Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 12:51

Witold Pilecki

25 maja minęło 71 lat od tragicznej śmierci Witolda Pileckiego. Co kresowiaka, urodzonego w 1901 r. w Karelii, rotmistrza kawalerii i żołnierza Września związało z Żoliborzem? Jego kontakt z naszą dzielnicą był krótki, ale dramatyczny i bardzo istotny dla jego dalszej biografii.

Witold Pilecki urodził się w roku 1901 w szlacheckiej rodzinie pieczętującej się herbem Leliwa, znanej z patriotycznych tradycji. Jego dziadek, Józef Pilecki, siedem lat spędził na zesłaniu na Syberii za udział w powstaniu styczniowym. Ponieważ Polacy mieszkający na terenie Imperium Rosyjskiego nie mogli obejmować wyższych posad, mimo posiadanego wykształcenia, ojciec Witolda, Julian Pilecki, po ukończeniu studiów w Instytucie Leśnym w Petersburgu, przyjął posadę leśnika w w Ołońcu w Karelii, w północno-zachodniej Rosji, na pograniczu z Finlandią.

W 1910 roku Pileccy zamieszkali w Wilnie, gdzie Witold uczył się w szkole handlowej. Tam po raz pierwszy zetknął się z konspiracją, należąc do zakazanego przez władze rosyjskie harcerstwa. Po wybuchu wojny i zajęciu Wilna przez Niemców, w 1915 roku rodzina Pileckich przeniosła się do majątku stryja w Hawryłkowie niedaleko Witebska.

W latach 1918-1921 młodziutki Witold, jako kawalerzysta i ułan Wojska Polskiego, brał udział w wojnie bolszewickiej. Został wówczas dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zdaniu matury, już w niepodległej Polsce, krótko studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.

Do dziś w kościele parafialnym w Krupie, 3 km od Sukurcz, wiszą dwa obrazy pędzla Witolda Pileckiego. W latach 20. XX w. Witold wraz z żoną, Marią Ostrowską z Domeyków, zamieszkali w odzyskanym majątku Sukurcze niedaleko Lidy. Pani Pilecka podjęła pracę nauczycielki w szkole podstawowej w Sukurczach.Natomiast Witold zajął się prowadzeniem gospodarstwa w rodzinnym majątku. Jako żołnierz został awansowany na stopień podporucznika rezerwy kawalerii Wojska Polskiego. Jako oficer rezerwowy 26 pułku Ułanów Wielkopolskich w Baranowiczach pozostawał w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień w Lidzie.

Sąsiadem Pileckich był marszałek Edward Śmigły-Rydz. Tuż przed II wojną z jego inicjatywy Witold Pilecki podjął współpracę z polskim kontrwywiadem. Nie zachowały się jednak bardziej szczegółowe informacje na ten temat.

We wrześniu 1939 roku walczył jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19 Dywizji Piechoty Armii „Prusy”, a następnie w 41 Dywizji Piechoty. Ostatnie walki jego oddział prowadził jako jednostka partyzancka. Pilecki rozwiązał swój pluton 17 października 1939 i przeszedł do konspiracji.

Później przedostał się do Warszawy, gdzie był jednym z organizatorów, a następnie szefem sztabu i inspektorem głównym Tajnej Armii Polskiej, organizacji konspiracyjnej, powołanej 9 listopada 1939 roku. 

Na początku 1940 roku Gestapo aresztowało kilku członków TAP, którzy po krótkim pobycie na Pawiaku w połowie 1940 roku trafili do obozu w Auschwitz. Od tego czasu obóz stał się obiektem zainteresowania TAP.

Wówczas powstał pomysł, by ktoś ze ścisłego kierownictwa organizacji przedostał się do Auschwitz w celu zebrania informacji na temat jego funkcjonowania oraz zorganizowania wewnątrz ruchu oporu, a w przyszłości ucieczki więźniów lub ich odbicia.

W 1940 r. Pilecki z własnej inicjatywy oraz na rozkaz od przełożonych, sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i trafił do obozu w Auschwitz.

19 września 1940 r. Niemcy przeprowadzali łapanki na ulicach Warszawy. Wchodzili także do mieszkań, poszukując i zatrzymując wszystkich zdolnych do pracy mężczyzn w wieku od 18 do 40 lat. Planowe działania Gestapo odbywały się także na Żoliborzu. Pilecki znajdował się wówczas w mieszkaniu swojej kuzynki Eleonory Ostrowskiej przy Alei Wojska Polskiego 40. Aresztowany, trafił do Konzentrationslager Auschwitz, jako Tomasz Serafiński (na takie nazwisko miał wystawioną kennkartę). Obozowa rzeczywistość okazała się o wiele gorsza niż przypuszczał.

