W tym artykule przeczytasz o:
- pierwszych powstańczych strzałach na Żoliborzu
- uroczystości upamiętniających bohaterów pod pomnikiem "Żywiciela"
Uroczystości otworzył Bogusław Kamola, ps. „Hipek”, żołnierz Armii Krajowej ze Zgrupowania „Żyrafa”, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej „Żywiciel” i Miłośników Ich Tradycji.
80 lat temu, tu na Żoliborzu, padły pierwsze strzały, które dały iskrę do rozpoczęcia, przedwcześnie zresztą, walk powstańczych. Zryw planowany był o godzinie 17, natomiast na Żoliborzu pierwsze strzały padły już po godzinie 13.
1 sierpnia 1944 roku przy ul. Krasińskiego przed godziną „W” padły pierwsze strzały Powstania – wówczas żołnierze AK, którzy przenosili broń na miejsce koncentracji jednego z oddziałów, napotkali niemiecki patrol i rozpoczęła się strzelanina. Niemcy ściągnęli posiłki ze Śródmieścia, a do walk przyłączyły się kolejne powstańcze oddziały. Przez cały okres powstania Żoliborz - odcięty od Śródmieścia przez siły niemieckie - stanowił powstańcze państwo nazywane "Rzeczpospolitą Żoliborską” ze sprawnie zorganizowaną administracją wojskową i cywilną. Powstanie Warszawskie zakończyło się na Żoliborzu 30 września.
W uroczystościach na Żoliborzu, wzięła udział Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Powstanie Warszawskie nie było zwykłą bitwą II wojny światowej. Tu nie szło o wojskowe zwycięstwo. Tu szło o ocalenie polskiej państwowości, gdy na przedpolach Warszawy ścierały się dwa totalitaryzmy: hitlerowski i stalinowski. Szło o ocalenie ludności przed planową eksterminacją. Ocalenie miasta przed nienawistnym, nieracjonalnym szałem Hitlera. I ocalenie Polski przed stalinowskim terrorem. Dziś żyjemy we wspaniale odbudowanej Warszawie, w niepodległej Polsce. I wiemy jedno – musimy naszym dzieciom, naszym wnukom przekazać te wartości, aby miały je zawsze w głowie. I aby mogły się nimi kierować w swoim życiu. Tu, przy kamieniu „Żywiciela”, obiecuję bohaterom tamtych walk, że to zrobimy – dodała wiceprezydentka.
W obecności wojskowej asysty honorowej pod pomnikiem poświęconym Żołnierzom II Obwodu „Żywiciel”, autorstwa Andrzej Misiorowskiego, ps. „Miś”, żołnierza powstania, hołd i kwiaty złożyli Żołnierze Powstania i kombatanci II wojny światowej, przedstawiciele administracji rządowej, władz m.st. Warszawy, stołeczni radni oraz władze dzielnicy Żoliborz.
Napisz komentarz
Komentarze