W tym artykule przeczytasz o:
- koncercie Mariki w Letnisku Żoliborz
- dorobku i sylwetce wokalistki
W Letnisku przy żoliborskiej plaży w czwartki w ramach cyklu "Na Koloniach" odbywają się spotkania z różnorodną polską współczesną muzyką. Czwartkowe wieczory kończą się dyskoteką i szalonym tańcem. Organizatorzy mieszają style i gatunki, sięgając po nowe i sprawdzone nazwiska. 1 sierpnia, w czwartek o 19:00 rozpocznie się kolejna edycja cyklu, którą poprowadzi DJ Z Wąsem. O 20:30 na letniskowej scenie pojawi się gwiazda wieczoru - Marika. Support: Dj z Wąsem.
Marika to wszechstronna artystka muzyczna, znana z mocnej nawijki i charyzmatycznych występów. Pochodzi z Białegostoku. Zadebiutowała w 2002 roku jako wokalistka sound systemu Bass Medium Trinity, z którym nagrała album pt. Mówisz i masz (2004). Między 2002 a 2005 występowała także w zespole Breakbeat Propaganda W 2005 roku występowała jako solistka w projekcie teatralnym 12 ławek zrealizowanym w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a także supportowała Macy Gray podczas jej koncertu w Warszawie. Wzięła udział w polsko-niemieckim projekcie muzycznym Polski ogień (2006), w którego ramach nagrała piosenki: „Siła ognia” i „What’s Ya Flava”. Zaśpiewała także w ramach koncertu Trendy na TOPtrendy w Operze Leśnej.
W 2007 roku wydała pierwszy, solowy singiel „Moje serce”, a w 2008 roku debiutancki album studyjny pt. Plenty. Za płytę otrzymała nominację do nagrody Fryderyk za album roku hip-hop/R&B, była też nominowana do nagrody w kategorii nowa twarz fonografii. Podczas plebiscytu Superjedynki na 46. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu nominowana została za debiut roku. Latem 2009 roku wydała winylową płytę pt. So Remixed zawierającą remiksy utworów z albumu Plenty. We wrześniu tego roku wystartowała z programem radiowym Towary kolonialne w Roxy FM.
W 2010 roku Marika wydała drugi solowy album studyjny pt. Put Your Shoes On/Off, na który złożyły się dwie płyty: pierwsza zawierała premierowy materiał, a druga – remiksy. Wydawnictwo promowała singlem „Uplifter”. Za album była nominowana do Fryderyka. i Superjedynki. W sierpniu 2012 roku ukazała się kompilacja Morowe panny, odnosząca się do historii kobiet z czasu powstania warszawskiego. Wydała także trzeci solowy album studyjny pt. Momenty, który nagrała z zespołem Spokoarmia i który promowała singlami „Baqaa” i „Widok”. W latach 2013–2014 wraz z Tomaszem Kammelem prowadziła trzy edycje programu The Voice of Poland. W międzyczasie pojawiła się na dwóch kolejnych składankach historycznych: Panny wyklęte i Panny wyklęte: wygnane vol. 1.
W 2015 roku wydała album pt. Marta Kosakowska, na którym umieściła utwory elektroniczne i avant-popowe. Płycie towarzyszyła także radykalna zmiana wizerunkowa Mariki. Album poprzedziła wydaniem singli: „Tabletki” (oraz „A jeśli to ja”. W 2016 roku wydała książkę pt. Antydepresanty zawierająca teksty ok. 30 piosenek, czarno-białe ilustracje autorstwa Sylwii Wilk, 20 opowiadań i dziewięć filmów. Pojawiła się też w filmie dokumentalnym Tacy jak my oraz w książce Katarzyny Olubińskiej Bóg w wielkim mieście, będącej zbiorem wywiadów na temat religii. W 2018 roku wydała odświeżoną wersję singla „Moje serce” z okazji 10-lecia wydania debiutanckiego albumu. W kolejnych miesiącach skupiała się głównie na życiu rodzinnym, choć wciąż regularnie występowała. W maju 2020 wydała singiel „Jak na moje oko”. W 2023 wydała szósty solowy album pt. Cykl, za który dostała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii album roku Soul/R&B/Reggae.
Napisz komentarz
Komentarze