W tym artykule przeczytasz o:
- stanie technicznym Fortu Sokolnickiego;
- źle wykonanym remoncie kilkanaście lat temu;
- działaniach Żoliborskiego Domu Kultury;
- czy planowane jest odkopanie fosy wokół Fortu?
Znajdujący się w Parku Żeromskiego Fort Sokolnickiego przeszedł remont między 2008 a 2011 r. Gruntowna rewitalizacja Fortu miała doprowadzić do utworzenia w nim dzielnicowego ośrodka kultury. Ostatecznie obiekt został wydzierżawiony prywatnemu konsorcjum. Już na etapie podpisywania umowy, osoby które wygrały konkurs na dzierżawę początkowo wstrzymały się przed jej podpisaniem. Szybko okazało się, że w Forcie na poziomie piwnicy występuje duże zawilgocenie. W 2012 r. dało się stwierdzić, że ściany wewnątrz Fortu Sokolnickiego są zawilgocone zarówno w podziemiach, jak i na dziedzińcu. Po wygranym przetargu konsorcjum zgłosiło swoje uwagi co do stanu budowli. Na ścianach wyremontowanego za ponad 18 milionów złotych Fortu Sokolnickiego zaczął pojawiać się grzyb.
Wilgoć i grzyb problemem Fortu Sokolnickiego od czasu jego rewitalizacji
Przez następne 10 lat budynek zajmowało Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego, które dzierżawiło obiekt nie od Dzielnicy, ale od Miasta. W międzyczasie była pandemia, podczas której zakazano prowadzenia imprez. Zakaz ten dodatkowo pogorszył stan murów. Ostatecznie umowa dzierżawy z Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego 2 lata temu skończyła się i władze samorządowe mogły rozpocząć jakiekolwiek działania, aby Fort na nowo mógł „stanąć na nogi”. W związku z tym, że od lat mówiło się o potrzebie utworzenia na Żoliborzu domu kultury, powołano w dzielnicy nową jednostkę budżetową - Żoliborski Dom Kultury. Nowy dom kultury jako instytucja z założenia ma działać w dwóch budynkach. Pierwszy budynek to nieruchomość przy ul. Śmiałej, gdzie kilka lat temu władze dzielnicowe odzyskały budynek po Veolii (d. SPEC). W międzyczasie przeprowadzono konkurs architektoniczny na przebudowę starego budynku. Z kolei drugą nieruchomością jest właśnie sam Fort Sokolnickiego. Oba budynki z założenia miały się wzajemnie uzupełniać i pełnić różne funkcje w ramach potrzeb Żoliborskiego Domu Kultury.
Problem postępuje
Od dwóch lat Żoliborski Dom Kultury wykorzystuje Fort Sokolnickiego do różnych wydarzeń. Organizowane są w nim zarówno koncerty, jak i wystawy. Oczywiście potencjał tego obiektu jest o wiele większy, lecz aktualnie nie ma do tego odpowiednich warunków. Ściany zarówno w piwnicy, jak i na parterze są w coraz gorszym stanie, a sam poziom ich zawilgocenia zwiększa się w zastraszającym tempie.
Już podczas wystawy malarstwa Marii Kiesner pt. „Modernizmy”, która odbyła się jeszcze przed wakacjami, dało się zauważyć odpadające tynki ze ścian w niektórych pomieszczeniach znajdujących się na parterze. Najwięcej w niedużym przedsionku oraz w pomieszczeniu, w którym kilka lat temu znajdowało się bistro.
Żoliborski Dom Kultury o planach remontowych
W kwestii stanu ścian na parterze, a także stanu piwnic zwróciliśmy się z pytaniami do Żoliborskiego Domu Kultury. Przy okazji zadaliśmy pytanie, czy przyczyną zawilgoconych ścian jest wyłącznie postępująca wilgoć w podziemiach fortu, czy też może ona wynikać np. z przeciekania wody z konstrukcji dachu. W odpowiedzi Żoliborski Dom Kultury przekazał informację, że ściany Fortu Sokolnickiego, szczególnie w kondygnacji podziemnej są zawilgocone od czasu kiedy zasypano fosę w latach 20. i 30. Jednocześnie Dyrektorka Żoliborskiego Domu Kultury Iwona Mirosław-Dolecka zdementowała, aby zawilgocenie ścian było spowodowane wadami konstrukcyjnymi zadaszenia dziedzińca. „Na poziomie piwnic konieczna jest wymiana wszystkich tynków renowacyjnych całkowicie zawilgoconych i zasolonych” - podkreśliła Iwona Mirosław-Dolecka. Z informacji uzyskanych od Żoliborskiego Domu Kultury wynika, że w 2025 r. planowane jest przygotowanie projektu remontu i przebudowy Fortu Sokolnickiego.
Co z odkopaniem fosy wokół Fortu?
Od lat trwają szerokie dyskusje o tym, że zasypana fosa wokół Fortu powinna zostać odkopana. Wielu mieszkańców dziwiło się, że nie odkopano fosy kilkanaście lat temu, kiedy była ku temu okazja. „Odnośnie odkopania fosy to Wojewódzki Konserwator Zabytków wstępnie wyraził zgodę na przywrócenie fosy wokół obiektu” - poinformowała dyrektor Mirosław-Dolecka. „Prace remontowe będzie można rozpocząć po wykonaniu dokumentacji architektoniczno-budowlanej zatwierdzonej przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz organ architektoniczno-budowlany Prezydenta m. st. Warszawy” - dodała.
W związku z całą procedurą, remont Fortu Sokolnickiego zacznie się nie wcześniej niż za 2 lata.
Napisz komentarz
Komentarze