Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 14:31

Żoliborskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

31 lipca oraz 1 sierpnia odbyły się liczne inicjatywy związane z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w naszej dzielnicy. Była to okazja, żeby na nowo odkryć historię tamtych wydarzeń.
Żoliborskie obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Autor: Wiktor Zając

Jeszcze przed oficjalnymi obchodami, zarówno na Żoliborzu, jak i na Bielanach miały miejsce różne wydarzenia związane ze zbliżającymi się obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Po raz dziewiąty odbyła się akcja sprzątania kwatery i grobów Żołnierzy „Żywiciela”. W ubiegłą niedzielę 28 lipca odbyło się sprzątanie kwatery „Żywiciela” poległych pod Boernerowem na Cmentarzu Wawrzyszewskim. Obecny był na nich Jakub Tomasz Nowakowski ps. "Tomek". Z kolei następnego dnia trwało sprzątanie kwatery „Żywiciela” na Powązkach Wojskowych. Jak co roku organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Żołnierzy AK „Żywiciela” i Miłośników Ich Tradycji, Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 oraz Moje Miasto Żoliborz. 

Uroczystości przed Pomnikiem Żołnierzy "Żywiciela" podczas 80. rocznicy wybuchu Powstnaia Warszawskiego

Uroczystość przed pomnikiem Żołnierzy „Żywiciela”

O 9:30 rozpoczęły się uroczystości przed pomnikiem w parku Żołnierzy „Żywiciela”. W obchodach wzięli udział żyjący Powstańcy, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele różnych organizacji, a także mieszkańcy dzielnicy. Przemówienie wygłosił prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK „Żywiciela” i Miłośników Ich Tradycji Bogusław Kamola ps. „Hipek”, a także wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, europoseł Tobiasz Bocheński i prof. Mieczysław Puławski, który odczytał Credo Żoliborskie. Ponadto w uroczystościach wziął udział również wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski. Podczas uroczystości miała miejsce salwa honorowa Wojska Polskiego. Następnie śpiewano powstańcze pieśni oraz odbyła się krótka modlitwa za poległych Powstańców. Następnie z asystą żołnierzy, poszczególne delegacje złożyły wieńce, kwiaty i znicze.

Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy "Żywiciela" i Miłośników Ich Tradycji - Bogusław Kamola ps. "Hipek"

Uroczystości przy tablicy pod kotłownią i złożenie kwiatów przed kamieniem Kompanii AK „Żniwiarz”

Ok. 11:30 odbyły się uroczystości przed budynkiem kotłowni na rogu ul. Suzina i ul. Próchnika pod tablicą pamięci Żołnierzy OW PPS im. J. Dąbrowskiego, gdzie nieopodal gdzie padły pierwsze strzały w Powstaniu Warszawskim - jeszcze przed słynną godziną „W”. Wieńce złożyli przedstawiciele Powstańców, Zarząd Dzielnicy, Zarząd WSM „Żoliborz Centralny” oraz przedstawiciele PPS. Niewielka delegacja udała się także na skwer Kompanii AK „Żniwiarz”, gdzie złożono wieńce.

Przed tablicą Pamięci Żołnierzy OW PPS z bat. im. J. Dąbrowskiego na rogu ul Suzina i ul. Próchnika wieniec składają w imieniu WSM  "Żoliborz Centralny" Zarząd Spółdzielni: Barbara Hruszowiec i Sławomir Zielski

Spotkanie z Powstańcami oraz koncert w Klasztorze Sióstr Zmartwychwstanek

Około południa odbyło się spotkanie w Klasztorze Sióstr Zmartwychwstanek. To tu w trakcie Powstania mieścił się szpital powstańczy. Uczestników powitała jedna z sióstr, a także sekretarz Stowarzyszenia Żołnierzy „Żywiciela” i Miłośników Ich Tradycji i zarazem radny dzielnicy Tomasz Michałowski. Na to wyjątkowe spotkanie przybyli także wiceburmistrzyni Joanna Kotkowska-Pyzel, wiceburmistrz Tomasz Mielcarz oraz burmistrz Dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk.

