Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 października 2024 16:33

Cmentarz Wojskowy - śladem okupacji, walki i Powstania Warszawskiego

W sobotę, 27 lipca, o godzinie 11:00 rozpocznie się spacer z przewodnikiem po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
  • Źródło: Warszawski Zaułek
Cmentarz Wojskowy - śladem okupacji, walki i Powstania Warszawskiego

Źródło: Warszawski Zaułek

W tym artykule przeczytasz o:

  • spacerze po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
  • programie zwiedzania
  • kiedy odbędzie się spacer

"Bez względu na pogodę ludzie musieli nieraz godzinami wystawać na ulicach i chwytać się rozmaitych sposobów, by nie zwrócić na siebie uwagi. Do ich zadań należało również rozpoznanie stacjonowania formacji wroga oraz jego stanu i uzbrojenia. Wywiad sugerował miejsce zbiórki na akcję, drogę przemarszu i odwrotu. Nasze ciche bohaterki zziębnięte nieraz i zabłocone, wygniecione w tramwajach, przychodziły na punkt kontaktowy."

Nie było dnia aby nie dokonano akcji bojowej na ulicach Warszawy, co dzień padali niemieccy policjanci i żołnierze, zdobywano broń i zaopatrzenie. Akcji było tyle, że nie sposób ich wymienić… o wielu z nich możemy tylko powiedzieć, ile odnotowała kronika policyjna lub obwieszczenie władz niemieckich, informujących za jakie wyroki "zamachy" dokonywano ulicznych egzekucji.
Operacje Specjalne miały ogromny wydźwięk psychologiczny. Uświadomiły Niemcom, że ich zbrodnie nie są bezkarne i że żaden oprawca nie może być pewny dnia ani godziny.

"Ja w głębi samego siebie czuję i wiem, że powstanie było żywiołowym odruchem narodowej potrzeby przeciw terrorowi, przeciw poniewierce, przeciw śmiertelnemu wrogowi, który nas niszczył. I gdyby dziś, po tym wszystkim, co widziały na Woli i Starówce moje oczy, stanęła przede mną znów decyzja: iść do powstania czy nie, poszedłbym na nowo i wiem, że poszliby inni. Gloria Victis - chwała zwyciężonym - będzie kiedyś wyryte także na warszawskich cmentarzach powstańczych, jeśli ulegniemy w tej walce."
 

Cmentarz Wojskowy na Powązkach jest miejscem spoczynku wielu znanych, wybitnych i zasłużonych Polaków. To tutaj spoczywają żołnierze powstań narodowych i działaczy niepodległościowych, a także pisarze, poeci, uczeni, artyści i duchowni. Część z nich spoczywa w Alei Zasłużonych. Zapraszam na spacer po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach poświęcony bohaterom, którzy pozostawili po sobie wspomnienia...

Spotykamy się w sobotę, 27 lipca o godz. 11:00 przed bramą główną Cmentarza Wojskowego, od strony ulicy Powązkowskiej. Spacer przewidziany jest na około 2h.
Odwiedzimy m.in. Kwaterę Batalionu "Zośka", w której spoczywają bohaterowie książki "Kamienie na Szaniec", Dolinkę Katyńską, Pomnik Gloria Victis oraz Kwaterę na Łączce.

Podczas spaceru dowiemy się m.in.
- Kto strzelił po raz pierwszy z wyroku Polski Podziemnej?
- Której kobiecie wybito zęby w czasie przesłuchania w Al. Szucha?
- Gdzie spoczywają mniej znani uczestnicy wielu znanych akcji dywersyjnych?
- Kto się licytował z Niemcami za więźniów z Al. Szucha?
- Gdzie spoczywa "podpalacz zwycięstwa"?
- Z czego zasłynął "Rycerski dowódca"?
- Gdzie spoczywają wykonawcy "wyroku na Kutscherę"?
- Kto odpowiadał za najbardziej spektakularną akcję podziemnego wymiaru sprawiedliwości?
- Gdzie spoczywa akwizytor Wedla z "Kamieni na Szaniec"?
- Gdzie spoczywa dowódca największej akcji Podziemia?
- Kto zdobył zaopatrzenie pod okiem niemieckim?
- Kto oddał "pierwszy strzał" w dn. 1 sierpnia 1944 r. przed godziną "W"?
- Gdzie spoczywają poeci Powstania Warszawskiego?
- Co zrobił "Garbaty" 1 sierpnia?
- Pod czyim kierunkiem wyświetlono "Warszawa walczy"?
- Kto "własnoręcznie" unieszkodliwił "goliaty"?
- Gdzie spoczywają najmłodsi uczestnicy Powstania i z czego zasłynęli?
- Gdzie spoczywa autor "Czerwonej Zarazy"?
- Gdzie spoczywa "chluba odcinka i pogromca Niemców"?
i wiele innych…

Za udział w spacerze nie jest przewidziana żadna opłata, natomiast jeśli uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek (...)
Spacer poprowadzi przewodnik miejski Warszawskiego Zaułka. Serdecznie zapraszam i do zobaczenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

Aby zostać naszym prenumeratorem, wystarczy wejść na stronę https://www.gazetazoliborza.pl/platny-dostep. Następnie należy wybrać jedną z trzech opcji prenumeraty i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w kolejnych krokach.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek trudności, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta pod adresem [[email protected]] lub telefonicznie pod numerem [535249771]. Postaramy się pomóc jak najszybciej.

Jako prenumerator zyskujesz dostęp do ekskluzywnych treści (w tym pełnych treści artykułów prezentowanych na naszym portalu oraz publikacji dedykowanych tylko naszym prenumeratorom) oraz specjalne rabaty od naszych partnerów lokalnych. Oferujemy zniżki od 10% do 20% na produkty i usługi firm z Żoliborza i Bielan (okazjonalnie także z innych dzielnic).

PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 26 km/h