Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 21:12
Reklama

Narodowe Czytanie 2024 na Żoliborzu - Kordian

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz zaprasza na XIII edycję Narodowego Czytania! Tym razem wydarzenie towarzyszyć będzie 98. urodzinom Placu Wilsona i odbędzie się w parku im. Stefana Żeromskiego.
Narodowe Czytanie 2024 na Żoliborzu - Kordian

Źródło: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz

W tym artykule przeczytasz o:

  • Narodowym Czytaniu "Kordiana"
  • XIII edycji akcji na Żoliborzu
  • atrakcjach przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Żoliborz

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja wspólnego czytania największych dzieł literatury polskiej, do której przyłączyć mogą się wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja ta organizowana jest pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i ma na celu propagowanie polskiej literatury narodowej. Podczas tegorocznej odsłony akcji odbędzie się wspólne czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu „Kordiana”.

- Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Juliusz Słowacki napisał „Kordiana” podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat „Kordian” doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.

"Kordian" Juliusza Słowackiego zostanie przeczytany w ramach akcji Narodowe Czytanie w sobotę 7 września 2024 roku. Na Żoliborzu XIII edycję Narodowego Czytania zorganizowała Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz. Czytanie "Kordiana" towarzyszyć będzie 98. urodzinom Placu Wilsona i odbędzie się na stoisku biblioteki ustawionym podczas urodzinowej imprezy w parku im. Stefana Żeromskiego Czytanie odbędzie się o 14:00, 15:00, 16:00.  Biblioteka przygotowała także fotobudki, w których będzie można zrobić sobie zdjęcie w "stroju z epoki", retrozabawy, quizy, przypinki i zakładki oraz bicie monet z Aliną.
Na bibliotecznym stoisku odbędą się również:
◾️ Blackout poetry - warsztaty kreatywnej poezji
◾️ Magiczne bajkowe obrazki - warsztaty kreatywne dla dzieci 
◾️ Quiz wiedzy o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego z nagrodami 
◾️ Szachowa detronizacja cara - turniej gry w szachy

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku Podczas Narodowego Czytania lekturą była „Lalka” Bolesława Prusa, w 2016 roku „Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Odbyło się czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.  Lekturą Narodowego Czytania 2020 była "Balladyna" Juliusza Słowackiego, rok później "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – odbyło się Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. W 2023 roku w tysiącach miejsc w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 32 km/h