Siostra dziękuje za wręczone tomiki poezji Stanisławy Saloni. Na scenie od lewej: Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Bielan, Joanna Kotkowska-Pyzel - Wiceburmistrzyni Żoliborza,      Tomasz Mielcarz - Wiceburmistrz Żoliborza oraz Tomasz Michałowski - radny Żoliborza oraz sekretarz Stowarzyszenia Żołnierzy AK "Żywiciela" i Miłośników Ich Tradycji

Następnie odbył się krótki koncert w wykonaniu Magdaleny Este Gołębiewskiej oraz Wojciecha Pulcyna (kontrabas) sfinansowany przez Stowarzyszenie Żołnierzy AK „Żywiciela” i Miłośników Ich Tradycji przy pomocy siostrzeńca sanitariuszki Zgrupowania AK „Żywiciel” Stanisławy Saloni - Krzysztofa Teisseyre. Każdy kto miał okazję uczestniczyć w tej kameralnej uroczystości otrzymał także tomik poezji Stanisławy Saloni wydany dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Żoliborz. Ponadto osoby, które najbardziej były zaangażowane w sprzątaniu grobów kwatery „Żywiciela” otrzymały nagrody. Wśród nich były także dzieci. W międzyczasie o Powstaniu, jak i o samym klasztorze opowiadała Janina Jankowska ps. „Jasia” (zd. Kowalczyk), która w trakcie Powstania była 17-letnią sanitariuszką.

Janina Jankowska ps. "Jasia" - podczas Powstania była 17-letnią sanitariuszką

Po części oficjalnej można było zwiedzić korytarze klasztoru, gdzie znajduje się Izba Pamięci klasztoru. Następnie uczestnicy zostali zaproszeni na obiad do restauracji „Kotłownia”.

1 sierpnia - Godzina „W”

Jak co roku mieszkańcy zgromadzili się na pl. Wilsona, żeby uczcić Godzinę „W”. Na plac przybył tłum, żeby oddać pamięć Powstańcom. Podczas wycia syren palone były race, następnie odśpiewano hymn państwowy. W międzyczasie na niebie pojawiły się samoloty cztery samoloty F-16 „Jastrząb” oraz samolot transportowy C-130 Herkules, które przeleciały bezpośrednio nad placem.

Godzina "W" na pl. Wilsona

Warto również dodać, że co roku w Godzinę "W" Powstańcy "Żywiciela" i rodziny 'żywicielowe" spotkają się w kwaterze Żołnierzy "Żywiciela" A28 na Powązkach Wojskowych. 

 

Godzina „W” pod domem Romana Łuczaka ps. „Generał” na Żoliborzu Oficerskim

Na ul. Czarnieckiego między domem nr 17 a Parafią p.w. Dzieciątka Jezus (nr 15) odbyła się kameralna uroczystość z inicjatywy rodziny chorążego Romana Łuczaka ps. „Generał”. Rodzina kontynuuje piękną tradycję obchodów rocznicy wybuchu Powstania i zapraszają na uroczystości do domu na Żoliborzu Oficerskim, w którym mieszkał Pan Roman. Przed domem mieszkańcy śpiewali pieśni powstańcze. Była też okazja do odwiedzenia niedużej Izby Pamięci Romana Łuczaka, znajdującej się w piwnicy, w której mieścił się schron, warsztat rusznikarski i magazyny broni.

Godzina "W" pod domem chorążego Romana Łuczaka ps. "Generał"

Kino plenerowe

Ostatnim ciekawym wydarzeniem w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego była inicjatywa zorganizowana przez Administrację i Radę Osiedla WSM Zatrasie zorganizowane na terenie parku osiedlowego. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 19:15. Uczestników powitał Dyrektor Osiedla Jarosław Kulawiak, który wygłosił uroczyste przemówienie. Następnie głos zabrał Wiceprzewodniczący Rady Osiedla Marek Kałyńczak, który przedstawił prezentację z nazwiskami kilkunastu Powstańców, którzy po wojnie zamieszkiwali osiedle. Obecnie Administracja i Rada Osiedla poszukują nazwisk pozostałych Powstańców w celu opracowania bazy, na podstawie której w przyszłości miałaby powstać tablica upamiętniająca te osoby.