W Auschwitz przebywał do 1943 roku, był głównym organizatorem konspiracji w obozie. Celem było przekazywanie współwięźniom wiadomości z zewnątrz obozu, potajemne zdobywanie żywności i odzieży oraz jej rozdzielanie, przekazywanie wiadomości poza KL Auschwitz, przygotowanie własnych oddziałów do opanowania obozu podczas ewentualnego zaatakowania go z zewnątrz przez oddziały partyzanckie. Pilecki opracował pierwsze sprawozdania o ludobójstwie w Auschwitz, które dotarły drogą konspiracyjną do dowództwa w Warszawie. Zorganizował kilka udanych ucieczek więźniów. Za swoją działalność jeszcze jako więzień obozu, w listopadzie 1941 roku, został awansowany przez gen. Stefana Grota-Roweckiego do stopnia porucznika.

Zagrożony dekonspiracją w końcu sam podjął próbę ucieczki, zakończoną powodzeniem. Niestety, opracowany w efekcie wszystkich tych działań projekt ataku na obóz nie uzyskał aprobaty dowództwa, ponieważ został uznany za niemożliwy do wykonania ze względu na przeważające siły wroga. Załoga pilnująca Auschwitz liczyła od 6500 do 8000 SS-manów.

Po powrocie do Warszawy Pilecki działał w Kedywie, czyli Kierownictwie Dywersji Komendy Głównej AK.11 listopada 1943 roku został awansowany do stopnia rotmistrza.

W 1944 roku brał udział w powstaniu warszawskim, dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II. Po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli, przebywał w Lamsdorfie (Łambinowicach) i Murnau.

Po zakończeniu wojny znalazł się we Włoszech, gdzie został oficerem II Korpusu gen. Władysława Andersa.

W grudniu 1945 roku wysłano go do Polski, by zorganizował podziemne struktury antykomunistyczne. 8 maja 1947 roku został aresztowany. Po serii brutalnych przesłuchań i tortur postawiono go przed sądem między innymi pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy bezpieki. W trakcie ostatniego widzenia z żoną Pilecki powiedział jej: „Oświęcim to była igraszka”.

15 marca 1948 roku rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w więzieniu na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy.

Pochowano go potajemnie, najprawdopodobniej na Łączce na Powązkach Wojskowych w Warszawie, podobnie jak wiele innych ofiar terroru stalinowskiego. Mimo przeprowadzonych na Kwaterze Ł ekshumacji i wydobycia wielu szczątków ofiar, nie ma jednak do tej pory jednoznacznego potwierdzenia genetycznego. Ustawiona na Kwaterze Ł mogiła jest jedynie grobem symbolicznym.

Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze. Istnieją hipotezy, według których ciało rotmistrza zostało pogrzebane na terenie dziedzińca aresztu na Rakowieckiej lub gdzieś na terenie Służewca.

W roku 1990 decyzją Izby Wojskowej Sądu Najwyższego rotmistrz Witold Pilecki został uniewinniony i zrehabilitowany. Obecnie uważany jest za niekwestionowanego bohatera II wojny światowej.

30 lipca 2006 roku prezydent Polski Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu Order Orła Białego.

5 września 2013 roku rotmistrz Witold Pilecki pośmiertnie otrzymał stopień pułkownika.

Upamiętniony został w wielu miejscach Polski, wydano na jego temat wiele opracowań, powstały też filmy dokumentalne, sztuka teatralna, a nawet utwory muzyczne.

Wiele szkół przyjęło go za swojego patrona, w Oświęcimiu jego imieniem nazwano osiedle, w Białymstoku i w Warszawie ulicę.

13 maja 2017 odsłonięto pomnik Witolda Pileckiego w Warszawie na Żoliborzu, w Alei Wojska Polskiego, w pobliżu domu, w którym został aresztowany przez Gestapo w 1940 roku. Pomnik zastąpił tablicę umieszczoną wcześniej na budynku przy Al. Wojska Polskiego 40.


pilecki1

pilecki1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

Z rabatów mogą korzystać tylko prenumeratorzy posiadający aktywną (wykupioną) prenumeratę.

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Aktualną listę partnerów oraz informacje o oferowanych przez nich rabatach znajdziesz na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów" oraz w przesyłanych do Ciebie newsletterach.

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna.

