W tym artykule przeczytasz o:
- spektaklu Joanny Szczepkowskiej w "Kalinowym Sercu"
- monodramie "Goła baba"
- dorobku artystycznym autorki, reżyserki i aktorki
Monodram a raczej „monokomedia” napisana przez Joannę Szczepkowską grana jest od 1997 roku na scenach całej Polski i w wielu innych krajach.
Joanna Szczepkowska – Jeszcze jako studentka warszawskiej PWST zadebiutowała w telewizyjnym spektaklu „Trzy siostry” Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Po ukończeniu PWST zgrała w filmie” Con Amore” i została nagrodzona w 1976 roku za najciekawszy debiut filmowy. Od 1975 roku gra w teatrach warszawskich jest aktorką teatralna filmową i telewizyjną, zagrała m.in. szekspirowską Julię, Lady Macbeth, Tytanię, Kordelię, Katarzynę w „Poskromieniu złośnicy” Antygonę, Rachelę w Weselu Wyspiańskiego, Spikę w „Onych” Witkacego. Za swoje kreacje w repertuarze klasycznym i współczesnym, dramatycznym i komediowym była wielokrotnie nagradzana. 28 października 1989 w Dzienniku Telewizyjnym powiedziała: Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm.
Zdanie to stało się symbolem zmian, jakie nastąpiły w Polsce po wyborach parlamentarnych w 1989, pierwszych wolnych (częściowo) wyborach od zakończenia II wojny światowej. Jest laureatką fundacji ITI – stypendium do Nowego Yorku, nagrody Festiwalu filmowego w Gdańsku, w1990 roku została nagrodzona telewizyjnym Wiktorem. Jest laureatką wielu nagród na festiwalach teatralnych. W 2001 roku otrzymała Feliksa – prestiżową nagrodę aktorską za główną rolę w sztuce „Zdaniem Amy” Davida Hare’a. W 1999 roku Gazeta Wyborcza zaproponowała jej pisanie stałych felietonów do sobotniego dodatku „Wysokie Obcasy” Od momentu powstania tego pisma co dwa tygodnie do 2013 roku publikowała tam stały felieton. W 2001 roku została odznaczona za działalność na rzecz kultury niezależnej.
Joanna Szczepkowska jest autorką monodramu pt „Goła baba”, serii miniatur telewizyjnych pt „Garderoba Damska”. Jest też autorką artykułów i tekstów poświęconych literaturze i sztuce. W 2001 roku został wydany zbiór jej felietonów pt „Drugie podwórko”. W roku 2003 ukazał się tom opowiadań pod tytułem „Fragmenty z życia lustra”, w 2004 roku ukazał się kolejny zbiór felietonów pt „Sześć minut przed czasem”,. W 2005 roku Joanna Szczepkowska zrezygnowała z etatowej pracy w teatrze decydując się na realizację swoich autorskich planów dotyczących teatru i literatury. W dalszych latach powstały kolejne książki- Powieść „Kocham Paula mc Cartneya” „4 czerwca”, tom wierszy „Ludzie ulicy i inne owoce miłości” i „Dzisiaj nazywam się Charles”, oraz zbiory felietonów „Jak wyprostować koło” i „Piasek ze szkła” - i w 2011 roku powieść „Zagrać Marię”. 2014 dwie części autobiogrfii „kto ty jesteś” i „Wygrasz jak przegrasz” .
W 2011 roku powstał sceniczny tekst pod tytułem „ADHD i inne cudowne zjawiska”. Od 2013 roku pisze też felietony do Rzeczpospolitej. W 2015 roku w Krakowie w tetrze łaźnia Nowa odbyła się premiera jej sztuki pt. „ Pelcia czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”. Od 2016 roku prowadzi w Warszawie autorski teatr "Teatr Na Dole". W 2019 roku miała miejsce premiera jej najnowszej sztuki "Sokrates", którą także można było niedawno oglądać w Kalinowym Sercu na Żoliborzu.
GOŁA BABA
„Goła baba” to tytuł, jaki swojej sztuce nadała Joanna Szczepkowska, jednocześnie autorka, reżyserka i odtwórczyni głównej roli. Co się za takim tytułem kryje? Autorka nie chce niczego zdradzać. Mówi tylko, że to komedia, a główną rolę w tej sztuce gra publiczność, a ona obserwuje ją czujnie, prowadzi z nią dialog i dlatego każdy spektakl jest inny.
Aktorka gra dwie zupełnie różne kobiety rywalizujące ze sobą jako artystki. Każda z nich rozumie swój zawód inaczej. Jedna, idealistka, uprawia sztukę nieskażoną, czyli koncert gry na ciszy, wymagający specjalnego stanu ducha publiczności, druga to uosobienie szmiry i bezczelności a jej sztuka to prymitywne dowcipy i beznadziejny, pośpieszny streaptease. Obie nawiązują kontakt z publicznością, która nie może pozostać bierna. Niespodziewana pointa sztuki stawia widza przed pytaniem, czy to z czego się zaśmiewał, nie jest też ludzkim dramatem.
„Goła baba” od lat jest wystawiana w całej Polsce i na świecie zawsze przy pełnej widowni. Prapremiera monodramu odbyła się w Teatrze Powszechnym w Warszawie 5 kwietnia 1997 r.
Tekst i reżyseria: Joanna Szczepkowska
Występuje: Joanna Szczepkowska
Czas trwania: 80 minut
Bilety: 70 zł
Spektakl: Kalinowe Serce
środa, 18 września, 19:00
Napisz komentarz
Komentarze