Projekcja filmu "Powstanie Warszawskie" w parku osiedlowym na Zatrasiu

Podczas krótkiej uroczystości wręczono kwiaty rodzinom Powstańców, którzy mieli okazję podzielić się swoimi wspomnieniami. Następnie odbyła się projekcja filmu „Powstanie Warszawskie” reż. Jana Komasy.

Wystawa zdjęć z Powstania w Szklanym Domu

O godz. 19:00 odbyła się wystawa zdjęć z Powstania Warszawskiego wykonanych przez ówczesnego mieszkańca Szklanego Domu Stefana Lewandowskiego, który był bratem żołnierza Zgrupowania AK "Żniwiarz”. Zdjęcia zostały wyeksponowane na tarasie Szklanego Domu, znajdującego się na dachu. 

Wystawa na tarasie Szklanego Domu - Fot. Natalia Milewska-Dyba

Atmosferę wystawy podkreślało pięknie zachodzące słońce i muzyka z tamtych lat grana przez Mariusza Wróbla. Na najwyższym punkcie tarasu umieszczono 31 czerwonych róż symbolizujących 31 ofiar poległych 31 sierpnia 1944 r. Wydarzenie było inicjatywą sąsiedzką, której pomysłodawcą była Natalia Milewska-Dyba, obecna właścicielka oryginalnych zdjęć z Powstania Warszawskiego. 

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

Z rabatów mogą korzystać tylko prenumeratorzy posiadający aktywną (wykupioną) prenumeratę.

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Aktualną listę partnerów oraz informacje o oferowanych przez nich rabatach znajdziesz na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów" oraz w przesyłanych do Ciebie newsletterach.

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna.

Po wykupieniu prenumeraty będziesz mieć dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

Dokonując zakupu online u naszych partnerów, aby otrzymać rabat, należy przy zamówieniu wpisać specjalny kod, który zostanie wygenerowany przez partnera i przekazany prenumeratorowi.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online i/lub realizacji vouchera (będącego nagrodą w konkursie dla prenumeratorów, o którym piszemy w pkt. 9) trzeba powołać się na kod/voucher wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę lub odebrać nagrodę w konkursie.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem. Szczegółowe informacje znajdziesz w opisie oferty każdego z nich.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Rabatów przeznaczonych dla prenumeratorów nie można przekazywać osobom trzecim. Są one dedykowane wyłącznie dla naszych prenumeratorów jako forma podziękowania za wsparcie. Udowodnione przypadki łamania tego postanowienia będą skutkowały anulowaniem prenumeraty, bez możliwości jej odnowienia.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Nie. Każdy z partnerów ma swoje odrębne rabaty, które nie łączą się z rabatami od innych partnerów.

Tak, ale Twoja subskrypcja będzie aktywna do końca okresu rozliczeniowego, na który się zdecydowałeś.

Wystarczy zaoferować zniżki (10%, 15% lub 20%) na swoje produkty lub usługi dla naszych prenumeratorów. W zamian otrzymasz pakiet promocyjny opisany w naszej ofercie.

Skontaktuj się z nami pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [662001449]. Omówimy szczegóły i odpowiemy na wszelkie pytania.

Po skontaktowaniu się z nami ustalimy szczegóły współpracy, podpiszemy umowę i przekażemy wszystkie niezbędne materiały do realizacji promocji.

Nie, udział jest całkowicie bezpłatny. W ramach współpracy barterowej oferujesz rabaty dla naszych prenumeratorów, a my zapewniamy Ci promocję i zwiększenie rozpoznawalności Twojej marki.

Nie. Program skierowany jest głównie do firm z Żoliborza i Bielan, aby wspierać lokalną społeczność. Jeśli Twoja firma działa w tym obszarze lub kieruje ofertę (także) do mieszkańców tych dzielnic, zapraszamy do współpracy. Zapraszamy zatem do współpracy także firmy i instytucje z innych warszawskich dzielnic!

