W tym artykule przeczytasz o:
- badaniach żoliborskich drzew
- metodach badawczych
W 2024 roku, przy współpracy z mieszkańcami, wytypowane zostały 34 drzewa do wykonania specjalistycznych badań. Celem tych badań jest dokładna ocena ich kondycji, w tym wykrycie ewentualnych chorób, ubytków, uszkodzeń oraz sprawdzenie stabilności drzew w gruncie.
Ekspertyzy dendrologiczne są realizowane przez firmę Arboris Sp. z o.o. , która posiada odpowiednie kwalifikacje, szeroką wiedzę oraz bogate doświadczenie w tej dziedzinie. Dzięki ich profesjonalizmowi można być pewnym, że działania podejmowane przez urząd dzielnicy są dokładne i przemyślane.
W ostatnich dniach firma Arboris realizowała badania topól rosnących na terenie Parku Kępa Potocka. Ich precyzyjnie wykonane analizy pozwalają urzędnikom Ratusza na podejmowanie odpowiednich decyzji dotyczących pielęgnacji i ewentualnych działań zapobiegawczych wobec żoliborskich drzew.
Do celów diagnostycznych stosowane są najnowocześniejsze metody m.in.:
- VTA (czyli Visual Tree Assessment), podstawową metodę wizualną.
- badania wnętrza drzewa tomografem dźwiękowym,
- test obciążeniowy SIM – próba obciążeniowa, która jest zaawansowaną metodą badania drzew. Polega na stosowaniu kontrolowanego nacisku lub ciągnięcia na drzewo w celu oceny jego stabilności, wytrzymałości i zdolności do wytrzymywania obciążeń. Podczas tej próby używa się urządzeń do mierzenia nacisku wywieranego na drzewo. Badanie to może pomóc w określeniu, czy drzewo jest zdrowe, stabilne i bezpieczne i czy istnieje ryzyko jego upadku lub uszkodzenia.
Próba obciążeniowa jest szczególnie przydatna w ocenie drzew znajdujących się w obszarach publicznych, np. w parkach lub w pobliżu zabudowań. Taka próba pomaga w podejmowaniu decyzji dotyczących konieczności przycięcia, usunięcia lub podjęcia innych działań wobec drzewa w celu ograniczenia ryzyka wyrządzenia przez nie szkód w razie ewentualnego upadku. Na podstawie wykonanych badań diagnostycznych można wystawić opinię lub wykonać ekspertyzę dendrologiczną i środowiskową.
W spotkaniu z przedstawicielami firmy uczestniczył między innymi Tomasz Mielcarz - zastępca burmistrza Żoliborza oraz pracownicy z Wydziału Ochrony Środowiska, Obecność przedstawicieli władz dzielnicy ma podkreślać zaangażowanie w monitorowanie i dbanie o stan drzew oraz świadczyć o wysokim priorytecie, jaki urząd nadaje kwestiom związanym z ochroną środowiska. - Dbając o zieleń w naszej dzielnicy, nie tylko poprawiamy estetykę otoczenia, ale również chronimy mieszkańców przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z chorymi lub uszkodzonymi drzewami. Regularne badania i przeglądy są kluczowym elementem naszej strategii zarządzania zielenią miejską, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i piękno naszej wspólnej przestrzeni - mówi Tomasz Mielcarz.
Napisz komentarz
Komentarze