.

Nie, udział jest całkowicie bezpłatny. W ramach współpracy barterowej oferujesz rabaty dla naszych prenumeratorów, a my zapewniamy Ci promocję i zwiększenie rozpoznawalności Twojej marki.

Nie. Program skierowany jest głównie do firm z Żoliborza i Bielan, aby wspierać lokalną społeczność. Jeśli Twoja firma działa w tym obszarze lub kieruje ofertę (także) do mieszkańców tych dzielnic, zapraszamy do współpracy. Zapraszamy zatem do współpracy także firmy i instytucje z innych warszawskich dzielnic!

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni (posiadający opłaconą prenumeratę) prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Twoja firma otrzyma bezpłatną reklamę w naszych mediach: na portalu, w social mediach, grupach lokalnych, w artykułach oraz w kampaniach reklamowych. Dzięki temu zwiększysz rozpoznawalność marki i dotrzesz do szerokiej lokalnej społeczności. Zrobisz to w sposób innowacyjny i efektywny – całkowicie bezpłatnie. Naszym głównym celem jest nie tylko uhonorowanie naszych prenumeratorów, ale też skuteczne zareklamowanie ofert firm, które zostaną naszymi partnerami.

Oferujemy m.in.:

  • Baner reklamowy z Twoim logotypem na naszym portalu i w social mediach.
  • Publikację artykułu zbiorczego promującego wszystkich partnerów.
  • Top Layer z informacjami o prenumeracie i partnerach.
  • Stałą komunikację w naszych grupach społecznościowych.
  • Zdjęcie w tle w mediach społecznościowych z logotypami partnerów.
  • Relacje (stories) z logotypami partnerów.
  • Plakat promocyjny informujący o współpracy.
  • Mailingi do prenumeratorów (dla partnerów oferujących 15% i 20% rabatu).
  • Promocję w Kinie Wisła (dla partnerów oferujących 20% rabatu).

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna. Ich lista będzie też wysyłana w newsletterach dla prenumeratorów.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online należy podać kod wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę. By odebrać nagrodę, trzeba będzie okazać ten voucher lub wpisać (w przypadku realizacji online) umieszczony na nim kod, wygenerowany przez partnera.

Szczegóły dotyczące sposobu wykorzystania, ilości i dostępności rabatów ustalamy indywidualnie, aby najlepiej dopasować ofertę do potrzeb Twojej firmy. Stałe są tylko wysokości oferowanych rabatów: 10%, 15% i 20%.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem.

Oczywiście! Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje, które mogą przynieść korzyści obu stronom.

Czas trwania współpracy ustalamy indywidualnie, ale minimalny okres to jeden miesiąc (jeden cykl współpracy). Możesz zdecydować się na okres próbny (miesięczny) lub długoterminową współpracę.

Tak, aczkolwiek Twoja obecność – a zatem przywileje i obowiązki partnera – będą obowiązywały do zakończenia miesięcznego cyklu współpracy.

PRZECZYTAJ