Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 21:10
Reklama

Święto Wojska Polskiego w Muzeum Historii Polski

W czwartek, 15 sierpnia w Muzeum Historii Polski odbędzie się cykl imprez związanych z obchodami Święta Wojska Polskiego i rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Święto Wojska Polskiego w Muzeum Historii Polski

Źródło: Muzeum Historii Polski

W tym artykule przeczytasz o:

  • wspólnym świętowaniu w Muzeum Historii Polski
  • programie i atrakcjach

W Muzeum Historii Polski odbędzie się w czwartek 15 sierpnia cykl imprez z okazji Święta Polskiego i rocznicy Cudu nad Wisłą. Wystawa „Potęga opowieści”, oprowadzania kuratorskie, kino muzealne oraz strefa edukacji z zajęciami plastycznymi i zagadkami – to główne atrakcje, które muzeum przygotowało dla zwiedzających. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Program:

10.00-18.00 – wystawa „POTĘGA OPOWIEŚCI. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum”, sala wystaw czasowych (ostatnie wejście na wystawę o godzinie 17:00)

12.00, 13.00, 14.00, 15.00 – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie „POTĘGA OPOWIEŚCI. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum”, sala wystaw czasowych

12.00-18.00 – STREFA EDUKACJI - tworzenie oryginalnych przypinek i magnesów, zajęcia plastyczne i kolorowanki historyczne oraz łamigłówki, Centrum Edukacyjne MHP

14.00-17.30 – KINO MUZEALNE, sala kinowo-teatralna
14.00 Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza, reż. Agata Mianowska
Film bazuje na rysunkach tytułowego bohatera, korespondenta wojennego 1. Dywizji Pancernej, znanego przede wszystkim jako ilustrator Przygód Koziołka Matołka autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Dwunastominutowa animacja, odbiegająca od współczesnych masowych produkcji, w przystępny i pogodny sposób przybliża najważniejsze wydarzenia z dziejów dywizji. Narratorem jest Zbigniew Zamachowski.
14.15 Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku, reż. Rafał Geremek
Produkcja jest próbą uporządkowania najważniejszych wydarzeń i ciekawostek z życia dowódcy 1. Dywizji Pancernej. Reżyser, podążając śladami Maczka m.in. przez dzisiejszą Ukrainę, Francję, Szkocję i Holandię, podjął nie lada wyzwanie przeniesienia na ekran 102 lat życia bohatera pięciu narodów. Wspomnienia rodziny generała i jego ostatnich żyjących podkomendnych umiejętnie uzupełnił zdjęciami i filmowymi relacjami z europejskich archiwów. Całość jest przeplatana scenami fabularnymi z udziałem aktora Redbada Klynstra-Komarnickiego w roli generała Maczka.
15.30 Bitwa Warszawska 1920-2020, reż. Lidia Chołody
Dokument przedstawia głównych bohaterów Bitwy Warszawskiej: polskich dowódców, z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele. Jednocześnie mówi o bezimiennych bohaterach: młodzieży, studentach, zwykłych ludziach − bez poświęcenia tych ochotników nie byłoby możliwe stawienie czoła najeźdźcom. Twórcy filmu, opowiadając o wojnie polsko-bolszewickiej, dla zobrazowania wydarzeń wykorzystują zbiory Muzeum Historii Polski pochodzące z tego okresu.
16.00 Marian na wojnie Animowana historia Mariana Walentynowicza
16.15 Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku
17.30 Bitwa Warszawska 1920-2020

12.00, 13.00 – Oprowadzanie kuratorskie po plenerowej wystawie „Powstali 1863-64”, Park Muzeum Historii Polski

Będzie też można wejść na taras widokowy i podziwiać panoramę Warszawy, a w muzealnym parku odpocząć pośród zieleni. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 32 km/h