Po wykupieniu prenumeraty będziesz mieć dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

Dokonując zakupu online u naszych partnerów, aby otrzymać rabat, należy przy zamówieniu wpisać specjalny kod, który zostanie wygenerowany przez partnera i przekazany prenumeratorowi.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online i/lub realizacji vouchera (będącego nagrodą w konkursie dla prenumeratorów, o którym piszemy w pkt. 9) trzeba powołać się na kod/voucher wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę lub odebrać nagrodę w konkursie.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem. Szczegółowe informacje znajdziesz w opisie oferty każdego z nich.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Rabatów przeznaczonych dla prenumeratorów nie można przekazywać osobom trzecim. Są one dedykowane wyłącznie dla naszych prenumeratorów jako forma podziękowania za wsparcie. Udowodnione przypadki łamania tego postanowienia będą skutkowały anulowaniem prenumeraty, bez możliwości jej odnowienia.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Nie. Każdy z partnerów ma swoje odrębne rabaty, które nie łączą się z rabatami od innych partnerów.

Tak, ale Twoja subskrypcja będzie aktywna do końca okresu rozliczeniowego, na który się zdecydowałeś.

Wystarczy zaoferować zniżki (10%, 15% lub 20%) na swoje produkty lub usługi dla naszych prenumeratorów. W zamian otrzymasz pakiet promocyjny opisany w naszej ofercie.

Skontaktuj się z nami pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [662001449]. Omówimy szczegóły i odpowiemy na wszelkie pytania.

Po skontaktowaniu się z nami ustalimy szczegóły współpracy, podpiszemy umowę i przekażemy wszystkie niezbędne materiały do realizacji promocji.

Nie, udział jest całkowicie bezpłatny. W ramach współpracy barterowej oferujesz rabaty dla naszych prenumeratorów, a my zapewniamy Ci promocję i zwiększenie rozpoznawalności Twojej marki.

Nie. Program skierowany jest głównie do firm z Żoliborza i Bielan, aby wspierać lokalną społeczność. Jeśli Twoja firma działa w tym obszarze lub kieruje ofertę (także) do mieszkańców tych dzielnic, zapraszamy do współpracy. Zapraszamy zatem do współpracy także firmy i instytucje z innych warszawskich dzielnic!

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni (posiadający opłaconą prenumeratę) prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Twoja firma otrzyma bezpłatną reklamę w naszych mediach: na portalu, w social mediach, grupach lokalnych, w artykułach oraz w kampaniach reklamowych. Dzięki temu zwiększysz rozpoznawalność marki i dotrzesz do szerokiej lokalnej społeczności. Zrobisz to w sposób innowacyjny i efektywny – całkowicie bezpłatnie. Naszym głównym celem jest nie tylko uhonorowanie naszych prenumeratorów, ale też skuteczne zareklamowanie ofert firm, które zostaną naszymi partnerami.

Oferujemy m.in.:

  • Baner reklamowy z Twoim logotypem na naszym portalu i w social mediach.
  • Publikację artykułu zbiorczego promującego wszystkich partnerów.
  • Top Layer z informacjami o prenumeracie i partnerach.
  • Stałą komunikację w naszych grupach społecznościowych.
  • Zdjęcie w tle w mediach społecznościowych z logotypami partnerów.
  • Relacje (stories) z logotypami partnerów.
  • Plakat promocyjny informujący o współpracy.
  • Mailingi do prenumeratorów (dla partnerów oferujących 15% i 20% rabatu).
  • Promocję w Kinie Wisła (dla partnerów oferujących 20% rabatu).

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna. Ich lista będzie też wysyłana w newsletterach dla prenumeratorów.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online należy podać kod wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę. By odebrać nagrodę, trzeba będzie okazać ten voucher lub wpisać (w przypadku realizacji online) umieszczony na nim kod, wygenerowany przez partnera.

Szczegóły dotyczące sposobu wykorzystania, ilości i dostępności rabatów ustalamy indywidualnie, aby najlepiej dopasować ofertę do potrzeb Twojej firmy. Stałe są tylko wysokości oferowanych rabatów: 10%, 15% i 20%.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem.

Oczywiście! Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje, które mogą przynieść korzyści obu stronom.

Czas trwania współpracy ustalamy indywidualnie, ale minimalny okres to jeden miesiąc (jeden cykl współpracy). Możesz zdecydować się na okres próbny (miesięczny) lub długoterminową współpracę.

Tak, aczkolwiek Twoja obecność – a zatem przywileje i obowiązki partnera – będą obowiązywały do zakończenia miesięcznego cyklu współpracy.

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Warszawa

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 32 km/h