Nie. Z rabatów oferowanych przez partnerów będą mogli skorzystać wszyscy aktywni (posiadający opłaconą prenumeratę) prenumeratorzy „Gazety Żoliborza”, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Twoja firma otrzyma bezpłatną reklamę w naszych mediach: na portalu, w social mediach, grupach lokalnych, w artykułach oraz w kampaniach reklamowych. Dzięki temu zwiększysz rozpoznawalność marki i dotrzesz do szerokiej lokalnej społeczności. Zrobisz to w sposób innowacyjny i efektywny – całkowicie bezpłatnie. Naszym głównym celem jest nie tylko uhonorowanie naszych prenumeratorów, ale też skuteczne zareklamowanie ofert firm, które zostaną naszymi partnerami.

Oferujemy m.in.:

  • Baner reklamowy z Twoim logotypem na naszym portalu i w social mediach.
  • Publikację artykułu zbiorczego promującego wszystkich partnerów.
  • Top Layer z informacjami o prenumeracie i partnerach.
  • Stałą komunikację w naszych grupach społecznościowych.
  • Zdjęcie w tle w mediach społecznościowych z logotypami partnerów.
  • Relacje (stories) z logotypami partnerów.
  • Plakat promocyjny informujący o współpracy.
  • Mailingi do prenumeratorów (dla partnerów oferujących 15% i 20% rabatu).
  • Promocję w Kinie Wisła (dla partnerów oferujących 20% rabatu).

Nasi partnerzy będą przedstawieni na stronie głównej naszego portalu, w zakładce PREMIUM w artykule "Rabaty dla Prenumeratorów". Będą umieszczeni wg dwóch kryteriów: wysokość rabatów i kolejność alfabetyczna. Ich lista będzie też wysyłana w newsletterach dla prenumeratorów.

Obsługa partnera będzie sprawdzać, czy prenumerator, który chce skorzystać z rabatu, ma dostęp do specjalnie dedykowanego artykułu („Rabaty dla Prenumeratorów”), w którym będą wymienieni wszyscy nasi partnerzy (będą tam także ich logotypy). Przy zakupie w sklepie stacjonarnym lub w momencie płatności za usługę wystarczy pokazać jego treść obsłudze partnera, wskazując baner odpowiadający miejscu, w którym dokonujemy zakupów/płacimy za usługę.

W przypadku zakupów online należy podać kod wygenerowany przez partnera. Dzięki temu będzie można zakupić produkt/usługę.

Wspólnie z naszymi partnerami będziemy organizowali konkursy dla naszych prenumeratorów. Do wygrania będą w nich między innymi bilety czy karnety. Wśród nagród będą też zniżki na produkty i usługi oferowane przez partnerów. Laureaci takich konkursów otrzymają specjalnie dedykowany voucher, wygenerowany przez partnera konkursu, dzięki któremu będą mogli zrealizować nagrodę. By odebrać nagrodę, trzeba będzie okazać ten voucher lub wpisać (w przypadku realizacji online) umieszczony na nim kod, wygenerowany przez partnera.

Szczegóły dotyczące sposobu wykorzystania, ilości i dostępności rabatów ustalamy indywidualnie, aby najlepiej dopasować ofertę do potrzeb Twojej firmy. Stałe są tylko wysokości oferowanych rabatów: 10%, 15% i 20%.

Wysokość rabatu u każdego partnera jest stała w czasie jednego cyklu, który trwa miesiąc. Partner może zmienić wysokość rabatu w każdym cyklu.

Zależeć to będzie od indywidualnych ustaleń z każdym partnerem.

Oczywiście! Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje, które mogą przynieść korzyści obu stronom.

Czas trwania współpracy ustalamy indywidualnie, ale minimalny okres to jeden miesiąc (jeden cykl współpracy). Możesz zdecydować się na okres próbny (miesięczny) lub długoterminową współpracę.

Tak, aczkolwiek Twoja obecność – a zatem przywileje i obowiązki partnera – będą obowiązywały do zakończenia miesięcznego cyklu współpracy.