Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 października 2024 16:33

Uroczystości powstańcze pod pomnikiem „Żywiciela”

Kamień przy ul. Popiełuszki, poświęcony Żołnierzom II Obwodu AK zgrupowania „Żywiciel” to jedno z najważniejszych miejsc pamięci o zaciętych walkach powstańczych na terenie Żoliborza. W przededniu 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pod pomnikiem odbyły się uroczystości, w których wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i dzielnicowych oraz mieszkańcy.
  • Źródło: UM Warszawa
Uroczystości powstańcze pod pomnikiem „Żywiciela”

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • pierwszych powstańczych strzałach na Żoliborzu
  • uroczystości upamiętniających bohaterów pod pomnikiem "Żywiciela"

Uroczystości otworzył Bogusław Kamola, ps. „Hipek”, żołnierz Armii Krajowej ze Zgrupowania „Żyrafa”, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej „Żywiciel” i Miłośników Ich Tradycji.

 80 lat temu, tu na Żoliborzu, padły pierwsze strzały, które dały iskrę do rozpoczęcia, przedwcześnie zresztą, walk powstańczych. Zryw planowany był o godzinie 17, natomiast na Żoliborzu pierwsze strzały padły już po godzinie 13.

1 sierpnia 1944 roku przy ul. Krasińskiego przed godziną „W” padły pierwsze strzały Powstania – wówczas żołnierze AK, którzy przenosili broń na miejsce koncentracji jednego z oddziałów, napotkali niemiecki patrol i rozpoczęła się strzelanina. Niemcy ściągnęli posiłki ze Śródmieścia, a do walk przyłączyły się kolejne powstańcze oddziały. Przez cały okres powstania Żoliborz - odcięty od Śródmieścia przez siły niemieckie - stanowił powstańcze państwo nazywane "Rzeczpospolitą Żoliborską” ze sprawnie zorganizowaną administracją wojskową i cywilną. Powstanie Warszawskie zakończyło się na Żoliborzu 30 września.

W uroczystościach na Żoliborzu, wzięła udział Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Powstanie Warszawskie nie było zwykłą bitwą II wojny światowej. Tu nie szło o wojskowe zwycięstwo. Tu szło o ocalenie polskiej państwowości, gdy na przedpolach Warszawy ścierały się dwa totalitaryzmy: hitlerowski i stalinowski. Szło o ocalenie ludności przed planową eksterminacją. Ocalenie miasta przed nienawistnym, nieracjonalnym szałem Hitlera. I ocalenie Polski przed stalinowskim terrorem. Dziś żyjemy we wspaniale odbudowanej Warszawie, w niepodległej Polsce. I wiemy jedno – musimy naszym dzieciom, naszym wnukom przekazać te wartości, aby miały je zawsze w głowie. I aby mogły się nimi kierować w swoim życiu. Tu, przy kamieniu „Żywiciela”, obiecuję bohaterom tamtych walk, że to zrobimy – dodała wiceprezydentka.

W obecności wojskowej asysty honorowej pod pomnikiem poświęconym Żołnierzom II Obwodu „Żywiciel”,  autorstwa Andrzej Misiorowskiego, ps. „Miś”, żołnierza powstania, hołd i kwiaty złożyli Żołnierze Powstania i kombatanci II wojny światowej, przedstawiciele administracji rządowej, władz m.st. Warszawy, stołeczni radni oraz władze dzielnicy Żoliborz.


Źródło: UM Warszawa

Źródło: UM Warszawa

Źródło: UM Warszawa

Źródło: UM Warszawa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 26 km/h