W tym artykule przeczytasz o:
- cyklu "Halo, kino Tęcza"
- retrospektywie Janusza Majewskiego w ramach cyklu
- pokazie filmu "Sprawa Gorgonowej"
W każdy czwartek Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w ramach cyklu „Halo, kino Tęcza” zaprasza warszawianki i warszawiaków na pokazy filmów zmarłego na początku roku, zamieszkałego przez wiele lat na Żoliborzu Janusza Majewskiego. We wtorki tradycyjnie będzie można obejrzeć najciekawsze filmy z kilku festiwali: Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida", Afrykamera i Ukraina! Wszystkie projekcje rozpoczynają się o 21:00, wstęp wolny.
Retrospektywa Janusza Majewskiego
Janusz Majewski to jeden z najbardziej uznanych i wszechstronnych polskich reżyserów filmowych. Zasłynął z umiejętności tworzenia filmów, które łączyły w sobie głęboką analizę psychologiczną postaci z wyrafinowaną estetyką. Jego twórczość obejmuje szeroki wachlarz gatunków filmowych – od dramatów historycznych po komedie, co świadczy o jego niezwykłej wszechstronności i talencie do opowiadania różnych historii.
Majewski wyróżniał się umiejętnością tworzenia filmów, które jednocześnie bawiły i skłaniały do refleksji. Jego filmy często eksplorowały skomplikowane relacje międzyludzkie, ukazywały różnorodne aspekty ludzkiej natury oraz analizowały polską rzeczywistość historyczną i społeczną. Estetyka jego filmów była zawsze dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, co nadawało jego dziełom niepowtarzalny klimat i styl. Mówiło się o nim filmowy erudyta, mistrz kina retro.
Więcej o Januszu Majewskim pisaliśmy tutaj:
W ramach przeglądu filmów Janusza Majewskiego w czwartek, 8 sierpnia odbędzie się pokaz filmu „Sprawa Gorgonowej" - wysmakowanego kryminału w stylu retro w dwóch częściach: lwowskiej i krakowskiej.
SPRAWA GORGONOWEJ
Inżynier Zaremba (Roman Wilhelmi) siada do kolacji z trójką dzieci i Ritą Gorgonową (Ewa Dałkowska) - kochanką, gospodynią, opiekunką dzieci i matką jego najmłodszej córki. Atmosfera jest napięta. Na ranem rodzina ze zgrozą odnajduje ciało zamordowanej siekierą siedemnastoletniej córki Zaremby. Rozpoczyna się dochodzenie w sprawie zabójstwa. Podejrzana jest Gorgonowa, ze względu na to, że w miarę dorastania najstarszej córki Zaremby ich relacje pogarszały się. Dochodzenie prowadzą twardą ręką prokurator Krynicki (Mariusz Dmochowski) i aspirant Respond (Jan Englert), kontynuuje ostrożniejszy sędzia śledczy (Andrzej Łapicki). Obrony ciężarnej Gorgonowej przed „głosem ulicy” podejmuje się słynny adwokat Axer (Aleksander Bardini). Sąd we Lwowie uznaje oskarżoną za winną i skazuje na śmierć przez powieszenie. Kobieta rodzi następną córkę Zaremby i ponownie staje przed sądem. W ramach procesu przeprowadzona zostaje kolejna wizja lokalna z udziałem składu sędziowskiego i biegłego (Wojciech Pszoniak). Gorgonowa podtrzymuje swoją niewinność, ale sąd podtrzymuje wyrok, złagodzony do kary więzienia na 8 lat. Sprawa Gorgonowej była jednym z najgłośniejszych procesów sądowych okresu międzywojnia. Społeczna nieufność wobec jego pochodzącej z Dalmacji konkubiny wynikała z moralności mieszczańskiej, mizoginii i ksenofobii.
Janusz Majewski, wybitny twórca kina kostiumowego, stworzył wysmakowany film kryminalny retro w dwóch częściach: lwowskiej i krakowskiej. Współautorem opartego na faktach scenariusza był Bolesław Michałek, scenarzysta, kierownik literacki Zespołów Filmowych X i TOR, krytyk filmowy. Autorzy korzystali z obszernych relacji i komentarzy prasowych z procesu, jaki toczył się w latach 1932-33. Za scenografię odpowiadał Allan Starski, dekorację wnętrz Ewa Braun, a kostiumy Wiesława Starska i Danuta Hałatek. Zygmunt Samosiuk, autor zdjęć, został uhonorowany Nagrodą za zdjęcia na 4. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (1977).
Reżyseria: Janusz Majewski
Obsada: Ewa Dałkowska, Roman Wilhelmi, Mariusz Dmochowski, Jan Englert, Wojciech Pszoniak, Andrzej Łapicki, Stanisław Zaczyk
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 1977
Czas trwania: 137 minut
Seanse: Dziedziniec kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6, Warszawa:
czwartek, 8 sierpnia 21:00
Wstęp wolny
Napisz komentarz
Komentarze