W tym artykule przeczytasz o:
- spacerach po Żoliborzu
- trasach i terminach
POWIETRZE I WODA - NIEZWYKŁY ŚWIAT WAŻEK - WĘDRÓWKA PRZYRODNICZA CZĘŚĆ II
Data: sobota, 24 sierpnia 2024
Godzina rozpoczęcia: 11:00
Miejsce: Park Fosa i Stoki Cytadeli
Koszt: bezpłatnie, obowiązują zapisy
Park Fosa i stoki Cytadeli to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Stanowi dom dla ponad 300 gatunków roślin i zwierząt, w tym wielu chronionych. Przestrzeń zamieszkują płazy czy dzikie pszczoły, które korzystają z naturalnie utrzymanych terenów.
Podczas wędrówki uczestnicy spaceru skupią się na ważkach, które są ważną grupą organizmów zamieszkujący różne typy ekosystemów słodkowodnych. Doskonały wzrok i skuteczność w polowaniu - wazki nie mają sobie równych! Należą do jednych z najstarszych ewolucyjnie współcześnie żyjących owadów. Fascynujący jest ich cykl życiowy, który odbywa się częściowo w wodzie a później poza nią, dlatego mówimy, że ważki to owady dwuśrodowiskowe.
Wędrówkę poprowadzi Julia Dobrzańska - przyrodniczka, popularyzatorka wiedzy przyrodniczej, z silnym naciskiem na ochronę środowiska. Posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji programów edukacji przyrodniczej, skierowanych do różnorodnych grup odbiorców, w tym szczególnie rodzin i grup szkolnych. Wiedzę przyrodniczą oraz doświadczenie w prowadzeniu zajęć edukacyjnych rozpowszechnia także poprzez pisanie. Autorka dwóch rodzinnych przewodników: "Ogrody wilanowskie. 12 pełnych przygód spacerów" oraz "Cztery pory roku w rezerwacie przyrody Morysin", a także artykułów naukowych i popularnonaukowych. Interesuje się ogrodnictwem, ze szczególnym uwzględnieniem uprawy ziół i warzyw oraz aranżacji zakątków ogrodowych, które są przyjazne dla dzikich zwierząt. Aktualnie pracuje w Fundacji WWF Polska, gdzie realizuje między innymi działania dla szkół w temacie diety przyjaznej planecie.
Spotkanie uczestników przy Wierzbowej Świątyni.
SPACER DENDROLOGICZNY #WKORONACHMIASTA – "DRZEWNI DETEKTYWI" – GRA TERENOWA
Data: niedziela, 25 sierpnia
Godzina rozpoczęcia: 11:00
Miejsce: Park im. Stefana Żeromskiego
Koszt: bezpłatnie, obowiązują zapisy
Spacer dendrologiczny połączony z grą terenową, w trakcie którego uczestnicy nauczą się sztuki rozpoznawania różnych gatunków drzew. Będą analizować cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków, takie jak kształt korony, kolor liści, budowa kory i rozmieszczenie gałęzi. Wykorzystają specjalnie przygotowany klucz do identyfikacji drzew, który pomoże im rozszyfrować zagadki natury. Poznają techniki, dzięki którym rozpoznanie drzew stanie się proste i fascynujące
Prowadzący – Zuzanna Molak: z wykształcenia biolog i ogrodnik z dyplomem SGGW. Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Miłośniczka drzew i szeroko pojętej przyrody, zafascynowana przyrodą warszawską.
Zespół Połączeni Lasem – Magdalena Szydło i Katarzyna Jaworska, które pomogą Zuzannie przełożyć wiedzę na grę terenową.
Udział mogą wziąć:
• Młodzież 16+
• Dorośli
Spacer rozpocznie się 25 sierpnia 2024 (niedziela) o godz. 11.00
Czas trwania ok 2 godzin
Lokalizacja: Park im. Stefana Żeromskiego
Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na spotkania obowiązują ZAPISY
ŻOLIBORZ DZIENNIKARSKI I JEGO MIESZKAŃCY
Data: niedziela, 25 sierpnia
Godzina rozpoczęcia: 11:00
Miejsce: Żoliborz Dziennikarski
Koszt: bezpłatnie, napiwki mile widziane
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana „Osiedle dziennikarskie” powołana została do życia w 1922 roku z inicjatywy Syndykatu Dziennikarzy Warszawskich. Urbanistyczne założenie osiedla jest dziełem architekta Kazimierza Tołłoczki. Granice osiedla według pierwotnego planu wyznaczały ulice Krasińskiego, Dziennikarska, Sułkowskiego i Karpińskiego. Spora część tej przedwojennej zabudowy zachowała się do naszych czasów.
Na spacer po pełnym zieleni i uroczych dworkowych willi Żoliborzu Dziennikarskim zaprasza Rafał Dąbrowiecki licencjonowany przewodnik warszawski, twórca portalu „Butem po Wawie” i współtwórca projektu „Ogórkiem po Warszawie” oraz zdobywca tytułu „Warszawiak Roku 2018”.
Podczas spaceru dowiedzieć się będzie można między innymi:
- który fragment Żoliborza nazywano niebieskim, a który czerwonym,
- który żoliborski dom już przed wojną wyposażono w garaże podziemne i luksusowe windy,
- który dom odwiedził słynny malarz Pablo Picasso,
- co na Żoliborzu robiła „Niewolnica Isaura”,
- w którym miejscu Alek Dawidowski ukrył słynną tablicę z pomnika Kopernika,
- gdzie powieszono Adolfa Hitlera,
- w którym miejscu wpadł do kanału Krzysztof Kowalewski,
- gdzie mieszkał Jan Kobuszewski,
- kto elektryfikował przedwojenną Polskę i gdzie mieszkał,
- gdzie tworzył ojciec najsłynniejszego sloganu reklamowego,
- piosenka której polskiej gwiazdy stanowi oficjalny hymn rosyjskich kosmonautów.
To i wiele więcej na spacerze, który odbędzie się w niedzielę 25 sierpnia o godzinie 11:00
Spacer jest darmowy, ale jeśli ktoś będzie chciał podziękować przewodnikowi za trud włożony w jego organizację, ten z pewnością się nie obrazi.
Spotkanie uczestników przed wejściem do Urzędu Dzielnicy Żoliborz (Słowackiego 6/8). Na trasie spaceru nie tylko historyczne serce dziennikarskiej osady, ale też najbliższa jej okolica.
Napisz komentarz
Komentarze