W tym artykule przeczytasz o:
- wrześniowej akcji szczepienia lisów
- konieczności zachowania ostrożności
Akcja szczepienia wolno żyjących lisów na Mazowszu będzie prowadzona przez dwa tygodnie, od 5 do 18 września. Za koordynację działań odpowiada mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola, tereny parkowe i łąki. Zrzuty nie obejmą zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.
Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. W 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o łącznie 110. przypadkach wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. W 2022 roku potwierdzono 31 przypadków, natomiast w 2023 roku nie potwierdzono nowych przypadków wścieklizny u zwierząt.
Szczepionki będą umieszczone w brunatno-zielonej przynęcie w kształcie krążka. Przez dwa tygodnie od jej wyłożenia mieszkańcy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Psy powinny być prowadzone na smyczy, a koty – trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Ewentualny kontakt czworonoga ze szczepionką powinien zostać zgłoszony do lekarza weterynarii.
Szczepionki nie powinni dotykać również ludzie. Lisy nie przyjmą jej, jeśli wyczują zapach człowieka. Każdy mieszkaniec, który miałby styczność ze szczepionką, powinien skontaktować się z lekarzem medycyny. W razie kontaktu skóry z przynętą lub płynną zawartością szczepionki, miejsca te należy gruntownie przemyć wodą z mydłem.
Napisz komentarz
Komentarze